Konyalılar tramvayların değiştirilmesini istiyor

2009 yerel seçimlerinde verilen sözleri unutmayan vatandaş, Konya’daki 1980 model tramvayları Facebook’ta alay konusu etti.


İlk  geldiği yıllarda Konya için önemli bir eksikliği gideren ve heyecan uyandıran 1980 model tramvayları, Konyalı artık istemiyor. Kayseri, Burssa, Eskişehir ve Gaziantep’te yenilenen tramvaylarda gözü kalan Konyalı, 2009 yerel seçimlerinde, seçim vaadi olarak kullanılan yeni tramvayların gelmesini istiyor. Yetkililerin tramvay konusunu kulak arkası yaptığını belirten Konyalı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in geçmiş yıllarda tramvaylarla ilgili verdiği seçim vaatlerini unutmadıklarını ifade ettiler.

Diğer büyükşehirlerde olduğu gibi, Konya’nın da yeni model tramvaylara kavuşmayı dört gözle bekleyen vatandaş, her seçimde seçim vaadi olan tramvay konusunun, artık çözülmesini bekliyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in tramvaylarla ilgili verdiği sözleri de hatırlatan vatandaşlar, Türkiye’nin en eski tramvaylarının, şehir içi trafik ile iç içe olması nedeniyle, yaşanan kazalardan da şikayetçi.

AKYÜREK’İN VERDİĞİ SÖZLER

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2009 yılında Konya kamuoyunu sevindiren bir açıklama yapmış, tramvayların 2010 yılı sonu itibariyle ihaleye çıkılarak yenileceğini ve bir yıl içinde de yeni tramvayların hizmete gireceğini söylemişti. Ancak bu açıklamaların üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen hiçbir çalışma yapılmaması, vatandaşın yapılan açıklamaları seçim yatırımı olarak algılamasına neden oldu.

Akyürek 2009 yılındaki tramvay açıklamasında, “25 kilometre olan raylı sistem iki katına çıkacak. Özellikle 2010 yılı sonuna doğru, yeni hat ve yeni tramvay ihalesi yapacağız. 2011 yılında da hizmete girmesini planlıyoruz. Hızlı trenin de hizmete girmesiyle Konya’da şehir içi taşımacılık raylı sistemlerle yapılacak. Yine Alaaddin ile yeni adliye binası arasında tramvay seferleri için çalışma yapıyoruz. Burada yeni bir güzergâh belirleyeceğiz. Yeni tramvayların da sefere çıkmasıyla birlikte hizmet kalitesi daha da yükselecek” demişti.

YÜKSEK MALİYETE RAĞMEN

Akyürek’in 2010 yılı Aralık ayında Şeb-i Arus programı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında da gazetecilerin tramvayların iyileştirilmesi ve hızlandırılması yönünde bir çalışma olup olmadığı ile ilgili sorularına bakın ne cevap vermişti:

“Aslında Konya’da kullanılan raylı sistem, en sağlam sistemlerden bir tanesi. Günde 300 sefer yapıyor. Bu nedenle de zaman zaman bazı sorunların yaşanması normaldir. Biz bu sorunların çözümü için de gerekli proje çalışmalarını yürütüyoruz. Tramvayların modernizasyonu için yaptığımız bir çalışmada, yeni vagonların maliyetinin tane başına en az 2 milyon avro olduğunu öğrendik. Buna karşılık mevcut tramvayların yeniden düzenlenmesinde ise bir tanesinin maliyeti 1 milyon 200 bin TL’yi buluyor. Bu yüksek maliyetlere rağmen tramvaylarla ilgili bir düzenleme yapacağız” diye konuştu.

“KONSREVE KUTUSU”

Konyalı, bu açıklamalar ışığında Konya Büyükşehir Belediyesi’nden tramvaylarla ilgili somut bir adım beklerken, Konya’nın 1980 model tramvayları da, sosyal paylaşım sitesinde alay konusu oldu. Facebook’ta kurulan ve 4 binden fazla üyesi olan “Konya’da tramvaylar yenilensin diyenler” grubunda tramvaylarla ilgili komik yorumlar vatandaşları güldürürken, aynı zamanda da düşündürüyor.

İşte Facebook’ta Konya’nın 1980 model tramvaylarıyla ilgili yapılan yorumlardan bazıları: “Tramvay hatlarının tüm Konya’yı sarmasını istiyorum”, Konya’ya gelirken Kayseri belediye başkanımıza rica etsem de en azından birini Konya’ya gönderse ya. Artık o tramvaylara binmek istemiyorum”, “Millet yeni tramvaylarda gülüyorlar, eğleniyor, birbirleriyle sakalaşıyor. Konya’dakiler bizim niye yeni tramvayımız yok biz niye sakalaşamıyoruz eğlenemiyoruz diyorlar”, “Bir gün tramvayın değiştiğini dünya gözüyle görür müyüm ki neyse artık torun torba görsün”, “Almanya’dan Konya’ya teklif gelmiş, sizdeki tramvayları verinde müzeye koyalım diye!”, “Adamlar bunu 80’li yıllarda yapmış eskiyip dökülmüyorlar da yahuu, “İstanbul’da ki yeni tramvaylar bile değişiyormuş haberlerde duydum; ama biz hala 2. Dünya Savaşından kalma tramvaylara biniyoruz. Değiştirilmesi için 3. Dünya Savaşını mı bekliyorlar”, “Tramvay değil konserve kutusu.”

Kaynak : YeniMeram


İlk yorum yapan olun

Yorumlar