Doğalgaz ve Demiryolu Diyarbakır Osb’yi Atağa Kaldıracak

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde (Osb) yatırımları olan iş adamı Abdülkadir Karavil, doğalgazla ilgili sorunun çözülmesini ve demiryolu hattının bağlanmasını çok önemli bir adım olarak gördüklerini söyledi. Karavil, “Doğalgaz aylık giderleri yüzde 30 oranında düşürecek. Demir yolu hattı ile nakliye sorunu çözülecek. Devam eden çevre yollarının tamamlanmasıyla da Diyarbakır inşallah bir sanayi kenti haline gelecek” dedi.


Yatırımcıların isyan etmesine neden olan ve yeni yatırımcıları geri çevirme noktasına getiren Diyarbakır-Elazığ yolu üzerindeki organize sanayi bölgesinde yaşanan doğalgaz ve demir yolu hattı ile ilgili sorunların çözümüne ilişkin atılan adımlar fabrika sahiplerinin yüzünü güldürdü. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Vali Mustafa Toprak tarafından sürdürülen girişimlerde iki konunun da çözülmesiyle ilgili resmi adımların atılmasından sonra çalışmaların 2012 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Organize sanayi bölgesinde yatırımı olan iş adamı Abdülkadir Karavil, doğalgaz ve demir yolu hattının sanayide rekabet gücünü artıracağını söyledi.

Karavil, “Bir ilin gelişmesi için sanayinin gelişmesi olmazsa olmazdır. Sanayi bana göre tarımdan da önce gelir. Tarımla büyüme olmaz ama sanayi ile bir kentin ekonomik ve istihdam gücü katlanır. Organize sanayi bölgesinin çok eksiği var ama doğalgaz ve demir yolu en önemli eksiklerdi. Bunların çözülmesi var olan yatırımcıların giderlerini azaltacak,rekabet gücü artıracak ve yeni yatırımcıları da teşvik edecektir. Şimdi çevre yollarının tamamlanmasını bekliyoruz. Ergani yolunu Urfa yoluna bağlayacak çevre yolu bitmek üzere. Urfa yolunu Mardin’e bağlayacak yolun ise ihalesi yapıldı. Demiryolu da yapılıyor. Bir önemli eksiklik de atık tesistir.Bu da yapılırsa Diyarbakır sanayi hamlesinde atağa kalkacaktır” dedi.

Doğalgazın başlı başına yatırımcıyı yüzde 30 giderden kurtaracağına dikkat çeken Karavil, “Aylık 250 bin TL yakıt gideri var. Doğalgaz sayesinde ortalama 90-100 bin azalma olacak. Buraya yatırımcının ilgisi de artmaya başladı. Örneğin Boydak Grup, burada fabrika kuruyor. Mobilya üretimini yapacak. İlk etapta 500 daha sonra 1000 kişi istihdam edilecek. Bu sayede yan sanayi de gelişecek. Osb’nin geleceğinden çok umutluyuz. Yatırımcılar arasında eksikliği hissedilen dayanışma kültürü de oluşmaya başladı.

Komşu ülkeler Gürcistan-Irak-İran ve Azerbaycan’a ihracat yapıyoruz. Çok önemli bir dezavantajımız var. Diyarbakır’ın komşu ülkeler ve kentlerle uzaklığı görünürde az olmasına rağmen transit yollar olmadığı için uzuyor. Örneğin 2 saatlik yer yollar iyi olmadığı için 6 saate çıkıyor. O zaman da ihracat engelleniyor. Bunun giderilmesi lazım. Şehirlerarası yollar yapılmalı,otoban gelmeli,demir yolu atağa kaldırılmalı. Bunlar yapılırsa Diyarbakır coğrafi olarak zaten şanslı. Çünkü bulunduğu coğrafyanın merkezidir. Diyarbakır alçıda,gıdada ve paketlemede marka olacak potansiyele sahiptir. Birkaç hamle ile Diyarbakır cazibe merkezi olur” diye konuştu.

Kaynak : Haberler


İlk yorum yapan olun

Yorumlar