Çin, İlk Elektrikli Lokomotif İhracatını Tayland’a Yaptı

Cin Ilk Elektrikli Lokomotif Ihracatini Taylanda Yapti
Çin, İlk Elektrikli Lokomotif İhracatını Tayland’a Yaptı

Dalian’da yerleşik CRRC Grubu tarafından Taylandlı bir müşteri için üretilen ilk elektrikli akü ile çalışan lokomotif bir nakliye gemisine yüklenerek Tayland’a sevk edildi. Bu, Çin tarafından bir Güneydoğu Asya ülkesine satılmış ilk yeni enerjili lokomotif.

Demiryolu ulaşımının da gelişmesiyle enerji açısından ekonomik lokomotifler son yıllarda çok taleple karşılaşıyor. 2021 yılında Taylandlı müşteri ile imzalanan sözleşme uyarınca CRRC Dalian, bir geleneksel teknik platformu üzerinde alternatif elektrikle beslenen bir lokomotif inşa etmek üzere çalışmalara başlamıştı. Yüzde 100 elektrikli akülerin sağladığı itme gücü ile hareket eden lokomotif saatte 70 kilometre hızla 2 bin 500 ton ağırlığında vagon veya saatte 100 kilometre hızla bin ton ağırlığında vagon çekebiliyor. Lokomotif, vagon çekmeden ise saatte 120 kilometre hızla gidebiliyor.

CRRC Dalian, yüzde 100 elektrikle beslenen akülü lokomotifi, Tayland gibi önemli bir konumu olan bölge ülkesine sattıktan sonra, daha önce sıradan lokomotif sattığı ve yeni enerjili lokomotif isteyebilecek Myanmar, Malezya, Laos gibi ülkelerin de talepleriyle karşılaşacağını düşünüyor. Gerçekten de bölge ülkeleri, geleneksel enerji kullanan ve kirletici emisyonlardan kurtulmak isteyen ve bu yüzden yeni enerjiye yönelen ülkeler.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar