KIZILELMA’nın Teker Kesme Testi Başarıyla Gerçekleştirildi

KIZILELMAnin Teker Kesme Testi Basariyla Gerceklestirildi
KIZILELMA’nın Teker Kesme Testi Başarıyla Gerçekleştirildi

kar tarafından geliştirilen Bayraktar KIZILELMA Muharip İnsansız Uçak Sisteminin teker kesme testi başarıyla gerçekleştirildi. Gelişmeyi resmi Twitter hesabı üzerinden duyuran Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar,

“Zor tutuyoruz… Bayraktar KIZILELMA teker kesme testinde ayaklarını yerden kesti. Az kaldı inşallah…”

ifadelerini kullandı. Yapılan bu test ile birlikte KIZILELMA ilk uçuşa bir adım daha yaklaşmış oldu.

Bayraktar KIZILELMA’nın ilk taksi testi başarıyla gerçekleştirilmişti

KIZILELMA Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nin ilk taksi testi 20 Kasım 2022 tarihinde Çorlu Havaalanı’nda başarıyla gerçekleştirilmişti. Eylül ayında ise Bayraktar KIZILELMA’nın birinci prototipi ile yapılan ilk Motor Entegrasyon Testi başarıyla tamamlanmıştı.

Baykar’ın yaklaşık 20 yıllık derin teknoloji birikimi ve tecrübesiyle geliştirilen Bayraktar KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı projesinin test süreci yer testleri ile devam ediyor. Bayraktar KIZILELMA’nın ilk uçuşunun 2023 yılında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Ukrayna, Bayraktar KIZILELMA için motor teslimatlarına devam ediyor

TEKNOFEST 2022’de GDH Digitial’in sorularını cevaplayan Baykar Teknoloji Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Ukrayna’nın savaşa rağmen KIZILELMA Muharip İnsansız Uçak Sistemi için motorların teslimatlarına devam ettiği bilgisini vermişti. KIZILELMA’da Ukrayna Menşeili AI-25TLT ve AI-322F turbofan motorların kullanılması planlanıyor. Farklı gereksinimlere yönelik 1 adet AI-25TLT, AI-322F veya 2 adet AI-322F olmak üzere 3 farklı motor opsiyonu bulunacak. KIZILELMA için Motor tedarikine ilişkin geçtiğimiz dönemde Ukrayna ile sözleşme imzalanmıştı.

L-39 Albatros eğitim uçaklarında kullanılan ve yaklaşık 16.9 kN itki verebilen AI-25TL üzerinden geliştirilen art yakıcısız AI-25TLT’nin asgari olarak bu itki değerinde olacağı değerlendirilebilir. Düşük maliyeti, basitliği ve itkisi sebebiyle bir “ilk faz” motoru olarak kullanılması daha olasıdır.

İkinci motor opsiyonu olan art yakıcılı AI-322F ise KIZILELMA gibi agresif uçuş karekteristiklerine sahip bir uçak için çok daha uyumlu bir seçenek olacaktır. AI-322F; azami olarak art yakıcısız 24.5 kN, art yakıcıları ile 44.1 kN itki üretebilir ve Mach 1.6’ya kadar çalışabilmektedir. AI-322 halihazırda çift motorlu Hongdu L-15 hafif taarruz uçaklarında kullanılmaktadır.

Tek motorlu konfigürasyonların yanında KIZILELMA için 2 adet AI-322F ile donatılmış bir çift motorlu konfigürasyon da bulunacak. Çift motorlu konfigürasyonun daha yüksek itkisi itibariyle daha fazla iç silah istasyonu hacmi ve yakıt kapasitesi için daha büyük bir gövdeye sahip olması muhtemeldir. Daha yüksek hızlara ulaşabilecek ve daha geniş bir muharebe yarıçapına sahip olacak çift motorlu KIZILELMA, aynı zamanda bir motorun arızası durumunda diğer motorun çalışması halinde uçuşa devam edebilmesi itibariyle beka olarak da avantajlara sahip olacaktır.

10 Haziran 2022’de TEI tarafından duyurulan; 26.7 kN ve art yakıcıyla 44.5 kN itki verebilen TF6000, AI-322F art yakıcılı turbofan motoru ile yakın itki değerlerine sahip. Defence Turk tarafından edinilen bilgiye göre TF6000’in MİUS üzerinde kullanımı gündemde.

Kaynak: DefenceTurk

Günceleme: 03/12/2022 16:30

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar