TCDD Genel Müdürü Görevden Alındı! Yeni Genel Müdür Hasan Pezük Kimdir?

TCDD Genel Muduru Gorevden Alindi Iste Yeni Genel Mudur
TCDD Genel Müdürü Görevden Alındı! Yeni Genel Müdür Hasan Pezük Kimdir?

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre, birçok büyükelçinin görev yeri değişti. Bazı Bakanlıkta görev yapan genel müdür yardımcıları da görevden alınırken; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne yeni isim atandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası bulunan kararnameler Resmi Gazete’de yayımlandı. Birçok müdürlük ve bakanlıklarda atamaların olduğu kararlarda, çok sayıda büyükelçi merkeze çekilirken, yeni isimler de kararda yer aldı.

TCDD’ye yeni genel müdür atandı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ve Yönetim Kurulu Başkanlığına Vekaleten Metin Akbaş görevliydi. Gece geç saatlerde yayımlanan resmi gazete ile TCDD Genel Müdürü ve TCDD Taşımacılık Genel Müdürleri değişti.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ve Yönetim Kurulu Başkanlığına TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Pezük, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına ise Ufuk Yalçın atandı.

Hasan Pezük Kimdir?

1970 yılında Gümüşhane’de doğdu. 1995 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu.

1996 yılında ilk göreve başladığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdürlüğünde; Yapı Bakım Onarım, Raylı Sistemler ve Makina İkmal Daire Başkanlıklarında Mühendis, Kontrol Amiri, Özel Projeler Müdürlüğünde Raylı Sistem Proje Yöneticiliği görevlerinde bulundu.

2006-2019 yılları arasında; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fen İşleri Daire Başkanlığı Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğünde; Ulaşım Daire Başkanlığı Raylı Sistem Müdürlüğünde; Raylı Sistem Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Raylı Sistem Müdürlüğünde orta kademe yönetici olarak görev yaptı. Kasım 2019’da bu görevinden kendi isteğiyle ayrıldı.

Meslek hayatının büyük bölümünde raylı sistem projelerinin fizibilite, etüt, tasarım ve yapım aşamalarında başarılı çalışmalar yürüten Pezük, İstanbul’da metro ve tramvay sistemlerinin yaygınlaştırılmasına önemli katkılar sağladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki Raylı Sistem Hatlarının (Metro, Hafif Metro, Tramvay, Teleferik, Havaray) etüd-proje çalışmalarından başlayarak tüm yapım aktivitelerinin yönetilmesi, test ve devreye alma ile kabul işlemlerinde aktif olarak görev aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan metro, hafif metro ve tramvay araçlarının şartname hazırlama, ihale, temin ve test devreye alma süreçleri ile metro araçlarının yerlilik oranlarının artırılmasında başarılı çalışmalar yürüterek yerli sanayinin gelişimine katkı sağladı.

İstanbul genelindeki ana arter, cadde ve sokaklardaki aydınlatma sistemlerinde uzaktan kontrol, otomasyon uygulaması ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bina ve tesislerindeki enerji verimliliği ile ilgili çalışmaları yürüttü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş, İGDAŞ, KİPTAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği ile İZBAN Yönetim Kurulu görevlerinde bulundu.

Kasım 2019 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğüne Müşavir olarak atandı.

Şubat 2020 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğünde Demiryolu Modernizasyon Daire Başkanı olarak görevlendirildi.

2021 /12 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğüne Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanan Pezük evli ve bir çocuk babasıdır.

Ödül Alan Çalışmaları
Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu ile alanında dünyanın en önemli ödüllerinden olan ‘2017 AEC Excellence Awards’ (AEC Mükemmelik Ödülleri 2017)’de 32 ülkeden 145 proje içinde ilk 8 proje arasına girerek büyük bir başarıya imza attı.
Ataköy-İkitelli Metrosu, alanında dünyanın en önemli ödüllerinden ‘2018 AEC Excellence Awards’da, 32 ülkeden katılan 196 projenin arasında altyapı projeleri alanında ilk 3’e girerek önemli bir başarıya imza attı.

Ufuk Yalçın Kimdir?

1975 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Bostancı’da başladığı ilköğrenimini Gümüşhane’de, orta öğrenimini İstanbul Kadıköy Bostancı Ortaokulu’nda, lise öğrenimini ise Hayrullah Kefoğlu Lisesi’nde tamamladı.

1997 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünde lisans eğitiminin ardından, 1997 yılında özel sektörde Uygulama Mühendisi olarak meslek hayatına başladı.

1998 yılında İBB İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Hafif Metro Araçları Mekanik Bakım Mühendisi olarak göreve başladı. İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Hafif Metro Mekanik Atölye Şefliği görevini yürütürken askerlik görevi için ayrıldı.

Askerlik dönüşünde, 2002-2013, yılları arasında İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Hafif Metro Ağır Bakım Atölye Şefi olarak çalışırken; 2013 yılında İBB İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Yerli Tramvay Aracı Projesinde Üretim Koordinatörü olarak görevlendirildi. Bu görevin ardından sırasıyla Atölyeler Ağır Bakım Koordinatörü ve Ağır Bakım ve Tedarik Müdürü olarak görev yaptı.

2016-2018 yılları arasında Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünde bitirme tezi ve bitirme projesi dersleri verdi.

2018-2020 yılları arasında teknik işlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütürken, 2020 Temmuz ayında TCDD Teknik Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş.’de Genel Müdür Danışmanı olarak göreve başladı.

Ekim 2020 tarihinden itibaren İş Geliştirme ve Proje Yönetim Direktörü olarak görev yapan Ufuk Yalçın, Mayıs 2022 tarihinde TCDD Teknik Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş’ de Genel Müdür olarak görevlendirildi.

2022/382 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 5 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğüne Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

Evli ve 2 çocuğu olan Yalçın, İngilizce bilmektedir.

Diğer Atama ve Görevden Almalar

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçisi Mehmet Munis Dirik ve Filipinler Cumhuriyeti Büyükelçisi Artemiz Sümer merkeze çekilerek, Kongo Büyükelçiliğine Hüsnü Murat Ülkü, Filipinler Büyükelçiliğine ise Niyazi Evren Akyol atandı.

Merkeze çekilen Kore Büyükelçisi Durmuş Ersin Erçin’in yerine Salih Murat Tamer, Madagaskar Büyükelçisi Nuri Kaya Bakkalbaşı yerine İshak Ebrar Çubukçu, Sudan Büyükelçisi İrfan Neziroğlu’nun yerine İsmail Çobanoğlu, Nambiya Büyükelçisi Berin Makbule Tulun yerine Feral Çekerek Oruçkapan ve Kenya Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu yerine Subutay Yüksel atandı.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğüne, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcısı Vedat Yanık atandı. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdür Yardımcılığına ise Veli Atundağ atandı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır ile Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Akçay görevden alındı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne Mehmet Mazak atandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Üyeleri Bülent Dilmaç ve Mehmet Karataş, görevden alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen görevden alındı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Özdağ görevden alınarak yerine Filiz Kayacı Boz atandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi Sabri Akdeniz Sarı, görevden alındı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Başmüfettişliğine ise Özgür Ünver atandı.

Benzer Reklamlar

1 Comment

  1. ufuk yalçın 20 yılda anca demiryollarını tanır.onun için içeriden uzman kariyerli işi bilenler atanmalı.mesela erol arıkan tam bu işe göre yetişmiş kişidir. Ufuk efendi en fazla 2 yıl kalır ve alınır..kişiye makam değil..makama uygun kişi olursa kurumda başarı huzur .bun yetkililer bilmeliydi

Yorumlar