Tayfun Füzesi Rize-Artvin Havalimanı’ndan 2. Kez Fırlatıldı

Tayfun Füzesi Rize Artvin Havalimanı'ndan Kez Fırlatıldı
Tayfun Füzesi Rize-Artvin Havalimanı'ndan 2. Kez Fırlatıldı

ROKETSAN’ın kısa menzilli balistik füze sınıfındaki yeni füzesi TAYFUN’un yeni test atışı gerçekleştirildi. Paylaşılan videoda TAYFUN füzesi öncekine kıyasla daha net görülürken, füzenin kanisterinin uzunluğunun BORA füzesininkine kıyasla daha uzun olması göze çarpıyor. TAYFUN füzesi daha önceki testinde de “BOZAT” isimli bir 8×8 taşıyıcı platform üzerinde görülmüştü.

TAYFUN’un ilk testinde BMC 525-44 8×8 araç kullanılmıştı ve 561 km menzile ulaşıldığı belirtilmişti. İlk testteki geniş atış açısına (45 dereceden fazla) bakıldığında TAYFUN’un azami menzilinin belirtilen değerin üzerinde olduğu değerlendirilebilir.

ROKETSAN’ın CENK Balistik Füzesi görücüye çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyrulan CENK balistik füzeye ait görüntüler ilk defa Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından 12 Mayıs 2023’te paylaşılmıştı.

CENK’in BORA ve TAYFUN’dan daha büyük olması ve önde de kanatçıklara sahip olması dikkat çekmektedir. Taşıyıcı platform olarak ise BMC 8×8 TUĞRA tank taşıyıcı tarafından çekilen treyler kullanılıyor. CENK’in ağırlığı ve TUĞRA’nın taşıma kapasitesi göz önüne alındığında taşıyıcı platform için mevcut imkanların değerlendirildiği görülmektedir.

TUSAŞ’ın Ankara Kahramankazan’daki yerleşkesinde düzenlenen “İstikbalin Yüzyılı”nda Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Defence Turk ve SavunmaTR’ye ortak açıklamalarda bulunmuştu. TAYFUN ve CENK Füzelerinin son durumları hakkında açıklamalarda bulunan Demir, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Projeler takvime uygun ilerliyor. CENK’in veya diğer projelerimizin bu yıl içerisinde planlamaları var. Hazır olunca devreye girecekler. Elimizden geldiğince hızlandırıyoruz. Yakında haberlerini duyacaksınız. Yani bu yıl içerisinde hem CENK’ten hem de TAYFUN’dan haberler alacaksınız.”

Kaynak: DefenceTurk

Günceleme: 23/05/2023 11:31

Benzer Reklamlar