Oman Rail-Etihad Rail JV Company’nin Yönetim Kurulu Açılış Toplantısı Düzenledi

Oman Rail Etihad Rail JV Companynin Yonetim Kurulu Acilis Toplantisi Duzenledi
Oman Rail-Etihad Rail JV Company'nin Yönetim Kurulu Açılış Toplantısı Düzenledi

Umman ulusal Demiryolu Ağının geliştiricisi ve operatörü Oman Rail ile BAE Ulusal Demiryolu Ağının geliştiricisi ve operatörü Etihad Rail arasındaki ortak girişim olan Oman Rail-Etihad Rail JV Company Yönetim Kurulu, şirket kurmak için bir anlaşma imzaladıktan iki gün sonra açılış toplantısını Dubai’de gerçekleştirdi.

İmza töreni, BAE Devlet Başkanı Majesteleri Şeyh Muhammed bin Zayid El Nehyan’ın Umman ziyaretinin oturum aralarında gerçekleşti.

Yönetim Kurulu, Enerji ve Altyapı Bakanı Suhail bin Muhammed Al Mazrouei, Umman Ulaştırma, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Said bin Hamoud Al Maawali, Umman Yatırım Otoritesi Operasyon İşleri Başkan Vekili ve Asyad Group Yönetim Kurulu Başkanı Şeyh Nasser Sulaiman Al Harthy, Etihad Rail Mobility Yönetim Kurulu Başkanı Saeed Al Zaabi, Asyad Group Grup CEO’su Abdulrahman Salim Al Hatmi ve Etihad Rail CEO’su Shadi Malak’ı içeriyor.

Kurul üyeleri, iki ülke arasında çeşitli alanlarda iş birliğini ve ortak eylemi geliştirmeye yönelik sarsılmaz destekleri ve stratejik vizyonları için iki ülkenin akıllı liderliğini övdü. Ayrıca, Sohar Limanı’nı BAE Ulusal Demiryolu Ağı ile birleştiren bir demiryolu ağı inşa etmek ve işletmek için ortak girişimin kurulmasında liderliğin rehberliğini ve yönünü övdüler. Bunu Umman Sultanlığı ve BAE’nin uzun süredir devam eden iş birliğinin bir uzantısı olarak nitelendirdiler.

Toplantıda, Yönetim Kurulu, teknik çalışmalar ve mimari tasarım da dahil olmak üzere uygulama planlarının yanı sıra güzergâhlar için çevresel çalışmalar, iş modeli ve ortak girişimin ticari işleri tartışıldı. Projenin yürütülmesini hızlı bir şekilde izlemenin önemine vurgu yapıldı. Kurul ayrıca, güvenli ve hızlı yolcu taşımacılığı ve nakliye hizmetleri sağlamak için 303 kilometreye kadar uzayacak ağın gelişimi boyunca güvenlik, emniyet ve sürdürülebilirlik için en yüksek küresel standartları benimsemeyi taahhüt etti. Ağ, iki ülke ekonomisinin büyümesine katkıda bulunacak ve ticari limanları demiryolu ağına bağlayarak sınır ötesi ticareti kolaylaştırırken tedarik zincirlerinin verimliliğini artıracak.

Yönetim Kurulu ayrıca Ahmed Al Hashemi’yi Oman Rail-Etihad Rail JV Company’nin CEO’su olarak ve Mohammed bin Zahran Al Mahruqi’yi CEO Yardımcısı olarak atadı.

Al Mazrouei, ortak girişimin kurulmasının, ekonomik ve ticari büyümeyi desteklerken ulaşım ve altyapı sektörlerini daha yüksek seviyelere çıkararak sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmak için her iki liderliğin direktifleriyle uyumlu olduğunu söyledi.

“Ortak demiryolu ağı, iki ülke arasındaki kara taşımacılığı sistemini sınıfının en iyisi kriterler ve standartlar doğrultusunda ilerletecek, güvenli, güvenilir ve sürdürülebilir ulaşım sağlayarak sanayi ve ticaret merkezleri arasındaki bağlantıyı daha da kolaylaştıracak ve iki ülke arasında uzun süredir devam eden sosyal uyumu güçlendirecektir.” dedi.

Al Maawali, “Umman Sultanlığı ile BAE arasında bir demiryolu ağı geliştirmeye yönelik stratejik girişim, iki ülke arasındaki güçlü kardeşlik bağlarını güçlendirecek ve aynı zamanda sosyal ve ekonomik entegrasyona yönelik ortak çabalarını yansıtacaktır.”

“Bu ortaklık ve beraberinde getireceği lojistiğin gelişimi sayesinde çeşitli ekonomik ve ticari faaliyetler, BAE’deki hayati ekonomik ve sanayi bölgeleri ile Sohar ile Umman serbest bölgesi arasında bir bağlantı kurulmasına katkıda bulunacak yeni fırsatlar yaratarak ve yüksek kaliteli ulaşım çözümleri sağlayarak çeşitli faydalar elde edecek.” dedi.

3 milyar ABD Doları değerindeki demiryolu ağı, iki ülkenin ulusal ekonomilerinin büyümesine katkıda bulunacak ve ticari limanları demiryolu ağına bağlayarak sınır ötesi ticareti kolaylaştırırken tedarik zincirlerinin verimliliğini artıracaktır.

Kaynak: wam.ae/tr – Katia El Hayek/ Maryam

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar