Metrobüs Hattındaki 17 Asansör Yenilendi

Metrobus Hattindaki Asansor Yenilendi
Metrobüs Hattındaki 17 Asansör Yenilendi

Metrobüs hattındaki 17 asansör ve 9 yürüyen merdiven yenilendi. 1 asansör ve 1 yürüyen merdiveni yenileme çalışmaları sürüyor. Engelli erişimi bulunmayan 10 istasyon için de proje çalışmaları devam ediyor.

Metrobüs Hattında, 2021 yılı Ocak ayında 59 olan asansör sayısı 2022 Eylül ayı itibari ile 64’e ulaştı. Hizmete girdiği tarihten 2021 yılına kadar asansörler periyodik muayeneleri ve etiketleme çalışmaları yapılmadan, kimlik numaraları olmadan kullanılmıştı. Bakım onarım ve işletmeleri İETT Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Metrobüs asansör ve yürüyen merdivenlerinin asansör kimlik numaralandırması ve etiketleme işlemleri 2021 yılında tamamlandı, etiketsiz olarak çalışan 58 asansör yapılan periyodik muayeneler sonucunda mavi etiket aldı.

Uzun yıllar İstanbul halkına hizmet eden asansör ve yürüyen merdivenlerin 2022 yılı ilk çeyreğinde yapılan teknik incelemeler sonucunda, ekonomik ömürlerini tamamladığı tespit edilen 18 asansör ve 10 yürüyen merdivenin yenilenmesine karar verilmişti. 2022 Eylül ayı itibari ile Halıcıoğlu peron, İBB Sosyal Tesisleri güney ve kuzey, Avcılar peron güney ve kuzey, Cihangir güney, Mustafa Kemal Paşa güney, Haramidere kuzey, Cumhuriyet İstasyonu güney, Saadetdere kuzey, Güzelyurt peron, Beykent peron ve güney, Şükrübey kuzey, Beylikdüzü peron ve güney olmak üzere 17 asansör montajı tamamlanarak yenilendi ve sertifikalandırıldı. Beylikdüzü kuzey asansörünün değişim işlemi devam ediyor. Ekim ayı sonunda hizmete alınması planlanıyor.

Ayrıca,Beykent peron, kuzey ve güney, Beylikdüzü peron, kuzey ve güney, Avcılar peron ve kuzey ile Mustafa Kemal Paşa istasyonu güney yürüyen merdivenlerin yenilenmesi çalışması da tamamlanarak hizmete alındı.

Engelli Erişimi Olmayan İstasyonlar

Metrobüs hattındaki 10 istasyonda engelli erişimi bulunmuyor. Küçükçekmece İstasyonu için 3 asansörün yapımına başlandı. Engelli erişimine uygun olmayan Merter, Bayrampaşa, Beşyol, Ayvansaray, Okmeydanı, Burhaniye, Altunizade, Acıbadem ve Uzunçayır istasyonları ve yolcu yoğunluğu nedeniyle yetersiz kalan Yenibosna İstasyonu için projelendirme çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Mecidiyeköy İstasyonu’nun Edirnekapı yönündeki çıkış için yeni bir asansör yapımının da 2022 yılı içinde tamamlanması planlanıyor.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar