Türkiye’de Şap Hastalığı Hangi İllerde Görüldü?

Tarim ve Orman Bakanligi Sap Hastaligi Tedbirlerini Duyurdu
Şap Hastalığı

Yurt genelinde yayılan şap hastalığı nedeniyle alınan önlemler genişletiliyor. Zonguldak’ta 215 köy hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle karantina altına alındı. Peki ama şap hastalığı hangi illerde ve ilçelerde görüldü?

Zonguldak’ta Ereğli, Alaplı, Kozlu, Gökçebey ilçeleri ve merkeze bağlı köylerde ahır ve ağıllarda inek, koyun ve keçi gibi hayvanlarda şap hastalığı tespit edildi. Devrek ilçesi ise önlem amacıyla kapsama alınarak toplam 215 köy karantina altına alındı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri hastalığın görüldüğü bölgelerde aşılama çalışması başlattı.

Erzurum’da Avrupa’nın en büyük hayvan pazarı olan Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle kapatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Türkiye Şap Enstitüsü Müdür Vekili Ertan Ağtürk, dün yaptığı açıklamada, her hafta ortalama 2 milyon 500 doz aşı ürettiklerini ve 20 Nisan’a kadar aşılama çalışmalarını tamamlayacaklarını ön gördüğünü belirtmişti.

Şap Hastalığı Nedir?

Şap, çift toynaklı hayvanlarda görülen viral bir hastalıktır. Halk arasında tabak veya dabak olarak adlandırılır. Evcil veya yabani tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen, kronik durumlarda zayıf ve yavru hayvanlarda ölüme sebebiyet veren, genellikle et, süt ve iş gücü kaybına sebep olan viral bir hastalıktır. Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığınca ihbarı mecburi hastalıklar arasında yer almaktadır. Hastalığın mortalitesi düşük olmasına karşın yüksek morbiditeye sahiptir. Bu şu anlama gelir: Öldürücü olmamakla birlikte sürü içerisinde veya bölgede hızla yayılır. Her ne kadar zoonoz kabul edilse de insanlara bulaşma oldukça nadirdir.

Günceleme: 16/03/2023 10:22

Benzer Reklamlar