TÜBİTAK’ın Geliştirdiği Araca Monte Lazer Silahı ‘JARMOL’ Tanıtıldı

TUBITAKin Gelistirdigi Araca Monte Lazer Silahi JARMOL Tanitildi
TÜBİTAK'ın Geliştirdiği Araca Monte Lazer Silahı 'JARMOL' Tanıtıldı

TÜBİTAK BİLGEM mühendisleri tarafından yerli ve milli teknoloji olanakları ile geliştirilen Araca Monte Lazer Silahı JARMOL, TÜBİTAK Gebze yerleşkesinde Jandarma Genel Komutanlığı ve TÜBİTAK yetkililerinin katılımı ile gerçekleşen bir toplantı ile tanıtıldı.

Jandarma Genel Komutanlığı için TÜBİTAK BİLGEM mühendislerince geliştirilen JARMOL, Kirpi1 Askeri aracına entegre 5kW gücünde Single Mode (SM) Lazer Sistemi’dir. Bu teknolojiye sahip olan birkaç ülkeninin geliştirdiği sistemler arasında performans ve boyut bakımından en ileri düzeyde olan, özgün bir lazer savunma sistemidir.

Yapılan testlerde özellilkle operasyon bölgelerinde askeri birliklerimiz için önemli bir tehdit unsuru haline gelen drone ve sabit kanat İHA’ların lazer atışı ile düşürülerek etkisiz hale getirilmesinde oldukça başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

JARMOL, TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen 5kW SM Fiber Lazer Sistemi, Stabilize Lazer Odaklayıcı, Adaptif Komuta Kontrol Sistemi, Akıllı Güç Yönetim Sistemine sahiptir. ASELSAN İHTAR Sistemine (Radar, Jammer, EO Suit) entegre olarak çalışmaktadır.

JARMOL, Haziran 2020 tarihinden itibaren TSK envanterinde bulunan ve halen taktik sahada kullanılan ARMOL Sisteminin lazer gücü, optik bileşenleri, hedef takip sistemi ve etkin menzili açısından ileri seviyelerde geliştirilmiş versiyonudur. ARMOL, TSK’nın hizmetine sunulan Türkiye’nin ilk askeri standartlara uygun milli lazer sistemi olmuştu.

 

Günceleme: 28/11/2022 15:49

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar