Sürücüsüz Metroyu Kim Sürüyor? Sürücüsüz Metro Güvenli Mi?

Surucusuz Metroyu Kim Suruyor Surucusuz Metro Guvenli Mi
Sürücüsüz Metroyu Kim Sürüyor Sürücüsüz Metro Güvenli Mi

Bir metronun sürücüsüz çalışmasını sağlayan birkaç akıllı sistem vardır. Metrodaki sensörler ve bileşenler, yanından geçen baliseler gibi yerdeki dijital nesnelerle iletişim kurar. Metro güzergahı boyunca hareket ederken, bu sistemler her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için sürekli olarak birbirleriyle iletişim kurar.

Bir metro nereye gideceğini nasıl bilir?

Sidney gibi sürücüsüz metroların hareketi, metronun hareket planına göre merkezi bir komuta merkezi tarafından yönetiliyor. Bu kontrol merkezi, metro hattının hat kenarı kilitleme sistemine (raylar boyunca akıllı nesnelerden biri) dijital olarak bağlanır ve metro için bir yol açmasını ister.

Kilitleme sistemi daha sonra bu belirli rotanın başka bir araca atanmadığını doğrulamak için kontrol eder ve ardından rotayı oluşturmak için bu yol boyunca tüm geçiş noktalarını ayarlar. Her şey onaylandıktan sonra sistem, metroya ana hatları çizilen yol boyunca güvenli bir şekilde seyahat etmenin ücretsiz olduğunu bildiren bir sinyal gönderir.

Yolculuk başlatıldıktan sonra, metrodaki akıllı sistem, sürücü olmadan ne zaman ileri hareket edeceğini, ne zaman hızlanacağını veya fren yapacağını söyleyerek tüm ağda hareket etmesini sağlar.

Metro ne kadar hızlı gideceğini nereden biliyor?

Yere dizilen akıllı nesneler arasında, sürücüsüz metronun ağ içindeki yerini bağımsız olarak belirlemesini sağlayan raylar boyunca konumlandırılmış işaretçiler var. Metro zaten nerede olduğunu ve nereye gittiğini bildiğinden, virajları ve eğimleri de biliyor ve platformda doğru noktaya ulaşmak için ne kadar hızlı gitmesi gerektiğini ve hangi noktada fren yapması gerektiğini kendisi belirleyebiliyor. Sürücü olmadığı için, metroya tam zamanında varmak için biraz daha fazla veya daha az hızlanması gerekip gerekmediğini söyleyen kontrol merkezidir.

Metro, önünde başka bir metro olup olmadığını nereden biliyor?

Tüm otomatik ve sürücüsüz metrolar, raylar boyunca konumlandırılan işaretçiler sayesinde gerçek zamanlı olarak konumlandırılır. Metronun konumu daha sonra yerdeki akıllı sisteme gönderilir, bu da bu bilgiyi diğer metrolarla paylaşır, böylece birbirlerinin nerede olduğunu bilirler. Ancak hepsi bu kadar değil, her metro aynı zamanda kontrol merkezine konumunu da bildirir, böylece operatörler herhangi bir anda tüm metroların nerede olduğunu görebilir ve konforlu koltuklarından tüm hat boyunca trafiği yönetebilir.

Sürücüsüz metro operasyonları, Fluence/Urbalis hareketli blok sistemimiz gibi teknolojiler kullanılarak merkezi bir komuta merkezinden yönetilir.

Metro hangi duraklarda duracağını nasıl biliyor?

Kontrol merkezi, metroya hedefini verir ve nereye gitmesi gerektiğini ve hangi istasyonlarda durması gerektiğini söyler. Sürücüsüz metro, sadece kendisi için belirlenmiş belirlenmiş yolları takip ederek kendisine verilen rotayı takip edebilir.

Şoförü yoksa metro kendini otomatik kapıların önüne nasıl yerleştirmeyi başarıyor?

Konum belirleme ve hız gibi, işaretçiler de metroya, kapıları doğru zamanda ve doğru yerde açmak için kendisini istasyonda tam olarak nasıl konumlandıracağını göstermekten sorumludur. Onlar sayesinde metro, platform kapılarının hemen önünde nasıl duracağını biliyor.

Metro kapılarını kim açıyor?

Metrodaki akıllı sistem bunu hallediyor. Yalnızca otomatik metro platformda, doğrudan platform kapılarının önünde doğru şekilde durdurulduğunda, sistem yolcuların metroya girip çıkmasına izin vermek için metro ve platform kapılarını aynı anda açabilir. Aynı sistem, kapılar açıkken metronun çıkamayacağını da garanti ediyor.

Bir olay olursa kontrolü kim alır?

Sürücüsüz veya otomatik metrolarda, kontrol merkezinde her zaman gemide gözetmen olan bir insan operatör bulunur. Operatör, metronun arızalanması durumunda her zaman müdahale edebilir ve kontrolü devralabilir. Kontrol odası operatörü, yolcularla konuşmak ve talimatlar veya güncellemeler sağlamak için metronun interkom sistemlerini de kullanabilir.

Gerçekten güvenli bir sistem mi?

Evet, otomatik metro sistemleri güvenlidir. İnsan hatası riskini sınırladıkları için aslında güvenliği artırırlar.

Otomatik metro sistemlerinin hata yapmamasını nasıl sağlıyorsunuz?
Tüm araç üstü ve yol kenarı sistemleri özel bilgisayarlar tarafından çalıştırılır ve doğrulama prosedürleri aracılığıyla ilettikleri hesaplamalarda ve bilgilerde hata olmadığını garanti eder. Bu, kaza olmamasını sağlar!

Otomatik metro kullanmanın avantajları nelerdir?

Metroların otomatikleştirilmesi, hattın daha fazla araç ve yolcu taşımasını sağlayarak metroların düzenliliğini ve dakikliğini iyileştirir. Normalde, her metro sürücüsü biraz farklı hızlanır ve fren yapar, bu nedenle sürücüleri olan metropoller tam olarak aynı yolculuğu yapmak için aynı süreyi almaz, bu da trafiğin hiçbir zaman gerçekten tutarlı olmayacağı anlamına gelir. Ama neyse ki, bilgisayarların hiçbir kişiliği veya bireysel davranışı yoktur, bu nedenle sorumlu olduklarında, her metro her yolculukta aynı şekilde gider. Bu belki biraz sıkıcı gelebilir, ancak metroları daha doğru, verimli ve enerji kullanımı açısından daha sürdürülebilir kılıyor.

Sürücüsüz metrolar aynı zamanda izin verilen en yüksek hızı korurken tutarlı bir şekilde çalışabilir, bu da genel performansı, saatte koşabilen metro sayısını ve dolayısıyla uçağa binebilecek yolcu sayısını iyileştirir – yani beklemek zorunda kalmazsınız.

Otomatik metropolleri daha da geliştiren yeni yenilikler var mı?

Evet, aşağıda sunulacak iki yeni yenilik var.

İlk yenilik, metroda süper akıllı bir sistemdir.
Bugün, daha da akıllı olan yeni bir yerleşik metro sistemi var. Artık raylardaki nesnelerle koordine olması gerekmiyor ve bunun yerine doğrudan diğer metropollerle konuşuyor. Bu nedenle daha hızlı güvenli kararlar verebilir.

İkinci yenilik ise metropollerin birbirleriyle iletişim kurması.
Artık pozisyonları değiştirmek için birbirleriyle doğrudan iletişim kuran metropollerimiz var. Bu nedenle birbirlerine daha yakın olabilirler, ikincisi otomatik olarak öndeki metronun konumuna uyum sağlar. Bu nedenle her metro, manuel bir sistemden daha özerktir ve talihsiz durumlara daha kolay uyum sağlayabilir. Bir metro bozulursa, arkasındaki iki metroyu bloke ederse, merkezde kalan metro arkasındaki metro ile koordineli olarak aynı anda gerileyip bir önceki istasyonda yolcuları indirebilecek. Bu, iki istasyon arasında bir metronun (ve yolcuların!) sıkışmasını önler.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar