Kocaeli ve Sakaryadaki okullarına İstanbuldan gidip gelen Üniversiteliler mahdur!Yüksek Hızlı Tren çalışmaları nedeniyle Haydarpaşadan Anadoluya tren seferleri azaltıldı, 31 Ocaktan itibaren de tamamen kalkacak. Kocaeli ve Sakaryadaki okullarına İstanbuldan gidip gelen Üniversiteliler karara tepkili…

Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi kapsamında mevcut tren raylarını sürat kapasitesini saatte 120 kilometreden 180 kilometreye uygun hale getirmek için yılbaşından itibaren Gebze-Köseköy arasında çalışma başlatıldı. Sabah 10.00 ile 15.00 arasında süren çalışma nedeniyle tüm trenlerin sefer saatleri değiştirilirken, Haydarpaşa-Adapazarı arasında çalışan bölgesel ekspres trenlerden 22si kaldırıldı. 31 Ocaktan itibaren ise Haydarpaşadan sadece banliyo trenlerinin çıkış yapması planlanıyor.

Haydarpaşadan her gün Kocaeli ve Sakarya giden üniversite öğrencilerinin tercih ettiği tren seferleri TCDD tarafından kaldırılması tepkilere neden oluyor. Ucuz ve güvenli olması nedeniyle tercih edilen tren seferlerinin azaltılmasının ardından tamamen kaldırılacak olması üzerine otobüs firmaları da ek seferler koyarak yolcu kapasitesine cevap vermeye çalışıyor.

Yol masrafı katlandı

En büyük değişikliğin yapıldığı ve bölgesel ekspres olarak adlandırılan Haydarpaşa-Adapazarı-Haydarpaşa tren seferlerinden 22si iptal edildi. Gebze-Köseköy arasındaki ray çalışması nedeniyle Haydarpaşa-Adapazarı ve Adapazarı-Haydarpaşa yönüne karşılıklı olarak 11e sefer kaldırıldı.

Kaldırılan bu trenler en çok Kocaeli ve Sakarya Üniversitesinde okuyan üniversite öğrencilerini etkiledi. Üniversite öğrencileri trenle 4.5 TLye yolculuk ederken, seferlerin kaldırılmasıyla 11 TLye otobüse binmek zorunda kaldıklarını söylediler. Öğrencilerin tepkileri şöyle:

-Kocaeli Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Gülşah İmrek: İstanbulda ki evime gitmek için 3 yıldır hep treni kullandım. Tren ucuz ve güvenli olduğu kadar ders çalışmamız içinde uygun. Şimdi 3 kat daha fazla vererek hem de kara yolu trafiğine girerek geliyoruz. Tek yön kapatılarak çalışmayı sürdürebilirler böylece mağduriyetimiz azalırdı.

-Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencisi Ufuk Şanver: TCDDnin bu uygulaması yolcuların hiç düşünülmediğini gösteriyor. Öğrenciler artık otogarlara yakın oturmak için evlerini bile değiştirebilir. Tren hem konforlu hem de öğrenci için ekonomikti. Bizi otobüs firmalarına mecbur bıraktılar.

Yapılan değişiklikler

1-Haydarpaşa-Eskişehir-Haydarpaşa arasında işleyen Eskişehir Ekspresinin seferlerine ara verildi.

2-Haydarpaşa-Ankara-Kars arasında işleyen Doğu Ekspresi, Ankara-Kars-Ankara arasında işletilecektir. Ekspresin, Haydarpaşa-Ankara-Haydarpaşa seferlerine ara verildi.

3-Ankara-Haydarpaşa arasında işleyen Başkent Ekspresinin Haydarpaşadan hareket saati 10.30dan 08.00e alındı.

4-Ankara-Haydarpaşa arasında işleyen Boğaziçi Treninin Haydarpaşadan hareket saati 13:00ten 14:00e alındı.

5-Ankara-Haydarpaşa arasında işleyen Cumhuriyet Ekspresinin Haydarpaşadan hareket saati 13.30dan 14.30a alındı.

6-Haydarpaşa-Adapazarı-Haydarpaşa arasında işletilen bölgesel ekspres trenlerinden Haydarpaşadan 08.15, 10.40, 12.40 ve 13.20, Adapazarından ise 09.20, 11.20, 12.40 ve 13.40 saatlerinde hareket eden bölgesel ekspres trenleri kaldırıldı.

Haydarpaşa işlevsiz hale getirilecek

TCDD, Gebze-Köseköy arasındaki hattın 1890’da yapıldığını ve 122 yıl aradan sonra YHTye uygun hale getirilmesi için, çift yönlü olarak kapatılacağını açıklamıştı. Birleşik Taşımacılık Sendikası ise hattın 1975te yenilendiğini ve hızlı tren için rayların en az 250 kilometreye uygun hale getirilmesi gerektiğini belirtti. BTS, yapılacak çalışmayla en fazla 160 kilometreye kadar hız artışı olacağını ve hızlı tren için uygun olmayacağını iddia etti.

BTS 1 Nolu Şube Yönetim kurulu üyesi Mithat Ercan, Tüm düzenleme Haydarpaşa Garını işlevsiz hale getirmek, kamuoyuna işe yaramadığı izlenimini vermektir. Haydarpaşa atıl durumda bırakılarak düşünülen projeler hayata geçirilecektir. Toplamda 22 bölgesel(Haydarpaşa-Adapazarı), 26da Anadolu treni iptal edildi. Yakında Gebze-Pendik arasındaki banliyo trenlerinin de kaldırılması gündemde dedi.

Kaynak: Milliyet

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.