AB, 2035 yılına kadar yeni gazla çalışan araba satışını yasakladı

AB yilina kadar yeni gazla calisan araba satisini yasakladi
AB yilina kadar yeni gazla calisan araba satisini yasakladi

Avrupa Birliği’ndeki milletvekilleri Salı günü, 2035 yılına kadar benzinle çalışan yeni arabaların ve minibüslerin satışını yasaklamak için oy kullandı ve Avrupa’da 12 yıl içinde tüm yeni arabaların fiilen elektrikli olmasını zorunlu kıldı.

Bazı milletvekilleri yasağın Avrupa otomobil endüstrisi için bir tehdit oluşturacağını savunurken, çoğunluk bu hareketi elektrikli araçlara kaçınılmaz geçişin önüne geçmenin bir yolu olarak gördü ve nihai olarak kıtanın imalat endüstrilerine fayda sağlayacağını söyledi.

Hollanda’dan Avrupa Parlamentosu üyesi Jan Huitema, “Bu hedefler otomobil endüstrisi için netlik yaratıyor ve otomobil üreticileri için yenilik ve yatırımları teşvik ediyor” dedi. Huitema ayrıca önlemin tüketicilerin yakıt maliyetlerinden tasarruf edeceğini savundu. Elektrikli otomobiller şu anda geleneksel modellerden daha pahalı olmasına rağmen, fiyatlar düşüyor ve 2035 yılına kadar maliyet açısından rekabetçi olması bekleniyor.

27 ulustan oluşan bloğun hamlesi, küresel karbon emisyonlarının %37’sine tekabül eden bir sektör olan ulaşımdan kaynaklanan iklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonlarını ortadan kaldırmaya yönelik şimdiye kadarki en büyük adım . Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, otomobiller ulaşım emisyonlarının en büyük kaynağıdır. AB daha önce yeni arabaların 2021’e göre %55 daha düşük karbon emisyonuna sahip olması şartını koymuştu ve yeni minibüslerin emisyonlarını 2030’a kadar yarıya indirmesi gerekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki otomobil satışlarının en büyük payına sahip olan Kaliforniya eyaleti, 2035’te tamamen elektrikli yeni araba satışlarını zorunlu kılan bir standart belirledi ve diğer birçok eyalet de onların izinden gitmeye hazırlanıyor.

İçten yanmalı motorların kullanımdan kaldırılmasının da hava kalitesini önemli ölçüde iyileştirmesi bekleniyor. Bir dizi çalışma, elektrikli araçlara geçmenin ozon gibi solunum yolu hastalıklarına neden olan hava kirleticilerini azalttığını göstermiştir – arabalara güç sağlayan elektrik fosil yakıtlardan üretildiğinde bile.

Teorik olarak, yeni yasa sadece elektrikli araçlar gerektirmeyecek, yeşil hidrojen gibi sıfır emisyonlu bir yakıt da – temiz bir şekilde üretilen elektrik kullanılarak suyun ayrıştırılmasıyla elde edilen hidrojen – aynı zamanda uygun olacaktır.

Gazla çalışan arabaların 2035 yılına kadar yasaklanması geçen Haziran ayında ilk kez önerildiğinde, bazı Avrupalı ​​iklim aktivistleri planı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin 2030 yılına kadar emisyonları yarıya indirme hedefini karşılamak için çok zayıf olmakla eleştirdiler.

“Yeni petrol yakan arabaları yasaklamak yapılacak doğru şey, ancak 2035’te aşamalı olarak sona erme küresel ısınmayı 1,5°C’de sınırlamak için çok geç ve bizi savaşları finanse eden ve pompadaki insanların ceplerine zarar veren petrol bağımlılığına hapsediyor. Greenpeace AB ulaşım kampanyacısı Lorelei Limousino zaman dedi.

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki otomobil endüstrisi, içten yanmalı motorların aşamalı olarak kaldırılmasını giderek daha fazla destekliyor. Bir dizi otomobil üreticisinin sahip olduğu özet gönderdi petrol şirketlerinin temiz araba kurallarına meydan okuyan bir davasına karşı Kaliforniya’yı desteklemek için.

Yeni kurallar, orantısız şekilde büyük bir hava ve iklim kirliliği payına sahip olan kamyonlar için geçerli değil. Bunun yerine, elektrikli kamyon teknolojisinin o kadar iyi gelişmediğini savunan Avrupa Komisyonu, Salı günü yeni kamyonların ve uzun mesafeli otobüslerin emisyonlarında 2019 seviyelerine göre 2040 yılına kadar %90 azalmaya ulaşması gerektiğini önerdi.

Yasa sonucunda Avrupa’daki toplam otomobil üretimi azalmasa bile, geçişte bazı otomobil şirketi çalışanları yerinden olacak.

Ford Motor Şirketi Salı günü açıklandı kaynakları halihazırda gazla çalışan araçlar üreten fabrikalardan elektrikli araçlar üreten fabrikalara kaydırdığı için önümüzdeki üç yıl içinde Avrupa’daki işgücünün yaklaşık %11’ini azaltıyordu.

ABD, gazla çalışan yeni arabaların satışını yasaklamak için henüz belirli bir tarih belirlemedi, ancak giderek daha katıBu on yılın geri kalanı için yakıt verimliliği standartları ve Biden yönetimi ve Kongre, 2022 Enflasyonu Düşürme Yasası’nda düşük ve orta gelirli hane halklarının EV alımları için önemli sübvansiyonları onayladı. Ulaştırma Bakanlığı şu anda inşa etmek Ulusal EV şarj istasyonları ağı.

Günceleme: 18/03/2023 10:42

Benzer Reklamlar