Afazi Teşhisi Konan Bruce Willis’in Durumu Kötüye Gidiyor

Afazi Teshisi Konan Bruce Willisin Durumu Kotuye Gidiyor
Afazi Teşhisi Konan Bruce Willis'in Durumu Kötüye Gidiyor

Geçirdiği hastalık sebebiyle oyunculuğu bırakan ve bu nedenle ailesini ve hayranlarını endişelendiren ünlü aktör Bruce Willis’in durumunun kötüye gittiği ortaya çıktı.

Mart 2022’de konuşma ve anlama yeteneğini etkileyen bir bozukluk olan afazi hastalığı teşhisi konulan ve bu nedenle oyunculuğu bırakıp vaktini ailesinin yanında geçiren 67 yaşındaki oyuncu Bruce Willis, hastalığıyla savaşmaya devam ediyor.

Willis, şu anda çocukları, eşi Emma Heming Willis ve eski eşi Demi Moore ile birlikte Idaho’da tatil yaparken Emma da tatillerinden fotoğrafları Instagram hesabında sık sık paylaşıyor.

İsmi açıklanmayan bir kaynak, Willis’in artık fazla bir şey söyleyemediğini ve başkalarının ona söylediklerinin pek çoğunu anlamadığını da söylerken “Aile bir Noel mucizesi beklese de sonsuza kadar ortalıkta olmayacağını biliyor. Yani her anın kıymetini biliyorlar.” dedi.

Demi ve Emma’nın mücadele eden oyuncuya yardım etmek için birlikte çalıştıkça yakınlaştıklarını da sözlerine ekleyen kaynak, “Bruce fazla bir şey söyleyemiyor ve görünüşe göre başkalarının söylediklerinin çoğunu anlamıyor. Yani Emma onun için gerçekten ses ve iletişim aracı oldu. Eski Bruce’u gördükleri günler oluyor ama bunlar kısa ve çok uzak” dedi.

Afazi Hastalığı Nedir?

Afazi beynin sol lobunda yer alan konuşma alanının bir ya da birden fazla kısmının hasar görmesi ile meydana gelir. Beyne giden damarlarda tıkanma veya havale gibi nedenlerle yetersiz oksijen ve glikoz alımı yaşayan beyin loblarında hasar meydana gelir. Beyinde gelişen bu hasarın görülme ve yayılma noktalarına göre farklı afazi türleri vardır. Afazi hastalığının türlerini şu şekilde sıralanabilir:

  • Broca Afazisi: Broca afazisinde iletişimin anlama kısmı bozulmamasına rağmen cevap verme kısmı bozulur. Yani broca afazisi yaşayan biri anlar ama doğru cevap veremez veya uygun kelimeyi üretemez.
  • Global Afazi: Total afazi de denilen global afazi hastalığında beynin sadece cevap verme alanı değil, konuşma, anlama, tekrarlama, anlamlandırma, okuma ve yazma gibi beceri alanları da hasar görmüştür.
  • Wernicke Afazisi: Akıcı afazi olarak da bilinen bir afazi hastalığı türüdür. Wernicke Korsakoff sendromu ile ilintili gelişen bu afazi türünde beynin görme ve işitme alanlarından kaynaklı lezyonlar algılamada ve konuşmada problemler yaratır. Dolayısıyla dil ve konuşma alanında tam olarak işlenemeyen bilgiler, kelimelere dönüşemez ve konuşma bozukluğu meydana gelir.
  • Kondüksiyon Afazisi: Bu afazi türünde hasta söylenen kelime ve cümleleri tekrarlayamaz. Diğer dil ve konuşma alanları ise çok az bozulmuş veya hiç bozulmamıştır. Kondüksiyon afazisi yaşayan bir hasta yönergeleri anlayabilir; konuşabilir ve bir kağıtta yazan cümleleri okuyabilir.
  • Anomik Afazi: Bu afazi türünde hastalar akıcı ve anlaşılır bir şekilde konuşabilir. Algılama sorunu yaşamazlar ancak cisimleri isimlendiremez veya kullanmak istedikleri kelimeleri hatırlamakta güçlük çekerler. Bu sebeple yazılı ve sözlü iletişimde zorluk çekerler.
  • Transkortikal Afazi: Dil alanı ve kavrama alanı arasındaki bağlantının bozulması sonucu meydana gelen afazi türüdür. Semptomları Wernicke afazisine benzer ancak transkortikal afazide hastalar tekrarlama kabiliyetini korurlar. Sesli okuma, yazma ve anlama alanları hasar görmüştür. Transkortikal afazide bireyler, insanların kendine ne söylediğini anlayamazlar.

Sıklıkla merak edilen afazi nedir veya afazi hastalığı nedir sorusu bu şekilde yanıtlanabilir.

Günceleme: 09/12/2022 11:01

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar