7. İyilik Treni Van’dan Pakistan’a Doğru Yola Çıktı

Iyilik Treni Vandan Pakistana Dogru Yola Cikti
7. İyilik Treni Van’dan Pakistan’a Doğru Yola Çıktı

Sel felaketi sebebiyle büyük kayıplara uğrayan Pakistan’a ‘İyilik Trenleri’ ile yardım malzemeleri ulaştırılmaya devam ediliyor. Pakistan halkının yaralarını sarmak üzere yardım malzemelerini taşıyan Yedinci İyilik Treni için Van Tren Garı’nda uğurlama töreni düzenlendi.

Van Valiliği koordinatörlüğünde, TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü işbirliğiyle İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce 21 ilde hazırlanan 811 ton 330 kilogram ağırlığındaki 53 bin 950 gıda kolisi, TCDD Taşımacılık vagonlarıyla Van Tren Garı’ndan Pakistan’a törenle uğurlandı.

Törene; Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Bakan Kirişçi’nin eşi Hanife Kirişci, AK Parti Van milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari, AFAD İl Müdürü Ali İhsan Körpeş ile TCDD Taşımacılık yetkilileri katıldı.

Bugüne kadar 4’ü Ankara’dan, 1 tanesi Mersin ve İzmit’ten olmak üzere toplam 6 iyilik treni ile 2 bin 988 ton insani yardım malzemesi Pakistan’a gönderildi.

39 vagonumuzda, 21 ilimizden toplamış olduğumuz yardımlarda, vatandaşlarımızın gerçekten duaları, aziz milletimizin destekleri var.

Törende konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yardım malzemesi taşıyan trenin uğurlama töreni için Van’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Millet olarak en büyük görevlerinin zor günlerde Pakistanlı kardeşlerinin yanında olmak, elindeki ekmeği bölüşmek ve paylaşmak olduğunu belirten Kirişçi, “Burada paylaştığımız ülkenin ismi, dost ve kardeş Pakistan’dır. Bir kez daha kardeşlerimizin yaşamış olduğu bu sel felaketinden dolayı acılarını paylaşıyoruz. Bu acıları paylaşmak yetmez. 39 vagonumuzda, 21 ilimizden toplamış olduğumuz yardımlar, vatandaşlarımızın gerçekten duaları, aziz milletimizin destekleri var. Tüm acıyı belki dindirmez ama en azından Pakistanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu burada bir kez daha göstermek durumundayız. Çünkü bu kardeşlerimiz, zorda olduğumuz her daim yanımızda ilk gördüğümüz kardeşlerimiz olmuştur.” diye konuştu.

Bu, Türk halkının iyilik, güzellik, yardımseverlik ve dayanışma duygusunu Pakistanlı hemşerilerimize götüren bir trendir.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı da dünyadaki en yardımsever milletlerden birinin Türk halkı olduğunu ifade ederek “Türk milletinin kendi bağrından toparladığı yardım kolilerini Pakistan halkıyla buluşturuyoruz. Esasında buradan sadece yardım kolilerini göndermiyoruz. Bu, Türk halkının iyilik, güzellik, yardımseverlik ve dayanışma duygusunu Pakistanlı hemşerilerimize götüren bir trendir. Pakistan da bizim kardeşimiz, canımız ciğerimizdir. Onların zor günlerinde beraber olmaktan, yardımlaşma duygularımızı belirtmekten büyük mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 7. İyilik Treni dualarla uğurlandı.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar