Airsoft Silah Nedir? Airsoft Silah Çeşitleri Nelerdir?

Airsoft Silah Nedir Airsoft Silah Çeşitleri Nelerdir
Airsoft Silah Nedir Airsoft Silah Çeşitleri Nelerdir

Son yıllarda dünya çapında oldukça popüler hale gelen airsoft silah ve havalı silahlar ülkemizde de çok yaygın olarak tercih edilmeye başlamıştır. Piyasada birbirinden farklı pek çok marka ve modelde airsoft silahlar ve havalı silah çeşidi bulmak mümkündür. DesertEagle’den Beretta’ya kadar ateşli silahların birebir replikasıairsoft silah olarak satışa sunulmaktadır.

Airsoft Silah Nedir?

Atış tutkunlarını en çok sevdiği atış oyunlarından biri airsoft oyunudur. Tüm dünyada rağbet gören airsoft oyunundan ilham alınarak üretilen ve gerçek silahlara çok benzeyen silahlara airsoft silah denir. Airsoft oyunu bir çok açıdan paintball oyunu ile benzerlik gösterir. Ancak paintball oyunundan tabi ki farkları vardır. Paintball oyunundan en önemli farkı airsoft oyununda plastik mühimmat kullanılmaktadır. Paintball oyununda ise boya topları mühimmat olarak tercih edilmektedir.

Airsoft silahları airsoft tabanca ve tüfek olarak piyasada satışını bulmak mümkündür. En iyi airsoft tabanca ve airsoft tüfek markaları; ASG, KWC, Cybergun, Umarex ve Hatsan marka olarak sıralanmaktadır.

Airsoft Tabanca Çeşitleri

Airsoft tabancaları 3 farklı çeşitte bulmak mümkündür. Bunlar gazla çalışan airsoft tabanca, elektrikli airsoft tabanca ve yaylı airsoft tabanca modelleridir.

Gazla çalışan airsoft tabanca modelleri sıkıştırılmış gaz ile atış imkanı sağlar. Piyasada bulunan bir çokairsoft tabanca modeli güç kaynağı Co2 tüp ya da kapsül olarak üretilmiştir. Atış severler tarafından en çok tercih edilen airsoft silah modelleri Co2 tüp ile çalışan airsoftsilahlardır.

Elektrikli airsoft tabancalarda güç kaynağı ise şarj edilebilen pil tercih edilmiştir. Bu tabancalar şarj cihazı ile birlikte satışa sunulmaktadır.

Yaylı airsoft tabanca modelleri ise kullanım kolaylığı ve basitliği açısından yeni başlayanlar için tavsiye edilmektedir. Yaylı airsoft tabanca modellerinde gaz ya da elektrik gibi bir güç kaynağına ihtiyaç duyulmadığı için fiyatları daha makul oranlardadır.

Airsoft Silah İle Havalı Tabanca Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir çok açıdan benzer noktaları olsa bile bu iki silah çeşidi arasında en temel fark kullanılan mühimmat çeşididir. Bilindiği gibi havalı tabanca ya da havalı tüfeklerde çelik bilye kullanılır. Airsoft tabancalarda ise biyolojik olarak eriyebilen, doğada çözünebilen plastik mermi kullanılmaktadır.

Havalı tabancaların tahribat gücü airsoft tabanca modellerine göre daha fazladır. Havalı tabancalar namlu özellikleri ve yapısı değiştirilerek ateşli silahlara dönüşümü mümkün iken airsoft tabancalarda böyle bir durum söz konusu değildir.

Airsoft silahlar airsoft oyunundan esinlenilerek üretildiğinden bahsetmiştik. Bu nedenle oyun esnasında insana doğrultulmasında herhangi bir sorun yoktur. Ancak havalı tabancaları sebep ne olursa olsun herhangi bir canlıya doğrultmak yasal olarak suçtur.

Airsoft Silah Satın Alma Şartları Nelerdir?

Havalı tabanca ya da airsoft tabanca modellerinin en çok tercih edilme sebeplerinden biri de satın alma ve taşıma konusunda yaşanan kolaylıklardır. 18 yaşını doldurmuş herkes kimlik bilgilerini beyan ederek yetkili bir bayiden airsoft tabanca satın alabilir. Airsoft tabanca taşımak için ise gerekli olan şey silahın faturasının yanında bulundurulması gerektiğidir. Airsoft tabanca yanında faturası ile birlikte taşınabilir.

Günceleme: 26/05/2023 10:25

Benzer Reklamlar