TÜBİTAK BİLGEM ve MEXT İşbirliği

TUBITAK BILGEM ve MEXT Isbirligi
TÜBİTAK BİLGEM ve MEXT İşbirliği

TÜBİTAK BİLGEM ve MEXT insan beyninden toplanan EEG sinyalini yapay zeka tabanlı yöntemlerle sınıflandırarak dış iskelet kontrolünü sağlamak için çalışmalara başladı.

Kafatasında saçlı/saçsız deri üzerine yerleştirilen elektrotlar ile beyin faaliyeti sırasında kendiliğinden oluşan, sürekli ritmik elektriksel potansiyel değişimlerinin ölçülmesi yöntemi, elektroensefalografi (EEG) olarak adlandırılmaktadır.

EEG beyindeki aktiviteyi ölçmek için kullanılan yöntemlerden birisidir. Girişimsel olmaması ve veri toplamanın kolay olması EEG sinyallerinin kullanılarak beyin bilgisayar arayüz (BBA) sistemlerinin geliştirilmesinin yolunu açmıştır.

BBA sistemleri temel olarak EEG sinyali kullanılarak beynin elektriksel aktivitesinin dış dünyadaki cihazlara aktarılan komutlara dönüştürülmesine dayanır. BBA sistemleri günümüzde protez ve yardımcı cihaz kontrolü ile duygudurum ve bilişsel iş yükü ölçümlerinde uygulama ve araştırma alanı bulmaktadır. Fiziksel iş yüklerinin yoğun olduğu durumlarda insanın kapasitesini arttırmak amacıyla yardım araç olarak kullanılan dış iskelet (exoskeleton) de bu kapsamda BBA sistemleri için bir uygulama alanı da olmuştur.

Bu kapsamda MEXT akıllı fabrika altyapısında kullanılan dış iskeletlerle farklı ağırlıkların kaldırılması sırasında kişiden EEG sinyali toplamak için çalışmalara başlandı.

Sonuç olarak, dış iskeletin kontrolü için giyilebilir teknoloji kazanımının sağlanması açısından EEG sinyalinin kullanımı araştırılmaktadır.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar