Erzincan- Gümüşhane- Trabzon ve Erzincan- Gümüşhane- Tirebolu demiryolu hattı projelerinin, bakanlık tarafından yapılabilir olmadığı tescil edildi

Karadeniz Teknik Üniversitesi (Ktü) Mühendislik- Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Ulaştırma Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından özel bir firmaya yaptırılan Erzincan- Gümüşhane- Trabzon ve Erzincan- Gümüşhane- Tirebolu demiryolu hattı projelerinin, bakanlık tarafından yapılabilir olmadığının tescil edildiğini söyledi.


Prof. Dr. Fazıl Çelik, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında, 25 Aralık 2011’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdığını söyledi. Prof. Dr. Çelik, “Mektupta, özel bir firmaya yaptırılıp Trabzon’da takdim edilen 7 milyar liralık Trabzon- Erzincan Demiryolu Projesi’nin son derecede yanlış olduğunu, ülke kaynaklarının heba edildiğini ve yapılabilirliliğinin bulunmadığını belirtmiştim. Bu mektubumdan sonra Sayın Başbakan’a iki mektup daha göndererek alternatif projelerimi açıklamıştım” dedi. Prof. Dr. Çelik, mektuplarına 1.5 aylık aranın ardından yanıt aldığını vurguladı. Prof. Dr. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yanıt mektubunda, özel firmaya yaptırılan çalışmalar özetlendikten sonra, ‘Tüm çalışmalarda yük ve yolcu taşımasına yönelik karma trafiğe göre fizibilite etütleri yapılmış ve bunun sonucunda da Erzincan- Gümüşhane- Trabzon ve Erzincan- Gümüşhane- Tirebolu hatları fizıbl çıkmamıştır. Ayrıca gerek 1983 yılında, gerekse 1997 yılında İTÜ tarafından yapılan fizibilite etüdü çalışmaları sonucunda da bu hatlar fizıbl çıkmamıştır’ ifadesi kullanılmıştır. Görüldüğü gibi son olarak özel bir firmaya yaptırılıp Trabzon’da takdim edilen proje, malumu ilandan başka bir şey olmamış, çalışılan güzergahın üçüncü kez yapılabilir olmadığı tescil edilmiştir. Aklın yolu birdir. O da bilimden geçer. Bilimin gücüne inanıyorum. Sağduyu kazanmıştır.”

Kaynak : DHAsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar