İstanbul’da minibüs devri sona eriyor!İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Minibüs esnafını asla mağdur etmeden, yer yer onları da sisteme, otobüslere dahil ederek, kent ulaşımında hizmete devam etmelerini arzu etmekteyiz” dedi.
Topbaş, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif’in ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, İstanbul’daki minibüs hatlarının kaldırılmasına yönelik sorusu üzerine Topbaş, İstanbul’un nüfusunun 14 milyonu bulduğunu ve bu şehirde ulaşım sistemlerinde geçmişten beri var olan bazı sistemler farklı boyutlara taşınmak zorunda olduğunu belirtti. Topbaş, “Özellikle minibüs esnafı bu şehre çok hizmet verdi. Zaman içinde fonksiyonları giderek azalmakta. Minibüs esnafını asla mağdur etmeden, yer yer onları da sisteme otobüslere dahil ederek, kent ulaşımında hizmete devam etmelerini arzu etmekteyiz. Havaray çalışması yaptığımız bazı hatlara onları da sokmak istiyoruz” diye konuştu.

Modernleşme süreci
?Başkan Topbaş, şunları kaydetti: “Artık kentin modernleşme sürecinde küçük araçlar yerine büyük araçlı toplu taşımanın olması gerekmekte. Bunu yaparken de bir tarafı yok ederek, tek taraflı düşünmüyoruz. Özellikle havaray çalışmamızın olduğu yerlere dahil edeceğiz. Bunların bir tanesi Şişhane’den Kasımpaşa üzerinden Çağlayan’a kadar bir hat var. Oradaki minibüs esnafını mağdur etmemek için onları sisteme dahil etme çalışmamız var. Ataşehir’de de minibüs esnafını mağdur etmemek için çalışmalarımız var.”
Başkan Topbaş, İstanbul’da uygulanması planlanan ‘özel şerit’ uygulaması hakkında da şunları söyledi:

‘Özel şerit’ uygulaması
“İstanbul’un birçok ana arter niteliği taşıyan yerlerde, trafiğin yoğun olduğu yerlerde trafik akışını sağlamak için toplu taşımayı teşvik etmek adına bir düzenleme yapmaya çalışıyoruz. Birkaç yıldan beri çalışma yaptığımız bir konudur. Kameralarla tespit edeceğiz. Otobüslere ayrılan taranmış yollar üzerinden, içinde 3 yolcu olan araçların geçmesine izin verilecek bir sistem. Araç içinde fazla yolcu taşınmasını teşvik edecek, öncelik tanıyacak bir sistem. İlk etapta, Fevzipaşa Caddesi’nde, karşı tarafta da minibüs caddesinde yapılacak.”

‘Beylikdüzü hattı şubat ayı sonunda’
Beylikdüzü metrobüs hattının açılış tarihinin gecikmesiyle o bölgede oturanlardan özür dileyen Topbaş, “Temel atma sırasında 29 Ekim hedefi koyduk. Şimdi 2012’ye geldik, şubat ayı sonunda bitirmeyi hedefliyorlar. Söylediğimiz sözü yerine getiremedik bu bakımdan üzgünüm” diye konuştu.

Kaynak : İstanbul AA