Demiryolu Ovit Tünelinden GelmelidirMahmutoğlu, Mimarlar Odası olarak bizim düşüncemiz, bölgesel milliyetçilik yapmadan, yapılan Ovit projesine demiryolunun ilave edilmesidir. Harcanacak para açısından bakacak olursak, milli servetin doğru kullanılması adına gereken de budur” dedi.
Mahmutoğlu: “Demiryolunda rantabl güzergah Ovit’tir”
Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası (TMMOB) Rize Şube Başkanı Mustafa Mahmutoğlu, Erzincan-Trabzon demiryolu projesinin anlatıldığı programa Mimarlar Odası Trabzon Şubesi’nin davetiyle katıldığını belirterek, ”Trabzon Hamamizade Kültür Merkezi’nde bu konuyla ilgili bir programa davet edildim. Bu programa gitmeden bir araştırma yaptım. 2006 yılında bu projenin alt yapısı hazırlanmış. Projedeki amaç Erzincan’dan Karadeniz sahiline Trabzon merkezli bir projedir. Bu proje Trabzon bürokrasisinin bir başarısıdır. Bunu öğrenince üzüldüm. Biz Rizeliler olarak Ovit tünelini neden istiyoruz; Ortadoğu’yu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni Karadeniz’e, bu yolla Türkiye’yi Kafkaslar’a ve Orta Asya’ya bağlamak amacıyla istiyoruz. Rize’nin yüzyılına damgasını vuracak Ovit Tüneli projesi ile Karadeniz, güneye bağlanacaktır. Bu proje hayata geçerken yanına demiryolu da ilave edilmelidir” dedi.
Demiryolsuz Ovit, yayla yolu olur!
Mahmutoğlu, “Eğer Ovit tüneli projesine demiryolu ilavesi yapılmazsa, bu yolun yayla yolundan bir farkı kalmaz. TCDD’nin araştırmasında Ankara-Sivas Cenkkaya ilçesi ile Kars’a bağlanan Kuzey Anadolu ekspres hattı bu hattan verilecek bağlantı ile en ideali Erzurum üzerinden Ovit tüneli vasıtasıyla Rize’ye oradan da Sarp’a ulaşmasıdır. En rantabl proje olan Ovit yolu dururken, demiryoluna farklı bir güzergah çizmek, ekstra maliyet demektir. Mimarlar Odası olarak bizim düşüncemiz, bölgesel milliyetçilik yapmadan, yapılan Ovit projesine demiryolunun ilave edilmesidir. Harcanacak para açısından bakacak olursak, milli servetin doğru kullanılması adına gereken de budur” dedi.
Mahmutoğlu, bu aşamada siyasilere düşen görevin, konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarını biraraya getirerek Rize’nin çıkarına en uygun stratejiyi belirlemek olduğunu ifade etti. Mahmutoğlu, “Liman genişleyecek güneyin denize açılan kapısı olacak. Yine ek olarak bölgeye yatırım yapacak işadamı demiryolu varken karayoluyla taşımacılık yapmaz. Eğer ilimize demiryolu gelmezse, işadamlarını ilimize yatırım yapmaya getirmek zor olur” dedi.

Kaynak : www.haberci53.com

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.