Haydarpaşada Yenileme Sırayla Yapılsın

TCDD, Haydarpaşa Port İçin Özelleştirme İdaresine Başvurdu
TCDD, Haydarpaşa Port İçin Özelleştirme İdaresine Başvurdu
Abone Ol  


CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Yüksek Hızlı Tren Projesi nedeniyle Haydarpaşa Garının yolcu taşımacılığına kapatılmasını eleştirerek, yüksek hızlı trene karşı olmadıklarını, hatlardan birinin açık tutulmasını ve yenilenmenin sırayla yapılmasını önerdi.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP Kocaeli MilletvekiliMehmet Hilal Kaplan ve Kocaeli milletvekili Haydar Akar, Mecliste basın toplantısı düzenledi.

Öğüt, günde 20 bin vatandaşın yararlandığını Köseköy Haydarpaşa Garı arasının bakım ve yüksek hızlı tren gerekçeleriyle kapatıldığını hatırlatırken, bu hattan yararlanan öğrenci, işçi, memur ve yoksul vatandaşlara, en ekonomik ve güvenli yol olan demiryolu yerine karayolunun alternatif gösterildiğini söyledi.

Demiryolu taşımacılığının deprem anında en güvenilir taşımacılık olduğuna işaret eden Öğüt, deprem riski bulunan İstanbul’un bu atardamarının kesildiğini, gerek yolcu, gerek lojistik taşımacılığının sadece karayoluna terk edildiğini öne sürdü.

‘Biz bu iyileştirmeye ve yüksek hızlı trene karşı değiliz

”Ray değiştirilmesi ve hızlı tren yapılması bahanesiyle Köseköy-Haydarpaşa arası önce geçici olarak 3 yıl kadar kapatılacak daha sonra Marmaray sisteme sokularak ihtiyaç olmadığı nedeniyle tamamen kapatılacaktır. Böylelikle bir tarih ranta kurban edilecektir. Halbuki bizim önerimiz; hattın tekinin açık kalması ve yenilenmenin sırayla yapılmasıdır. Buna itiraz eden iktidar Köseköy Derince arasında sanayi taşımacılığı için tek hattı açık bırakmaktadır. Yani bizim önerimizi sadece sanayi için uygulamaktadır.”

Yüksek hızlı tren hız limitine uymuyor

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan da dünyadaki gelişmiş ülkelerdeki hızlı trenlerde hız ortalamaları dikkate alındığında, Köseköy-Pendik hattında hızın saatte 160 kilometre olmasının, hızlı tren limitine uymadığını savundu.

Kaplan, ”Gelecekte İstanbul, Adapazarı, Kocaeli’ni içine alan bir metropolde hızlı tren olması, yüksek teknoloji olması çok doğal. Gelecekle ilgili iyi bir planlama ancak, insanların mağduriyeti unutuluyor” diye konuştu. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ise söz konusu hattı gelir seviyesi düşük insanların kullandığını ve bu şekilde binlerce insanın mağdur edildiğini öne sürdü.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar