İngiltere Vizesi

Ingiltere Vize

İngiltere Vizesi, Birleşik Krallık’a gitmek istiyorsanız, yolculuğun öncesinde vize almanız gerekir. Aksi halde havaalanına iniş yapsanız bile kabul edilmeden geri dönmeniz muhtemeldir.

Birleşik Krallık için vize başvurular, ülkenin kendi konsolosluklarından yapılabilir. Bireysel olarak müracaat etmek mümkün olsa da, bu durum kesin olumlu sonuçlar alacağınızı garantilemez. Bunun farklı nedenleri yer almakta olup ret nedenleri genel anlamda şöyledir;

 1. Zorunlu vize şartlarının yerine getirilmemesi
 2. İngiltere vizesi için zorunlu şartların sağlanmaması
 3. Birleşik Krallık’tan, kendi ülkelerine geri döneceklerine dair yeterli kanıtın verilmemesi
 4. Geri dönüleceğine dair kesin kanıtların verilmemesi
 5. Evrakların hatalı ya da eksik olması

Bu nedenler, vizelerin kabul edilmemesinin genel sebepleridir. Burada bilmeniz gereken bir detay, vize başvurularında olumsuz yanıt gelse bile vize ücreti geri ödenmemektedir. Böylece yeni bir başvuru yapmak, tekrar ödeme yapmak şart hale gelir.

Eğer bu gibi problemlerin yaşanmamasını istiyorsanız, İngiltere vize başvurusu esnasında profesyonel danışmanlık firmalarından yardım alınması şarttır. Böylece tüm evrakları eksiksiz şekilde tamamlayabilir, böylece olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

İngiltere Vize Evrakları Neler?

Vize randevusu aldıktan sonra vize başvurusu yapmaya giderken bir takım evrakların hazırlanması gerekir. İngiltere için söz konusu evraklar şöyledir;

 1. İngiltere vize başvuru formu
 2. İki fotoğraf.Bu fotoğraflar son altı ay içerisinde çekilmiş ve renkli olmalıdır.
 3. Geçerli Pasaportunuz.Seyahatinizden sonra Birleşik Krallık’tan ayrılmayı planladığınız tarihten itibaren üç ay daha geçerli olmalıdır.Ayrıca vize için en az bir boş sayfası olmalıdır.
 4. Birleşik Krallık’ta kaldığınız süre boyunca yaşam masraflarınızı karşılayacak finansal olanaklara sahip olduğunuzun kanıtı
 5. Konaklama kanıtı.Birleşik Krallık’ta kaldığınız süre boyunca nerede konaklayacağınızı gösteren bir belge sunulmalıdır.
 6. Ayrıntılı seyahat programı.Birleşik Krallık’ta nasıl ve ne yapmayı planladığınızla ilgili tüm bilgileri içeren bir seyahat planı
 7. Tüberküloz test sonuçları
 8. Biyometrik bilgiler.Birleşik Krallık’ta 6 aydan fazla kalmanıza izin veren bir vize için başvuruyorsanız, biyometrik bilgilerinizi göndermeniz gerekir.

Bunların yanı sıra İngiltere vize başvuru belgeleri arasında, başvuru türü ve mesleğe göre değişen evraklar da vardır.

İngiltere Vize Türleri

İngiltere’ye gidecekseniz, başvuru yapabileceğiniz farklı vize türleri bulunur. İngiltere için temel olarak bunlar şöyledir;

 1. Nitelikli İşçi Vizesi: Birleşik Krallık’ta iş teklifi olan vasıflı işçiler içindir.
 2. Geçici İşçi Vizesi: Birleşik Krallık’ta bir yıldan az geçici işçiler için Gençlik Hareketliliği Vizesi 18-30 yaş arası gençler için 2 yıllık çalışma iznidir.
 3. Sporcu Vizesi: Sporcular için çalışma iznidir
 4. İş Ziyaretçi Vizesi: Birleşik Krallık’a seyahat eden iş adamları için ticari faaliyetler için altı aylık bir vizedir.
 5. Yetişkin Öğrenci Vizesi: İngiltere’de okumak isteyen öğrenciler içindir.
 6. Eş Vizesi: İngiliz Vatandaşlarının veya yerleşik kişilerin eşleri içindir.

Bunların dışında farklı İngiltere vize türleri de vardır. Başvuru esnasında bunlara özen gösterilmeli, ülkeye girme amacını belirtmelidir.

Günceleme: 18/03/2023 15:25

Benzer Reklamlar