Türkiye’nin Milli Uzay Programında Tarihi Adım

Türkiye’nin Milli Uzay Programında Tarihi Adım
Türkiye’nin Milli Uzay Programında Tarihi Adım

Bursa, uzay ve havacılık alanında tarihi bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Türkiye’nin uzay ve havacılık temalı ilk interaktif eğitim merkezi GUHEM ile iş dünyası için referans eğitim merkezi olarak kente kazandırdığı Bursa Business School’un ev sahipliğinde 70 astronot ve kozmonot Bursa’da buluştu.

Uzay Kaşifleri Derneği’nin (Association of Space Explorers- ASE) 34’üncü kez düzenlediği Planetary Congress’in ana teması, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal Göklerdedir’ sözünden yola çıkılarak belirlendi. Türkiye’de ilk kez düzenlenen organizasyonun açılış töreninde konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, teknolojiye dayalı uluslararası rekabetin uzaya taşındığını söyledi. Gelişmiş pek çok ülkenin stratejik önemde gördüğü uzay alanına yatırımlarını hız kesmeden sürdürdüğü bir dönemde, ‘Milli Teknoloji Güçlü Sanayi’ atılımıyla Türkiye’nin kendi hedefleri, imkan ve kabiliyetleri doğrultusunda dönüşümünü büyük bir heyecanla gerçekleştirdiğini belirten Başkan Burkay, gökyüzünün sırlarını çözmenin insanların asırlardır süren hayali olduğunu ifade etti.

“İstikbal Göklerdedir”

Başkan İbrahim Burkay, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizlere ‘İstikbal Göklerdedir’ hedefini göstermiştir. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkemizi uzay ligine taşıma kararlılığı ise teknolojik altyapısı ve dönüşüm potansiyeli ile lider kent Bursa’mıza uzay ve havacılık yolculuğunda yeni bir misyon yüklemiştir. Bizler de kentimiz için uzay ve havacılık alanlarında koyduğumuz hedefleri 2013 yılında ilan ederek Bursa’da yeni bir vizyon inşa ettik. Kümelenme ve sektörel dönüşümün hızlandırılması çalışmaları kapsamında hayata geçirdiğimiz uzay, havacılık ve savunma kümelenmemizde yer alan 120’den fazla firmamız bugün ulusal ve uluslararası alanda prestijli firmalarla işbirliği içerisinde çalışmalar yürütüyor.” diye konuştu.

“GUHEM’i Türkiye’ye Kazandırdık”

‘Türkiye’nin gökmeni neden Bursa’dan çıkmasın?’ diyerek Avrupa’nın en büyük uzay, havacılık ve eğitim merkezi GUHEM’i Türkiye’ye kazandırdıklarını hatırlatan Başkan Burkay, “Bu hamleler 10 yıl önce bir hayal olarak görüldü. Ancak tarih bize hayal kurmadan başarıya ulaşılamayacağını öğretti. Gerek GUHEM, gerekse uzay, havacılık ve savunma alanında hayata geçirmiş olduğumuz projeler neticesinde artık stratejik alanlarda da adından söz ettiren bir Bursa var. Yaptıkları çalışmalarla önemli başarılara imza atmış astronotlar, kozmonotlar; alanında uzman bilim insanları ve ülkemizin ilk uzay yolcuları ile bir arada gerçekleştirdiğimiz bu önemli etkinlik yıllar önce ortaya koyduğumuz vizyonun ne kadar doğru ve önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri, TÜBİTAK ve Büyükşehir Belediyemiz işbirliğinde hayata geçirdiğimiz GUHEM, ülkemizin Milli Uzay Programı’nda da yer alan tarihi nitelikte bir projedir. BTSO olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da uzay ve havacılık alanındaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

‘Bursa Business School’un Vizyonu

Başkan Burkay, konuşmasında Kirazlıyayla’da hayata geçen ‘Bursa Business School’un vizyonunu da katılımcılarla paylaştı. BTSO olarak Kirazlıyayla Sanatoryumu gibi eşsiz bir mirasa sahip çıkarak, bu yapıyı inovatif bir yaklaşımla Bursa’ya yeniden kazandırdıklarını ifade eden Başkan Burkay, “Bursa Business School, dünyanın önde gelen eğitim kurumlarıyla işbirliğinde, profesyoneller ve girişimcilerimiz için yeni ekonominin iş modellerinin belirlendiği bir merkez kimliği ile artık burada Bursa’mızın ve ülkemizin hizmetinde. Bursa Business School, Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu ‘Uludağ’ı Davos yapalım’ vizyonunun gerçekleşmesi açısından da tarihi nitelikte bir adımdır. Üst düzey eğitimlerin verildiği, ulusal ve uluslararası kongrelerin ve yerli-yabancı doruk toplantılarının düzenlendiği bu nitelikli yapı, hedeflerimiz doğrultusunda sadece Bursa’mızın değil, yakın coğrafyamızın da referans eğitim üssü özelliğine sahip olacaktır” diye konuştu.

ASE Başkanı Ewald: “Geleceğimiz Gökyüzünde”

ASE Başkanı Reinhold Ewald yaptığı konuşmasında BTSO’ya ve GUHEM’e organizasyondan dolayı teşekkür etti. Tarihi bir günde tarihi bir mekanda güzel bir kongre gerçekleştirildiğini ifade eden Ewald, “Bursa’da olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Organizasyonumuzda uzay biliminde önemli astronotlarımızı ağırlıyoruz. Uzay aleminde artık Türkiye’nin de olduğunu görmek memnuniyet verici. Türkiye’nin astronot adayları da eğitimlerine devam ediyor. Türkiye gibi seçkin bir ülkeyi ve topluluğa aramıza hoş geldiniz diliyorum. Bu yılın teması da ‘İstikbal Göklerdedir’. Artık gökyüzü geleceği gösteriyor. Geleceğimiz gökyüzünde. Gelin birlikte geleceği inşa etmeye başlayalım.” dedi.

“Türkiye Olarak Uzay Çalışmalarına Büyük Önem Veriyoruz”

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Mustafa Varank, böylesine önemli bir kongrenin Bursa’da gerçekleşmesinde emeği olan GUHEM’e ve tüm paydaşlara teşekkür ederek konuşmasına başladı. Teknik oturumları, bilim toplum etkinlikleriyle çok kapsamlı bir programda yeni uzay ekonomisi ve uzay programlarından derin uzay teknolojilerine kadar birçok konunun ele alınacağını ifade eden Mustafa Varank, “İlham kaynağı olacak bir organizasyon. Uzay yarışında öne çıkan ülkelere baktığınızda ekonomik anlamda dünyanın güçlü ülkeleri olduğunu görebiliyoruz. Biz de bu doğrultuda Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla Cumhurbaşkanımız liderliğinde uzay çalışmalarına hız kazandırdık. Türkiye’nin ayakları yere basan hedefleri var. Türkiye’nin yüzyılını inşa ederken artık daha büyük bir coşkuyla uzayda ‘biz de varız’ diyebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“2030’a Kadar 10 Hedefimiz Var”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin uzaydaki çalışmalarını koordine etmek üzere 2018 yılında Türkiye Uzay Ajansı’nı kurduklarını söyledi. Türkiye’nin uzay alanındaki somut hedeflerini ortaya koyan Milli Uzay Programı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2021’de tüm dünya ile paylaşıldığına işaret eden Bakan Kacır, “Bununla birlikte, 2030 yılına kadar gerçekleştirmeyi planladığımız 10 hedefimiz var. Türk Astronot ve Bilim Misyonu kapsamında, ülkemizin insanlı ilk uzay görevini tasarladık. Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek İlk Türk Uzay Yolcumuz, tıptan malzeme bilimine kadar 13 farklı bilimsel deneyi icra edecek. Halen eğitimleri devam eden ilk Türk uzay yolcularımız bu programda bizlerle birlikteler. Milli Uzay Programı’nın tüm hedeflerine ancak ve ancak ülkemizde güçlü teknolojik ve fiziki altyapı oluşturarak, gençlerimize doğru fırsatları sunarak ve onların yetkinliklerini geliştirerek ulaşacağımızı biliyoruz.” mesajını verdi.

“GUHEM Türkiye’yi Daha Da İleriye Taşıyacak”

Bakan Mehmet Fatih Kacır, bilim ve teknolojiyi toplumla buluşturmak amacıyla Bilim Merkezlerini hayata geçirdiklerini belirterek, “Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi GUHEM bu alanda en iyi örnek. GUHEM, Türkiye’nin ‘uzay ve havacılık’ temalı ilk bilim merkezi. GUHEM, Türkiye’yi uzay ve havacılık konusunda daha da ileriye taşıyacak. Geleceğin astronotlarının, bilim insanlarının, pilotlarının ve mühendislerinin yetiştirilmesine katkı sağlayacak.” dedi. Uzay bilimleri ve teknolojileri alanında iş birliklerini hayata geçirdiklerini söyleyen Bakan Kacır, “Uzayın tüm dünya için etkin ve faydalı kullanımı adına, barış ve iş birliği namına, Türkiye olarak, ‘Uzayda biz de varız!’ diyoruz. ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa ederken artık uzay teknolojilerine daha fazla yatırım yapıyor, uzayın tüm insanlığa fayda sağlayacak şekilde kullanılması için daha fazla iş birliği gerçekleştiriyoruz. ‘İstikbal Göklerdedir’ temasıyla bu etkinliğin düzenlenmesini sağlayan başta Uzay Kaşifleri Derneği (ASE) ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odamız olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Astronot Alegria: “Aramıza Hoş Geldiniz”

Açılış konuşmalarının ardından teknik oturumlar yapıldı. Astronot Michael Lopez-Alegria yaptığı konuşmada, Türkiye’ye uzay çalışmalarında yaptığı başarılı girişimlerinden dolayı teşekkür etti. Uzay yolculuğunda artık Türkiye’nin de yer aldığını ifade den Alegria, “Türkiye bu yolculukta bizlere katıldı. Ortak bir vizyonumuz uzayda hedefi büyümek, öğrenmek ve keşfetmek. Türkiye ile güzel bir işbirliği yapacağız. Türkiye’nin harika misafirperverliğini kutlayalım. Mümkün olduğunca yıldızlar üzerindeki sınırlarımızı zorlayacağız. Hep birlikte çalışacağız” dedi. Zirveye Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa Milletvekilleri, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, yanı sıra Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ile çok sayıda sektör temsilcisi ve akademisyen katıldı.

5 Gün Boyunca Dopdolu Etkinlikler

Türkiye’nin uzay havacılık temalı ilk interaktif eğitim merkezi GUHEM, uluslararası dev etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. GUHEM ve Bursa Business School organizasyonuyla Bursa’ya gelen 70’ten fazla astronot 5 gün boyunca birbirinden önemli etkinliklerde yer alıyor. Dünyanın en prestijli isimlerini bir araya getiren etkinliğin teknik oturumları, BTSO tarafından hayata geçirilen iş dünyasının eğitim ve gelişim merkezi Bursa Business School Uludağ Kampüsü’nde gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin İlk Uzay Yolcuları da Zirvede

Türkiye’nin ilk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Atasever de etkinlikler kapsamında Türkiye’nin Gelecek Projeksiyonu oturumu kapsamında uzay meraklılarıyla buluşuyor. 27 Eylül Çarşamba günü GUHEM’i ziyaret edecek astronotlar ayrıca ‘Bilim-Toplum’ etkinlikleri kapsamında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda vatandaşlar ve öğrenciler ile bir araya gelecek.

Tarihte Bugün: İlk Masa Tenisi Turnuvası, Birleşik Krallık’ta Düzenlendi

11 Aralık, Miladi takvime göre yılın 345. (artık yıllarda 346.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 20 gün vardır. Demiryolu 11 Aralık 1921 Kazım Karabekir, Nafia [devamı...]

Denizli’de Üreten Kadınlar Festivali, 19-21 Ocak 2024’te Düzenlenecek

Denizli Büyükşehir Belediyesinin 3’ncü kez gerçekleştireceği Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali, 19-20-21 Ocak 2024’te düzenlenecek. El emeği göz nuru ürünlerini sergileyerek aile ekonomilerine katkıda bulunmak isteyen [devamı...]

Çin, Vize Ücretlerinde Yüzde 25’lik İndirim Kararı Aldı

Çin Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Dairesi’nden yapılan açıklamada, Çin’e giriş için vize ücretlerinin aşamalı olarak azaltıldığı bildirildi. Açıklamaya göre, COVID-19’un 8 Ocak’tan itibaren “A kategorisi [devamı...]

Çin, Hava Kalitesini İyileştirmek İçin Eylem Planı Yayımladı

Çin Devlet Konseyi, ülkenin yüksek kaliteli ekonomik kalkınmayı teşvik etme çabaları kapsamında hava kalitesini iyileştirmeye yönelik bir eylem planı yayımladı. Plan, yeşil endüstri geçişlerini teşvik [devamı...]

Erkilet Bulvarı, 15 Milyon TL’lik Yenilenmiş Yola Kavuşturuyor

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, muhtarların talebi üzerine anında talimat vererek ekonomik ömrünü tamamlayan Erkilet Bulvarı’nı 15 milyon TL’lik yenilenmiş yola kavuşturuyor. Erkilet [devamı...]

Kütüphanelerin Geleceğini Şekillendirecek Fikirler Ankara’da Tartışılacak

Türkiye’nin kütüphanecilik alanındaki ilk fikir maratonu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 11-12 Aralık 2023 tarihlerinde Ankara’da düzenleniyor. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel [devamı...]

Kızılay’dan Depremzede Esnafa 25 Milyon TL Destek

Küçük ölçekli esnafa nakdi yardım sağlanarak iş yerlerini yeniden faaliyete geçirilebilmesini sağlayan Kızılay’ın Esnaf Destek Projesi’nden Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen 607 esnaf yararlandı. Deprem bölgesindeki şehirlerde [devamı...]

Konya’da 7 Bin 500 Öğrenciye Yüzme Eğitimi

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projesinin üçüncü dönem eğitimleri başladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “İlk etapta Meram, Karatay, Çumra, [devamı...]

AOÇ Kadın Kooperatifleri, Ürünleri Aracısız Satarak Çiftçileri Destekliyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Atatürk Orman Çiftliğinin (AOÇ) Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan izin alınarak kurulan kadın kooperatifi ve birliklerin ürettikleri ürünleri son tüketiciye [devamı...]

Zonguldak’ta Heyelan: Göçük Altında Kalanlar Var

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, Zonguldak’ta iki katlı bir evin heyelan sebebiyle çöktüğünü açıkladı. AFAD’dan yapılan açıklamada saat 20.00 sıralarında Asma mahallesi Tulubaüstü [devamı...]

Tür Say Etkinliği Ormanya’da 113 Farklı Türle Gerçekleşti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği Vatandaş Bilimi Etkinliği “Tür Say” Ormanya’da gerçekleştirildi. Bioblitz olarak bilinen ve Türkiye’de Tür Say olarak adlandırılan etkinlikte, bulunulan bölgenin flora ve [devamı...]

İBB’den İstanbullu Öğrencilere 750 TL Eğitim Yardımı

İBB, ilköğretim ve lise seviyesinde eğitim gören İstanbullu çocuklara bu sene de destek veriyor. ‘Sen Oku Diye’ eğitim yardımından bu yıl 83 bin çocuk faydalanacak. [devamı...]
bitti :8
bitti :8