EUTR, AB Kereste Yönetmeliği

EUTR, AB Kereste Yönetmeliği
EUTR, AB Kereste Yönetmeliği

Ne yazık ki, kereste için artan talep, yasa dışı olarak kesilmiş kereste ticaretinin gelişmesine yol açmıştır. Yasadışı ağaç kesiminin çevre üzerinde büyük bir olumsuz etkisi olduğu vurgulanmalıdır. Ayrıca, yasa dışı olarak hasat edilmiş kereste ticareti, kereste sektöründeki ilgili mevzuata uyan tüm şirketler için de bir tehdit oluşturmaktadır.

Yasadışı olarak kesilmiş kereste ticaretinin olumsuz sosyal ve ekonomik etkilerini önlemek için, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin 995/2010 sayılı Yönetmeliği veya Avrupa Birliği’nin (EUTR) Kereste Yönetmeliği revize edilmiştir. EUTR Yönetmeliği 3 Mart 2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

EUTR nedir?

EUTR’nin Avrupa Birliği ve Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn için geçerli olduğunun bilinmesi gerekir. EUTR‘ye göre, ahşap veya ahşap ürünleri ticareti yapan hem şirketler hem de bireyler üç önemli kurala uymak zorundadır. Bu bir meseledir:

  • Durum Tespiti – Ahşap ve ahşap ürünleri ithal eden tüm şirketlerin her bir tedarik zincirinde durum tespiti yapması gerekir. Bu durum tespiti, yasa dışı olarak kesilmiş kereste ticaretini önlemeyi amaçlamaktadır;
  • AB’de yasa dışı olarak kesilmiş kereste ve bu keresteden yapılan ürünlerin ticaretinin yasaklanması. Kereste ithal eden şirketler, yalnızca hasat edildiği ülkedeki mevzuata uygun keresteyi AB pazarına arz edebilir;
  • İzlenebilirlik – Bayilerin hem tedarikçilerini hem de müşterilerini tanımlaması ve belgelemesi gerekir.

Bir şirketin durum tespiti sistemi için hangi bilgilere ihtiyacı vardır?

Durum tespiti EUTR’nin çok önemli bir unsuru olduğu inkar edilemez. Avrupa Birliği’ne kereste ithal eden tüm şirketlerin bir durum tespiti sistemi kullanmaları gerekmektedir. Bu sistem şunları içerir:

  • şirket tarafından toplanan bilgiler;
  • risk değerlendirmesiyle ilgili ayrıntılı belgeler;
  • alınan herhangi bir risk azaltma önlemi hakkında bilgi.

Risk değerlendirmesinde önemli olan nedir? Kereste ithal eden şirketler, ithal edilen kerestenin menşei hakkında bilgiye yeterli erişime sahip olmalıdır. Potansiyel risklerin doğru bir şekilde değerlendirilmesi için tüm tedarik zinciri belgeleri kapsamlı bir şekilde analiz edilmelidir. Olası risk azaltma önlemleri ancak risk değerlendirmesinden sonra planlanabilir. Sıklıkla alınan risk azaltma önlemleri arasında örn. B. sertifikalı ahşabın satın alınması.

EUTR’ye göre tüccarlar ve piyasa katılımcıları

EUTR, piyasa katılımcıları ve tüccarlar arasında ayrım yapar. Fark ne? Avrupa pazarına odun getiren tüm şirketlere pazar katılımcısı denir. İthalatçıların ayrıca yasa dışı olarak hasat edilmiş kerestenin piyasaya arz edilmesi riskini azaltmak için bir durum tespiti sistemi kullanmaları gerekir. Bu sistemin güncel tutulması gerektiği vurgulanmalıdır. EUTR’ye göre tüccarlar, halihazırda AB’de ithal kereste ticareti yapan şirketlerdir. Tüm tacirlerin iş ortaklarını (hem diğer tacirler hem de piyasa katılımcıları) tanımlaması ve belgelemesi gerekir.

Önemli: Durum tespiti sisteminde toplanan tüm bilgiler en az beş yıl süreyle saklanmalıdır. Durum tespiti sistemi (DDS), piyasa katılımcılarının ve tüccarların kerestelerinin yasal olarak hasat edildiğini her an kanıtlayabilmelerini sağlar.

Şirketinizin EUTR gerekliliklerini karşıladığını doğrulamak ister misiniz? Dilerseniz EUTR uygunluk kontrolü yapabilecek akredite bir belgelendirme kuruluşu ile iletişime geçin.

Günceleme: 29/11/2022 20:55

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar