Aktau’ya Seyahat: Planlama İpuçları

istanbul aktau ucagi
istanbul aktau ucagi

Aktau, Kazakistan’ın güneybatısında, Hazar Denizi kıyısında genç bir şehirdir. İnsanlar genellikle buraya iş için geliyorlar çünkü bu bölgede petrol ve gaz üretimi hızla gelişiyor. Son zamanlarda, şehir Hazar Denizi kıyısında yer aldığı için turizme de önem verilmiştir. Aktau’ya giderseniz, burada pek çok sıra dışı şey bulacaksınız.

İlginç Özellikler

Aktau’da alışılagelmiş sokak isimleri yerine, numaralandırılmış mahalleler ve evler var. Şehir işlevsel bir master plana göre inşa edilmiştir. Gökdelenler var, inşaat sürekli devam ediyor. Bu bölgenin görünümü tamamen Müslüman olarak adlandırılamaz. Sakinlerin çoğu Rusça konuşur ve geleneksel kıyafetler giymez.

Aktau’ya tatile, ziyarete veya iş gezisine gelirseniz, dinlenmek için bir fırsat bulduğunuzdan emin olun. FlyArystan Airlines’ın İstanbul – Aktau uçakları düzenli olarak Kazakistan şehirlerine ve oradan dünyanın dört bir yanına uçuşlar yapmaktadır. Site, uygun bir fiyata bilet seçmeyi ve tam yönü gösteren bir uçuş rotası oluşturmayı kolaylaştırır. Aktau’da dikkat edilmesi gereken yerler:

  • Plajlar Kazakistan’ın gerçek gururudur. İyi donanımlıdırlar ve yerliler ve ziyaretçiler arasında popülerdirler.
  • Dolgu, uzun yürüyüşler için bir platformdur. Burada düzenli olarak festivaller ve spor etkinlikleri düzenlenmektedir.
  • Tarih ve Yerel Kültür Müzesi – 50 binden fazla sergi. Herbaryum fonu, etnografya, arkeoloji ve diğerlerinin sergileri.
  • Caravel anıtı, Aktau’nun yeni bir sembolüdür. Christopher Columbus’un “Santa Maria” gemisinin kopyası. Patina kaplı olup yüksekliği 12 m’dir.
  • Akmyshtau vadisi doğal bir cazibe merkezidir. Toprak erozyonu sonucu oluşan sıra dışı bir şekle sahip dağlarla çevrilidir. Zirvelerin yamaçları eski çizimlerle kaplıdır.
  • Sherkala Dağı, Büyük İpek Yolu’nun eteğindedir. Kutsal kabul edilir. Bu pitoresk yer genellikle sanatçılar tarafından ele geçirildi ve şairler şarkı söyledi.

Yukarıdakilere ek olarak, şehir ve çevresinde botanik bahçesini, müze rezervini, balolar vadisini ziyaret etmeye ve deniz fenerine bakmaya değer.

Seyahat özellikleri

Lütfen Kazakistan’ın bu bölümünün çok kuru ve sıcak yazlara sahip olduğunu unutmayın. Temmuz ortasında sıcaklık 30°C’nin üzerine çıkar, 45’e ulaşabilir. Yaz aylarında deniz 22°C’ye kadar ısınır. Ocak ayında ortalama değerler +1 ila -4°C arasındadır. Güçlü rüzgarlarla hava soğuk görünüyor. Yıl boyunca neredeyse hiç yağış yoktur.

İstanbul ile Aktau arası 1800 km’den fazladır. Uçuş yaklaşık 3 saat sürecek. Uçmak için en ucuz dönem Aralık ayı, en pahalı biletler ise yaz sezonunda. Bu özellikleri bilmek seyahatinizi planlamanıza yardımcı olacaktır.

Ucuz uçuşlar nasıl seçilir

Kaydetmenize yardımcı olacak ipuçları:

  • En ucuz fiyatları bulun. Büyük fırsatları kaçırmamak için taşıyıcı şirket bildirimlerine kaydolun.
  • Tarih aralığını genişletin. Veya en ucuz günü bulmak için tüm ayı seçin.
  • Bir mobil uygulama veya şirketin resmi web sitesini kullanarak uçuş rezervasyonu yapın. Ek hizmetleri belirtin.
  • Düşük maliyetli havayollarında yemek, uçuş ücretine dahil değildir. Ayrı olarak ödenir.

İstanbul’dan gelen tüm uçaklar Aktau Uluslararası Havalimanı’na inmektedir. Gidiş-dönüş biletlerinizi önceden ayırtın, seyahatiniz daha karlı olacaktır.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar