Dünyadan Türkiye’ye Destek Mesajları ve Kurtarma Ekipleri Gönderiliyor

deprem yardimi
deprem yardimi

Dünyanın muhtelif ülkeleri ve uluslararası kurum ve kuruluşlarından Türkiye’ye destek mesajları ile arama ve kurtarma ekipleri gönderiliyor.

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNDEN TÜRKİYE’YE KURTARMA EKİPLERİ GÖNDERİLİYOR

Hollanda ve Romanya’dan ekiplerin yola çıktığı belirtildi

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye’ye gönderilen arama ve kurtarma ekiplerinin yola çıktığı bildirildi.

AB Komisyonunun kriz yönetimi ve insanî yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, sosyal medyadan konuyla ilgili açıklama yaptı.

Lenarcic, deprem sonrası Türkiye’nin de katılımcıları arasında yer aldığı AB Sivil Koruma Mekanizmasının harekete geçirildiğini duyurdu.

AB Acil Durum Müdahalesi Koordinasyon Merkezinin Avrupa genelinden kurtarma ekiplerinin gönderilmesini koordine ettiğini belirten Lenarcic, “Hollanda ve Romanya’dan arama kurtarma ekipleri şu anda yolda.” ifadesini kullandı.

AB üyesi 10 ülke Türkiye’ye arama kurtarma ekipleri gönderiyor

Türkiye’nin talebiyle harekete geçirilen AB Sivil Koruma Mekanizması kapsamında Hollanda, Polonya, Romanya, Hırvatistan, Bulgaristan, Yunanistan, Çekya, Fransa, İtalya ve Macaristan ekip göndereceğini açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun kriz yönetimi, sivil koruma ve insanî yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, AB üyesi 10 ülkenin, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Türkiye’nin talebi üzerine arama ve kurtarma ekipleri göndereceğini söyledi.

Lenarcic, bir grup Türk gazeteciyle yaptığı toplantıda, ekip gönderecek ülkelerin Hollanda, Polonya, Romanya, Hırvatistan, Bulgaristan, Yunanistan, Çekya, Fransa, İtalya ve Macaristan olduğunu bildirdi.

Deprem nedeniyle Türkiye’ye taziye dileklerini ileten, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileyen Lenarcic, depremden kısa süre sonra AB Sivil Koruma Mekanizmasını Türkiye’nin talebi üzerine harekete geçirdiklerini bildirdi.

Gelecek saatlerde ve günlerde yardım çağrısına karşılık veren ülke sayısının artacağına inandığını dile getiren Lenarcic, arama kurtarma ekiplerinin enkaz altında kalan kişilerin kurtarılması için şehirlerde çalışacağını söyledi.

Lenarcic, Türkiye’nin de 2016’dan beri katılımcıları arasında yer aldığı AB Sivil Koruma Mekanizması kapsamında destekleri koordine ettiklerini, Türkiye’ye gidecek ekiplerin bazılarının yola çıktığını belirtti.

“Ekiplerin konuşlandırılması ve gönderilmesi konusunda Türkiye ile sürekli temastayız.” diyen Lenarcic, gerekli ek desteğe hazır olduklarını, haritalama gibi hizmetler için Copernicus Uydu Servisinin de aktive edildiğini, Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarına uydu fotoğraflarıyla acil durum desteği verilmeye başlandığını kaydetti.

Lenarcic, Suriye’de de büyük hasar meydana geldiğini ve insani yardım programları çerçevesinde oraya da destek vereceklerini dile getirdi.

AB Sivil Koruma Mekanizması

AB Sivil Koruma Mekanizmasında 27 AB ülkesi dışında İzlanda, Norveç, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Türkiye yer alıyor. Mekanizma yangın, sel, deprem gibi doğal afetlere hazırlık ve bunlara karşılık verilmesi gibi amaçlar için kullanılıyor.

Katılımcı ülkelerin dışında herhangi bir felaketle karşı karşıya kalan her ülke mekanizmayı harekete geçirebiliyor. 20 yıl önce kurulan mekanizmaya 2016’da katılan Türkiye, birçok kez çeşitli ülkelerin mekanizma dahilindeki yardım taleplerine karşılık verdi.

Daha önce 5 kez yardım talebine yanıt veren Türkiye, Kahramanmaraş merkezli son depremle sabaha karşı üçüncü kez mekanizmayı harekete geçirmiş oldu. Mekanizmaya her yıl 100’den fazla talep geliyor.

AB yönetiminden depremle ilgili destek mesajları sürüyor

Avrupa Birliği’nin (AB) dönem başkanı İsveç’in Başbakanı Ulf Kristersson ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, deprem dolayısıyla Türkiye’nin yanında ve yardıma hazır olduklarını duyurdu.

AB Dönem Başkanı İsveç’in Başbakanı Ulf Kristersson merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depremle ilgili Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Büyük depremin ardından Türkiye ve Suriye’de yaşanan can kayıplarının üzüntüsü içindeyiz. En derin başsağlığı dileklerimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdim.” ifadelerine yer verdi.

Kristersson, ülkesinin “hem Türkiye’nin ortağı hem AB dönem başkanı olarak desteklerini sunmaya hazır olduğunu” bildirdi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de “Bu sabah meydana gelen ölümcül depremin ardından Türkiye ve Suriye halklarıyla tam bir dayanışma içindeyiz. Hayatını kaybedenlerin aileleriyle yas tutuyoruz. Avrupa’nın desteği zaten yolda ve elimizden gelen her şekilde yardım etmeye devam etmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

AB yönetiminden üst düzey yetkililer, sabah saatlerinden itibaren destek ve dayanışma mesajları yayınlamış, bazı üye ülkeler gönderdikleri yardımların yola çıktığını bildirmişti.

AZERBAYCAN

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in hükûmete verdiği talimat gereği, çadır ve tıbbi malzemelerden oluşan yardım uçağı kısa sürede Türkiye’ye hareket edecek.

Azerbaycan Olağanüstü Hâller Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen deprem nedeniyle Türkiye’ye 370 kişilik arama kurtarma ekibinin gönderileceğini duyurmuştu.

İSRAİL

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen: “Türkiye’nin güneyinde meydana gelen deprem nedeniyle İsrail devleti adına Türk halkına derin üzüntülerimizi iletmek istiyorum.”

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cohen, Kahramanmaraş merkezli deprem için yayımladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin güneyinde meydana gelen deprem nedeniyle İsrail devleti adına Türk halkına derin üzüntülerimizi iletmek istiyorum. Kalplerimiz felaketin kurbanlarıyla; yaralılara acil şifa diliyoruz.”

Cohen, acil bir yardım programı hazırlanması için Bakanlığına talimat verdiğini aktardı.

Öte yandan, İsrail Savunma Bakanı Yoaz Gallant’ın da İsrail ordusu ve Bakanlık kurumlarına insani yardım sağlanması için talimat verdiği paylaşıldı.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüşerek başsağlığı diledi.

Görüşmede deprem nedeniyle derin üzüntü duyduğunu belirterek başsağlığı dileyen Cohen’in, İsrail Dışişleri Bakanlığının ülkesinden geniş kapsamlı bir arama kurtarma ekibini en kısa sürede Türkiye’ye göndermek için çalışmalara öncülük ettiği bilgisini paylaştığı kaydedildi.

Açıklamada, Çavuşoğlu’nun da İsrailli mevkîdaşına teşekkür ettiği, İsrail’in Türkiye’nin yanında yer almasını takdir ettiği ve böyle bir durumda “Türkiye’nin de İsrail’in yardımına geleceğini” söylediği ifade edildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada da Türkiye’ye yardım ekibi göndermek için hazırlık yapıldığı bildirildi.

KAZAKİSTAN

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak deprem dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayan Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa temennisinde bulundu.

Kazakistan, Türkiye’deki depremden etkilenen bölgelere kurtarma ve sağlık ekipleri gönderecek

Kazakistan, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in talimatıyla kısa zamanda Türkiye’nin depremden etkilenen bölgelerine kurtarma ve sağlık ekipleri gönderecek.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Tokayev’in hükûmete, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depremin sonuçlarının üstesinden gelmek amacıyla Türkiye’ye acil yardım sağlama talimatı verdiği bildirildi.

Açıklamada, “Dışişleri ve Acil Durumlar Bakanlıkları aracılığıyla Türk makamlarıyla temas kuruldu. Kısa zamanda Türkiye’nin talebi üzerine Kazak kurtarıcılar ve doktorlar afetten etkilenen bölgelere ulaşacak.” ifadesi yer aldı.

RUSYA

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kahramanmaraş merkezli deprem dolayısıyla Türkiye’ye yardım sağlamaya hazır olduklarını belirterek “Türkiye, kurtarma operasyonlarını düzenleme konusunda oldukça büyük bir potansiyele sahip.” dedi.

Peskov, başkent Moskova’da güncel konulara dair açıklamalarda bulundu.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depreme değinen Peskov, şunları kaydetti:

“Rus kurtarma ekiplerinin özellikle deprem sonrası binaların dayanıklılığını tespit eden belirli sistemleri var. Etkinliğini kanıtlayan ‘Struna’ isimli sistem ve başka sistemler var. Burada, Türk tarafının ihtiyaçları önemli. En üst düzeyde yardımcı olmaya hazır olunduğu belirtildi. Türk dostlarımızdan sinyal bekliyoruz. Bu destek, Türkiye Cumhuriyeti’nin ihtiyaçlarına bağlı olacak. Genel olarak, elbette Türkiye, kurtarma operasyonlarını düzenleme konusunda oldukça büyük bir potansiyele sahip.”

Peskov, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile henüz telefonda görüşme planı olmadığını ancak gerektiğinde görüşmenin organize edileceğini” dile getirdi.

IRAK

Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid, Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenler için Türkiye ve Suriye halkına başsağlığı diledi.

Irak Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Reşid, taziye mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye ve Suriye’de meydana gelen deprem sonucu hayatını kaybeden vatandaşların olmasından dolayı üzüntü duyuyoruz. Dost iki halka başsağlığı diliyoruz. Hayatını kaybedenlere rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci ve Meclis Birinci Başkan Yardımcısı Muhsin Mendelavi de deprem dolayısıyla taziye mesajları yayımladı.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için Türkiye ve Suriye halkına başsağlığı diledi.

Sudani, yayımladığı yazılı açıklamada, iki komşu ülkede meydana gelen depremlerden dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileyen Sudani, ülkesinin her türlü yardıma hazır olduğunu aktardı.

Sudani, bu kapsamda, acil yardım ve sağlık ekibiyle kurtarma çalışmaları için ekipman gönderme talimatı verdiğini dile getirdi.

Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi de Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Türkiye ve Suriye’de hayatını kaybedenler için başsağlığında bulundu.

Bu zor günlerde her iki komşu ülke ve halkının yanında olduklarını belirten Halbusi, ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve yakınlarına sabır diledi.

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Suriye ve Türkiye’ye taziyelerini iletti.

Irak’taki Türkmenlerden depremlerde hayatını kaybedenler için taziye mesajları

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için Türkiye ve Suriye halkına başsağlığı diledi.

Turan, yaptığı açıklamada, “Kardeş iki komşu ülke Türkiye ve Suriye’nin kentlerinde meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum.” dedi.

“Her iki ülkenin acısı bizim de acımızdır.” ifadelerini kullanan Turan, Irak Türkmen Cephesi olarak her zaman kardeş ülke ve halklarının yanında olduklarını kaydetti.

Irak Meclisi Türkmen Grubu Başkanı ve ITC Kerkük Milletvekili Erşat Salihi de yayımladığı yazılı açıklamada, yaşanan bu acı olaydan dolayı büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

Türkmenler olarak her zaman Türkiye Cumhuriyeti ve halkının yanında olduklarını belirten Salihi, Irak hükûmetine, bu zor günlerde imkânlarını seferber ederek depremzedelerin yanında olma çağrısı yaptı.

Merkezi Kerkük’te bulunan Türkmeneli Partisi Başkanı Rıyaz Sarıkahya da depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Sarıkahya yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti ve halkının uzun yıllardır Iraklılar ve Türkmenlerin yanında olduğunu hatırlatarak herkesi komşu ülke Türkiye’ye destek vermeye ve yardım etmeye çağırdı.

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ve Suriye’de hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dilendi.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın Türkiye ve Suriye ile dayanışma içinde olduğu ifade edildi.

ÇİN

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depremlerde hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Şi, mesajında, Çin hükûmeti ve halkı adına yaşamını yitirenler için üzüntülerini ifade ederek yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifa diledi.

Ağır can kayıplarına ve maddi hasara yol açan depremleri öğrendiğinde şok yaşadığını belirten Şi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde hükûmetinizin ve halkınızın afetin etkisini en kısa sürede gidereceğine ve yurdunuzu yeniden inşa edeceğinize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

NATO

NATO Müttefik Kara Komutanlığı (LANDCOM), “Türkiye sadece bir NATO müttefiki değil, aynı zamanda LANDCOM’un evi.” ifadeleriyle destek mesajı yayımladı.

LANDCOM Komutanı Darryl Williams, Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Twitter hesabından paylaşım yaptı.

Williams, “Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz. Türkiye sadece bir NATO müttefiki değil, aynı zamanda LANDCOM’un evi. Onların yanındayız. Dostlarımıza ve Türkiye halkına başsağlığı diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de “Türkiye ile tam dayanışmadayız. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’yla temastayım. NATO müttefikleri şu anda destek için seferber olmuş durumda.” açıklamasını yapmıştı.

ALMANYA

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Scholz mesajında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben, Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen depremlerde çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesini ve yaralanmasını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirterek “Alman hükûmeti ve halkı adına en derin taziyelerimi iletmek istiyorum. Düşüncelerimiz hızla ve tam olarak iyileşmelerini dilediğimiz yaralılarda ve beklenmedik şekilde aile üyelerini kaybeden yakınlarında.” ifadesini kullandı.

Scholz, Almanya’nın bu felaketin üstesinden gelinmesi için yardım ve desteğe hazır olduğunu kaydetti.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius de Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Alman ordusunun bu insani felaketten etkilenenlere hızlı desteğe hazır olduğunu belirtti.

LÜBNAN

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye telgrafı gönderdi.

Meclis Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Berri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mesajda, “Şahsım, meclis ve Lübnan halkı adına Türkiye’nin bazı bölgeleri ve kentlerinde meydana gelen deprem nedeniyle hayatını kaybedenler için size ve halkınıza başsağlığı diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yaralılara acil şifalar dileyen Berri, “dost Türk halkının böylesi bir felaketin üzerinden gelebilecek güçte” olduğunu kaydetti.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı da depremler nedeniyle bir taziye mesajı paylaştı.

Bakanlığın Twitter hesabındaki paylaşımda, “Lübnan Dışişleri Bakanlığı olarak yüzlerce kişinin ölümü ve çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açan deprem nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti hükûmeti ve halkına en derin başsağlığı mesajlarımızı iletiyoruz.” denildi.

Hayatını kaybedenlerin yakınları ile dayanışma içerisinde olunduğu ve yaralılara acil şifaların dilendiği açıklamada, Lübnan’ın yardım eli uzatmaya hazır olduğu kaydedildi.

Öte yandan Lübnanlı bir grup milletvekili, Arap ülkelerinden deprem bölgelerine yardım yapmalarını istedi.

Milletvekilleri Faysal Kerami, Hasan Murad, Adnan Trablusi, Haydar Nasr, Taha Naci ve Muhammed Yahya, Türkiye’deki depremle ilgili ortak bir açıklama yayımladı.

Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileğinde bulunulan açıklamada, Arap Ligi ülkelerine, depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye’ye yardım çağrısı yapıldı.

NORVEÇ

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye ve Suriye’deki depremlerde birçok can kaybı olduğuna dair korkunç haberler var. Sahada en iyi desteğimizin ne olabileceğine dair yetkililerle iletişim hâlindeyiz.” ifadesini kullandı.

Store, yakınlarını kaybeden ailelere taziyelerini sundu.

KUZEY MAKEDONYA ve MACARİSTAN

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, depremle ilgili başsağlığı diledi.

Üsküp’teki “Villa Vodno” Cumhurbaşkanlığı rezidansında gerçekleştirdikleri görüşme sonrası düzenledikleri basın toplantısında Türkiye’deki depremler ilgili açıklamalarda bulunan Pendarovski ve Novak, Türkiye’ye somut bir yardım göndermek için hazır olduklarını ifade etti.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski, Türkiye’de yıkıcı bir deprem meydana geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Şu anda ikinci bir depremin meydana geldiği bilgisi geldi. Çok kayıp var. Korkunç bir yıkım. Depremden etkilenenlere bir kez daha başsağlığı diliyorum. Kuzey Makedonya Hükümeti ve biz de devlet olarak sadece lafla kalmayacağız, aksine somut bir yardım sağlayacağız.”

Pendarovski, “Düşüncelerimiz, Türk halkı, Türk vatandaşları ve özellikle en yakınlarını kaybedenlerle birliktedir.” dedi.

Macaristan Cumhurbaşkanı Novak da ülkesinin yardım sunmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Novak, “Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenler için kurban yakınlarına başsağlığı diliyorum. Macaristan’ın Türk vatandaşlarının yanında olduğuna dair güvence vermek istiyorum. Macaristan onlarla dayanışma içerisindedir ve her türlü yardım sunmaya hazırdır.” değerlendirmesinde bulundu.

AVUSTRALYA

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, yaptığı yazılı açıklamada, halkının Türkiye’de yaşanan depremden ötürü derin üzüntü duyduğunu belirtti.

Albanese, açıklamasında, “Tüm Avustralyalılar, Türkiye ve Suriye’de deprem sonrası yaşanan yıkım ve trajik yaşam kayıplarından ötürü derin üzüntü içindedirler.” ifadelerini kullandı.

Avustralya’nın, İstanbul, Ankara ve Beyrut temsilcilikleri vasıtasıyla durumu yakından takip ettiği kaydeden Albanese, “Deprem ve artçılarından etkilenen tüm Avustralya vatandaşlarına yerel yetkililerin direktiflerine uymalarını tavsiye ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

MOLDOVA

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye ve komşu ülkelerden bu gece meydana gelen yıkıcı depremle ilgili gelen haberlerden derinden üzüldük. Düşüncelerimizle bu korkunç felakette acı çeken herkesin yanındayız.” ifadelerini kullandı.

Moldova Cumhuriyeti’ne bağlı Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah da soysal medyadan yaptığı açıklamada, Türkiye’deki “trajik” deprem nedeniyle üzüntü içerisinde olduklarını belirtti.

Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını vurgulayan Vlah, “Hayatını kaybedenlerin yasını tutuyoruz. Yaralı olanların acilen iyileşmesi için dua ediyoruz. Gagauz halkı, dualarıyla kardeş Türk halkının yanında.” ifadelerine yer verdi.

FRANSA

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye’nin bu gece yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği bir depremle ciddi şekilde sarsıldığını belirterek kurtarma ekiplerine desteğini ifade etti.

“Kalbimiz kurbanlar ve aileleriyle” ifadesini kullanan Hidalgo, Paris’in acil yardım fonunu seferber ettiğini kaydetti.

JAPONYA

Japonya, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler için Türkiye’ye taziye dileklerini ileterek Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi’ni deprem bölgesine göndereceğini açıkladı.

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği, Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi’nin Türkiye’ye gönderilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Japonya’dan gönderilmesi planlanan Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi’nin 3 üyesinden oluşan bir öncü ekip ile 15 kişilik kurtarma ekibini taşıyan uçağın bugün Haneda Havalimanı’ndan havalanıp, İstanbul aktarmalı olarak Adana’ya ulaşacağı belirtildi.

Ekibin, Türkiye saatiyle yarın saat 06.25’te İstanbul Havalimanı’na varmasının planlandığı belirtilen açıklamada, depremlerde hayatını kaybedenler için Türkiye’ye taziye dilekleri iletildi.

Japonya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “İnsanî perspektif ve Türkiye ile dostane ilişkiler dikkate alınarak Japonya, acil insanî yardım sağlama kararı almıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, Tokyo’daki Haneda Havalimanı’nda düzenlenen uğurlama etkinliğinde 18 kişilik ön ekibin Türkiye’ye gönderildiğini söyledi.

Büyükelçi Güngen, Japonya’nın sahil güvenlik, itfaiye, sağlık personelinden oluşan destek unsurlarının gelecek günlerde Türkiye’ye gönderilmeye devam edeceğini belirtti.

İTALYA

İtalya’daki millî futbolcular ve bazı Serie A ekipleri, Kahramanmaraş merkezli depremler için taziye ve destek mesajı yayımladı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından İtalya Birinci Futbol Ligi’nde (Serie A) forma giyen millî futbolcular ve bazı kulüpler, dayanışma ve taziye mesajı yayımladılar.

Inter takımında forma giyen millî futbolcu Hakan Çalhanoğlu, Twitter hesabından, “Kahramanmaraş’ta gerçekleşen ve birçok ilimizde hissedilen depremde vefat edenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu acı günleri en az kayıp ve hasarla atlatmamızı temenni ediyorum. Milletimizin başı sağ olsun.” paylaşımını yaptı.

Atalanta takımında forma giyen millî futbolcu Merih Demiral da mesajında, “Ülkemin insanlarını bu hâlde görmek, acılarına tanıklık etmek içimi yakıyor. Allah yardımcıları olsun. Hep birlikte bunun da üstesinden geleceğiz inşallah. En ufak bir ihmali olanları ise Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın. Söylenecek başka bir şey bulamıyorum.” ifadelerini kullandı.

Demiral ayrıca deprem bölgesindeki insanların hasarlı binalara girmemesi yönünde çağrı yaptı.

Sampdoria forması giyen genç Türk oyuncu Emirhan İlkhan da sosyal medyada, “Sözcükler anlamsız, kelimeler yaşanan acının yanında kifayetsiz… Depremde kaybettiklerimize Allah’tan rahmet, yaralanan tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerimi yolluyorum. Dualarım sizlerle” paylaşımında bulundu.

Serie A kulüplerinden dayanışma mesajı

Roma kulübü de depremle ilgili paylaştığı Twitter mesajında, “AS Roma’daki herkesin düşünceleri ve duaları, Türkiye ve Suriye’deki yıkıcı depremden etkilenen herkesle beraber.” ifadeleri kullanıldı.

Torino ve Sampdoria kulübü de birer mesaj paylaştı. Sampdoria kulübü, Twitter hasebından, “Düşüncelerimiz Türkiye, Suriye ve bu yıkıcı depremden etkilenen herkesle birlikte” paylaşımında bulunurken Torino da “Torino Futbol Kulübü, Suriye ve Türkiye’deki yıkıcı depremden en çok etkilenen halka sevgi dolu yakınlığını ifade ediyor.” ifadesini kullandı.

CEZAYİR

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Cezayir Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Tebbun mesajında, “Kardeş Türk halkının başına gelen bu felaketin dehşeti karşısında, Cezayir halkı, hükûmeti ve kendi adıma kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, hükûmeti ve halkına en içten taziyelerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tebbun, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dilediği mesajında, Cezayir’in tüm imkânlarıyla Türkiye halkı ve devletinin yanında olduğunu vurguladı.

Tebbun, Cezayir’in Türkiye’yle dayanışma içinde olduğunu kaydetti.

İSLAM İŞ BİRLİĞİ TEŞKİLATI (İİT)

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için Türkiye ve Suriye’ye başsağlığı diledi.

İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, yayımladığı taziye mesajında, depremlerde yaşamını yitirenlerin yakınlarıyla dayanışma içinde olduklarını ifade etti.

Türkiye ve Suriye’ye başsağlığında bulunan Taha, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

Türkiye’de yetkililerin, deprem sonrası enkaz altındakilerin kurtarılması ve depremin olumsuz etkilerinin azaltılması için hızlı bir şekilde devreye girmesinden övgüyle söz eden Taha, İİT üyesi ülkeler, ilgili kurumlar ve tüm müttefiklere, Türkiye’nin yürüttüğü kurtarma çalışmalarına katkı sağlaması çağrısında bulundu.

ERMENİSTAN ve GÜRCİSTAN

Ermenistan Cumhurbaşkanı Vaagn Haçaturyan ve Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Haçaturyan, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Yıkıcı depremin trajik sonuçları ve can kayıpları nedeniyle Türkiye ve Suriye’ye en kalbi taziyelerimi sunuyorum.” ifadesini kullandı.

Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini ileten Haçaturyan, tüm yaralılara acil şifalar diledi.

Ermenistan Ulusal Meclis Başkanı Alen Simonyan da Twitter’dan, “Türkiye’de meydana gelen yıkıcı depremin korkunç haberi bizi üzdü. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilerim.” açıklamasını yaptı.

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, Türkiye halkı, hükûmeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kahramanmaraş merkezli yıkıcı deprem sonucu insanların hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

“Türk halkını destekliyoruz ve her türlü desteği vermeye hazırız.” diyen Garibaşvili, ayrıca Türkiye’ye teçhizat ve kurtarma ekibinin gönderilmesine ilişkin karar aldıklarını açıkladı.

YUNANİSTAN

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, depremler nedeniyle Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na taziye dileklerini iletti.

Dendias, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Çavuşoğlu ile temasa geçtiğini belirterek “Yunanistan’ın, hasar müdahalesi ve arama kurtarma çalışmalarına destek konusunda hazır olduğunu söyledim.” ifadesini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de deprem nedeniyle Yunanistan’ın tüm gücüyle Türkiye’nin yanında olduğunu vurguladı.

Miçotakis, telekonferansla çeşitli Bakanlıklarla düzenlediği toplantıdan önce yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve ülke olarak tüm imkânların Türkiye’ye sunulması gerektiğini kaydetti.

Yunanistan’ın deprem konusunda tecrübeli olduğunu ifade eden Miçotakis, deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Yunanistan’dan Özel Afet Müdahale Birimine (EMAK) bağlı ekiplerin gönderileceğini anımsattı. Miçotakis, Yunanistan’ın, Türkiye’ye destek teklifinde bulunan ilk ülke olduğunu da iddia etti.

Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanlığından yapılan açıklamada, Özel Afet Müdahale Birimine (EMAK) bağlı 21 itfaiyecinin ve iki arama kurtarma köpeğinin, arama kurtarmada kullanılacak özel araçlarla birlikte yola çıkacağı kaydedilmişti.

Türkiye’de 1999 yılında meydana gelen Marmara depreminde Yunanistan Türkiye’ye, yine 1999’da Yunanistan’da meydana gelen Atina depreminde de Türkiye Yunanistan’a yardım göndermişti.

AFRİKA ÜLKELERİNDEN DESTEK MESAJLARI

SENEGAL

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, deprem dolayısıyla Türkiye ve Suriye’ye başsağlığı, yararlılara acil şifalar diledi.

Senegal Dışişleri Bakanı Aissata Tall Sall, Twitter’dan yayımladığı mesajda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu etiketleyerek “Meslektaşım ve kardeşim Mevlüt Çavuşoğlu’na en içten taziyelerimi sunuyorum.” ifadesini kullandı.

SOMALİ

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Twitter’dan Türkçe paylaştığı mesajında, “Somali halkı ve hükûmeti adına, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve birçok ilde hissedilen deprem nedeniyle Türk halkına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en derin taziyelerimi sunuyor, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Kardeş Türkiye’ye geçmiş olsun. Dualarımız sizinle.” ifadelerini kullandı.

BURUNDİ

Burundi Cumhurbaşkanı Evariste Ndayishimiye deprem haberini büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başsağlığı dileğinde bulundu.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahama da Afrika’nın Türkiye ve Suriye ile dayanışma içinde olduğunu kaydetti.

SUDAN

Sudan Dışişleri Bakanlığı, depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Türk halkına taziyelerini sunan ve yaralılara acil şifalar dileyen Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalu da Türk halkı ile dayanışma içerisinde olduklarını belirtti.

ARAP BİRLİĞİ

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için Türkiye ve Suriye’ye başsağlığı diledi.

Arap Birliği Sözcüsü Cemal Ruşdi, yaptığı yazılı açıklamada, Genel Sekreter Ebu Gayt’ın, Türkiye ve Suriye’de deprem nedeniyle hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara ise acil şifa temennisinde bulunduğunu kaydetti.

Açıklamada, Ebu Gayt’ın uluslararası topluma “Türkiye ve Suriye’yi sarsan deprem nedeniyle Suriye’nin kuzeyindeki afet bölgelerine acil yardım yapılması” çağrısında bulunduğu aktarıldı.

Açıklamada ayrıca Arap Birliğinin uluslararası insanî yardım kuruluşlarını “bu felaket karşısında gerekli insanî yardım için acilen harekete geçmeye” çağırdığı vurgulandı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’E (BM) BAĞLI KURULUŞLAR

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı kuruluşlar, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremler dolayısıyla taziye mesajları yayımlayarak, yardıma hazır olduklarını bildirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Türkiye ve Suriye’deki yıkıcı depremlerden etkilenen halkla dayanışma içerisinde.” ifadesini kullandı.

Grandi, hayatta kalan herkese, mümkün olan her yerde saha ekipleri aracılığıyla yardım sağlamaya hazır olduklarını aktardı.

UNHCR Türkiye hesabından yapılan paylaşımda ise “Türkiye’nin güneydoğusunda bu sabah meydana gelen ölümcül depremlerin trajik sonuçları karşısında derin üzüntü duyuyoruz. Ailesini, arkadaşlarını ve sevdiklerini kaybedenlere taziyelerimizi iletiyoruz. UNHCR, bu zor zamanda Türkiye’nin yanında yer alıyor ve bu duruma müdahale konusunda Türk makamlarını destekleme taahhüdünü sürdürüyor.” ifadelerine yer verildi.

BM İnsanî Yardım Koordinasyon Ofisinin (OCHA) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Sert bir kışın zirvesinde, Türkiye ve Suriye’yi vuran depremler karşısında şok olduk. Ekiplerimiz, konuşlanmaya hazır olan Birleşmiş Milletler Afet Değerlendirme ve Koordinasyon Merkezi (UNDAC) acil müdahale ve kurtarma ekipleriyle hasarı değerlendiriyor.” açıklaması yapıldı.

UNHCR Suriye hesabından yapılan paylaşımda da “Bu sabah can kayıplarına neden olan deprem için çok üzgünüz. Depremden etkilenen herkese en derin taziyelerini sunan UNHCR, Suriye’de ihtiyacı olanlara yardım ve destek sağlamak için BM kuruluşları ve diğer insani yardım aktörleriyle aktif olarak bir müdahale koordine ediyor.” ifadeleri yer aldı.

MALEZYA

Malezya, Hindistan ve Pakistan, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla ekip göndereceğini duyurdu.

Malezyalı yetkililer, Malezya Özel Arama Kurtarma Timi’ne (SMART) bağlı 75 uzmanın, arama kurtarma operasyonunda kullanılacak ekipmanlarla bu akşam Türk Hava Yolları uçağıyla Türkiye’ye hareket edeceğini bildirdi.

Malezya Başbakanı Enver İbrahim yaptığı yazılı açıklamada, can kaybı, yaralanma ve büyük yıkımdan dolayı derin üzüntü duyduğunu belirterek “Malezya hükûmeti ve halkı adına depremde hayatını kaybedenler için baş sağlığı dileklerimi iletiyorum.” ifadesini kullandı.

Ayrıca, Malezya Dışişleri Bakanı Zambry Abdul Kadir, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşerek depremde hayatını kaybedenler için baş sağlığı diledi.

HİNDİSTAN

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Türkiye’de meydana gelen depremin neden olduğu can ve mal kayıplarından dolayı duyulan acıyı paylaştıklarını belirti.

Başbakan Modi, Hindistan’ın, Türkiye halkıyla dayanışma içinde olduğunu ve bu trajediyle başa çıkmak için mümkün olan her türlü yardımı sunmaya hazır olduğunu ifade etti.

Öte yandan, Hindistan Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, eğitimli arama kurtarma köpekleri ile özel ekipmanlarla donanımlı yüz kişiden oluşan Ulusal Afetle Müdahale Gücü’ne (NDRF) bağlı iki ekibin depremden etkilenen bölgelere gönderileceği belirtildi.

Açıklamada, “Uzman doktor ve acil müdahale personelinden oluşan özel bir ekip de bölgeye gönderilmek üzere hazırlık yapılıyor.” ifadesine yer verildi.

Yardım malzemelerinin gönderiminin ise Hindistan’ın Ankara ve İstanbul’daki temsilcilikleri ile Türkiye’deki yetkili mercilerin koordinesinde yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

PAKİSTAN

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen depremlerdeki can ve mal kaybı dolayısıyla ülkesinin Türkiye’ye arama kurtarma ekibi ve yardım malzemesi göndereceğini açıkladı.

Başbakan Şerif, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptığını ve taziyelerini ilettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Pakistan’ın bu zor zamanda Türk kardeşlerine yardım etmek için her şeyi yapacağını söylediğini aktaran Şerif, Türkiye’ye arama kurtarma ekibi, doktor ve paramediklerin gönderileceğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Şerif’in Pakistan Ulusal Afet Yönetim Ajansı’na (NDMA) verdiği direktif doğrultusunda aralarında kışlık çadır, battaniye ve diğer kritik ürünlerin bulunduğu malzemeler Türkiye’ye gönderilmek üzere hazırlanıyor.

Üst düzey kaynaklar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 36 kişilik arama kurtarma ekibi ve yardım malzemelerini taşıyan 2 C-130 nakliye uçağının hazırlandığını ve bu gece Türkiye’ye doğru yola çıkmasının beklendiğini söyledi.

YEMEN

Yemen hükûmeti, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

Ülkenin resmî haber ajansı SABA’da yayımlanan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkiye’nin güneyinde ve Suriye’de yıkıma yol açan şiddetli depremin etkilerinin üzüntüyle takip edildiği belirtildi.

Yemen hükûmeti olarak kardeş ülkeler Türkiye ve Suriye’yle dayanışma içinde olunduğu ifade edilen açıklamada, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifa dileğinde bulunuldu.

Ülkedeki İran destekli Husilerin Yüksek Siyasi Konsey Başkanı Mehdi el-Meşat da depremden sonra Türkiye ve Suriye’ye başsağlığı dileğinde bulunduğu taziye mesajı yayımladı.

CEZAYİR

Cezayir Millet Meclisi (Senato) Başkanı Salih Kocil, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a taziye mesajı gönderdi.

Kocil mesajında, “Kardeş Türkiye halkının başına gelen bu büyük musibet sonrasında Cezayir Millet Meclisi ve şahsım adına tüm aziz şehitlerimizin ailelerine, Türkiye halkına ve Meclis’ine başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Senato Başkanı Kocil, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilediği mesajında, TBMM Başkanı Şentop ve Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

VATİKAN

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Kahramanmaraş merkezli depremlerdeki can kayıpları sebebiyle Türkiye’ye taziye mesajı yolladı.

Vatikan’dan yapılan yazılı açıklamada, Papa’nın gönderdiği mesajında, Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen ve büyük can kaybına yol açan depremleri derin üzüntüyle öğrendiği ve manevi yakınlığını belirttiği kaydedildi.

Papa Franciscus, depremde yaşamını yitirenlerin yakınlarına içten taziyelerini sunarken devam eden kurtarma çalışmalarında görev alan acil durum personeline kolaylıklar diledi.

DÜNYACA ÜNLÜ SANATÇILAR, DEPREM DOLAYISIYLA TAZİYE VE DESTEK MESAJI PAYLAŞTI

İngiliz müzisyen Yusuf İslam, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, “Türk ve Suriyelileri vuran bu felaketi gördüğüm için çok üzgünüm. Allah bölgedeki herkese kolaylık ve güvenlik sağlasın, ölenlerin ruhunu sonsuz huzura kavuştursun.” ifadelerini kullandı.

Lübnan asıllı İsveçli R&B sanatçısı Maher Zain ise Instagram hesabında, deprem bölgesinde çekilmiş bir fotoğrafı paylaşarak “Bu sabah Türkiye ve Suriye’deki deprem haberlerinden ötürü derin üzüntü yaşadık. Türkiye ve Suriye’deki tüm kardeşlerim için dua ediyorum. Umarım depremden etkilenen bölgelerde bulunanların hepsi güvende olur ve bir an önce her şey düzelir. Allah merhumlara rahmet eylesin ve geride kalanlara sabır versin.” sözleriyle üzüntüsünü aktardı.

Azerbaycanlı müzik grubu Rauf & Faik’in resmî Instagram hesabında ise “Türkiye için dua edin” mesajı paylaşıldı.

İngiliz sanatçı Sami Yusuf ise kırık kalp ile depreme ilişkin bir haberin görselini Instagram hesabında paylaştı.

Günceleme: 06/02/2023 21:30

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*