Adapazarı’nda 120 Yıllık Tarihi Gar TaşınıyorTcdd’nin Ankara- İstanbul arasında Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında, Adapazarı’ndaki 120 yıllık tarihi Gar, şehir merkezinden 8 kilometre uzaklıkta bulunan şehirlerarası otobüs terminalinin de bulunduğu Dörtyol bölgesine taşınacak.

Tcdd’nin Ankara- İstanbul arasında Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında, Adapazarı’ndaki 120 yıllık tarihi Gar, şehir merkezinden 8 kilometre uzaklıkta bulunan şehirlerarası otobüs terminalinin de bulunduğu Dörtyol bölgesine taşınacak. Eski mevcut demiryolu hattı ise şehiriçi ulaşımda hafif raylı sistemde kullanılacak.

Dün Ankara’da Sakarya Valisi Mustafa Büyük, AK Parti Milletvekilleri Hasan Ali Çelik, Ayhan Sefer Üstün, Şaban Dişli, Ayşenur İslam, Ali İhsan Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın da katılımıyla toplantı yapıldı. Bu konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Zeki Toçoğlu şunları söyledi:

“Bilindiği gibi tren garının yeni terminale taşınması konusunda uzun bir zamandır çalışma yürütüyorduk. Trenlerin gidiş- geliş yönünde bir günde 24 sefer yapması ve tren garının merkezde olması özellikle şehir içi trafiği olumsuz etkiliyordu. Bu nedenle Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak tren garını şehir merkezinden çıkartıp, bu sıkışıklığa bir son vermek adına böyle bir çalışma başlatmıştık. Tren garını yeni terminale taşımamızın ardından şehir merkezinden mevcut tren hattında Adapazarı kent merkezi- Yeni terminal arasında hafif raylı sistem projesinin birinci etabını hayata geçireceğiz. Ardından da şehir içi raylı sistem projemizin farklı hatlarda da hizmet vermesi için çalışma yapacağız.”

Reklamlar