Gebze Haydarpaşa ve Sirkeci Halkalı arasındaki banliyö trenleri kaldırılıyor

Gebze Haydarpaşa ve Sirkeci Halkalı arasındaki banliyö trenleri de aşamalı olarak kaldırılıyor. Ulaşım ve çalışma hakkı için eyleme!


Marmaray Projesi gerekçe gösterilerek önce Pendik-Gebze arası sonrasında da Pendik-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı arası demiryolu taşımacılığı ulaşıma kapatılıyor.

Ucuz ve güvenli ulaşım hakkını emekçilerin, öğrencilerin elinden alan bu düzenleme ayrıca binden fazla demiryolu çalışanını işsiz bırakacak, sürgüne gönderecek, zorla emekliliğe yönlendirecek ya da güvencesiz ve düşük ücretlerle çalışmaya zorlayacak.

Yapılan hak gasplarına karşı BTS eylem çağrısı yaptı.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın (BTS) yaptığı yazılı açıklamayı yayınlıyoruz.

Basına ve kamuoyuna

Bilindiği gibi; 30.01.2012 Tarihinden itibaren İstanbul’dan, Adapazarı’na, Ankara’ya, Kars’a, Konya’ya, Adana’ya, Van’a, Denizli’ye giden tüm ekspresler ve yük trenleri Yüksek Hızlı Tren inşaatı bahane gösterilerek seferden kaldırılmıştı. Binlerce yolcu mağdur edilmiş, Yüzlerce Özel sektör çalışanı işsiz kalmış, İstasyonlarda onlarca büfe kapanmış ve yine onlarca Demiryolu çalışanı geçici görevlerle başka işyerlerine gönderilmişti.

Şimdi de MARMARAY projesi gerekçe gösterilerek 29.04.2012 tarihinden itibaren önce Pendik-Gebze arası akabinde de Pendik-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı arası demiryolu taşımacılığı da ulaşıma kapatılacaktır.

Halkın kamusal ve ucuz ulaşım hakkını elinden alacak, en az iki yıl karayolunun tıkanıklığı içine atacak, MARMARAY sonrası Özel sektöre devredilmiş ve pahalı ulaşım yollarına mahkum edecek, Binden fazla demiryolu çalışanını İşsiz bırakacak, sürgüne gönderecek, zorla emekliliğe yönlendirecek ya da güvencesiz ve düşük ücretlerle çalışmaya zorlayacak MARMARAY projesine dur demek için;

Değerli basınımızı ve Halkımızı 26 Nisan 2012 Perşembe Günü saat 12:00’da Pendik İstasyonu’nda yapacağımız basın açıklamasına bekliyoruz.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası

Kaynak : www.haberlink.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar