’Engelsiz Ulaşım ve İletişim’ Çalışmalarında ’Biz de Varız’

Engelsiz Ulasim ve Iletisim Calismalarinda Biz de Variz
’Engelsiz Ulaşım ve İletişim’ Çalışmalarında ’Biz de Varız’

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Ufuk Yalçın Türkiye Sakatlar Federasyonunca Marmaris’te gerçekleştirilen “Engelsiz Ulaşım ve İletişim” konulu toplantıya uzaktan erişimle konuşmacı olarak katıldı.

Genel Müdür Yalçın: “İnsan kendi hayatına yön verme noktasında yaparsam toplum ne der, eski köye yeni adet, sen herkesten iyi mi biliyorsun vb. mazeretlerle açıkçası kendine çıkardığı engeller ile vizyonunu körelterek konfor alanına yapışır. Etrafını görmemeye başlar, hassasiyetlerden uzaklaşır, empati yeteneğinden mahrum kalır. Bana kalırsa da en büyük engel budur aslında. Bu düşünceyi bireysellikten çıkarıp kurumsal düzeye taşıdığımız zaman sorun çok daha büyüyecek, toplumsal bir çöküş başlayacaktır.” diye konuştu.

“TCDD Taşımacılık ailesi olarak buna asla müsaade etmeyecek bir bilinçle hareket ettiğimizi özellikle vurgulamak istiyorum.” diyen Yalçın, “Tüm ulaşım sistemleri arasında en fazla özel gereksinimli arkadaşımıza hizmet veren kurum olarak TCDD Taşımacılık, Cumhurbaşkanımız ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın öncülüğünde başlatılan “Engelsiz Ulaşım ve İletişim” çalışmaları kapsamında, vatandaşlarımızın seyahat etme haklarını kullanmaları için her türlü tedbiri aldık. Hayata geçirdiğimiz bu tedbirler sayesinde özel gereksinimli vatandaşlarımız artık: Gar ve istasyonlarımızdaki özel gişelerde, işaret dili bilen personellerimizden, vatandaşlarımızın erişimine uygun şekilde tasarlanan internet sitemiz ve mobil uygulamamızdan kolayca bilet alabiliyor.“Turuncu Masa Hizmet Noktası” vasıtasıyla özel gereksinimli, yaşlı ve hamile yolcularımız zorlanmadan seyahat ediyor.” dedi.

YHT yolculuklarında, ‘’Sesli Kitap’’ uygulamasından, “Braille Alfabesiyle” oluşturulan yönlendirme yazılarına; özel tasarlanmış lavabolardan (wc’lerden) tekerlekli sandalye bağlama alanlarına kadar birçok konfordan faydalanabildiğini söyleyen Genel Müdür Ufuk Yalçın, “Hayata geçirdiğimiz daha birçok önlemin yanında; Genel Müdürlüğümüzde 250’ye yakın özel arkadaşımızla birlikte milletimize de hizmet ediyoruz. Bu arkadaşlarımız, verdiği destekle, eksikliklerimizi tamamlıyor, fikirsel zenginliklerimiz artırıyor. Karşımda gördüğüm güzel insanlar TCDD Taşımacılık A.Ş’de göreve başladığım ilk gün belirttiğim gibi “Her şeye rağmen, mazeret yok’’ mottomuzu sahiplenmiş ve engelleri kaldırarak yarınlara emin adımlarla yürümektedirler…” diyerek insana verilen önemin değerini vurguladı.

“Her zaman siz demiryolcuların yanında olarak ülkemizin dört bir yanına örülen demiryollarında halkımıza hizmeti Hakk’a hizmet düsturu ile sahiplendik ve gelecek nesillere taşımasını sağlayacağız inşallah.” diyen Yalçın, “Yaklaşık 11 bin kişilik TCDD Taşımacılık ailesi adına özel gereksinimli vatandaşlarımızın konforlu ve rahat ulaşım haklarından faydalanmaları için ‘Biz de Varız’ diyoruz. Bu vesile ile, hayatın her anında empati kurarak birbirimizi anlamaya vesile olan ve bu organizasyonu gerçekleştirerek özel gereksinimli arkadaşlamızı her zaman gündemde tutmayı başaran Türkiye Sakatlar Federasyonu yöneticileri ve üyelerine teşekkür ediyor; memleket aşkı ile yanıp tutuşan engel tanımayan koca yürekli kardeşlerime selamlarımı iletiyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar