Tren Seferleri Neden Durdu ?CHP Kocaeli Milletvekili M. Hilal Kaplan, Yüksek hızlı Tren(YHT) Projesi kapsamında bölgemizde tren seferlerinin durdurulmasıyla ilgili yazılı soru önergesi verdi.

Kaplan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığına verdiği önergede, demiryolunu kullanan insanların mağduriyetinin nasıl giderileceğini, bu konuda önlem alınıp alınmadığını sordu.
KAPLAN’IN YÖNELTTİĞİ SORULAR

Kaplan, bölgemizde günde 14 bin kişinin yararlandığı tren yolu taşımacılığıyla gelecek mağduriyet konusunda Bakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

1- Öğrencilerimizin, işçilerimizin ve de özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı demir yolunun kapatılması durumunda bu vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda ne gibi önlemler alınmıştır? Demiryolu ulaşımına alternatif olarak mağdur olan vatandaşlarımıza aynı maddi olanaklara uygun şekilde alternatif ulaşım olanağı sağlanmış mıdır?

2- Ankara-İstanbul YHT Projesi kapsamında Ankara-Eskişehir-Adapazarı hattında yeni bir hat çalışması yapılırken YHT’nin saatteki hızı bu hat üzerinde ortalama 250 Km olarak belirlenmiştir. Köseköy-Gebze hattında yeni bir hat çalışması yapılması yerine eski hat üzerinde rehabilitasyon ve yenileme çalışmaları adı altında çalışmalar yapılmakta, bu hat üzerinde ise YHT’nin hızı da ortalama 160 Km olarak belirlenmektedir. Hali hazırda hattın 30 ay boyunca tamamen kapatılması söz konusuyken, neden yeni bir hat çalışması yapılması yerine eski hat üzerinde rehabilitasyon çalışması yapılıyor? Gelişmiş ülkelerde YHT ortalama hızları 400-500 Km’yi bulurken ülkemizde 160 Km’lik hızın YHT adı altında anılması ne kadar gerçekçidir?

3- Derince-Gebze arasındaki hattın 1 Şubat 2012’den itibaren tamamen kapatılmasının gerekçesi nedir? Tek yön üzerinden de olsa bu kesimde ulaşımın sağlanamayacak olmasını nasıl açıklıyorsunuz?

4- Ulaşıma kapatılacak olan kesimde çalışan devlet memurlarının durumu ne olacaktır? Gişe, temizlik ve güvenlik gibi işlerde çalışan sözleşmeli personelin (taşeron işçilerin) işsiz kalması söz konusu mudur? Hattın kapalı olduğu sürece bu insanlar başka yerlerde görevlendirilecek midir? İkamet ettikleri bölgeler de düşünüldüğünde bu çalışanlarımızın mağdur olmaması için ne gibi önlemler düşünülmüştür?

5- Yapılacak olan çalışmanın belirlenen süresi ne kadardır? Bu çalışma bittikten sonra Gebze-Haydarpaşa kesiminin de Gebze-Halkalı arası Marmaray Projesi kapsamında ulaşıma kapatılması planlanmakta mıdır? Kapatılma durumu söz konusu ise günde yaklaşık 80-100 bin arası yolcu taşıyan bu hattın yerine alternatif düşünülmüş müdür? Bu paralelde Kadıköy-Kartal arası metro çalışmasının Gebze Bölgesi’ne kadar uzatılması mümkün olabilir mi?

 

Reklamlar