Üsküdar-Sancaktepe' metrosu 38 ayda tamamlanacakÜsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe’ metrosunun temeli atıldı. 16 duraklı, 20 kilometrelik hat 38 ay gibi rekor bir sürede tamamlanacak.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Kanalistanbul projesinin çalışmalarını başlattık. Bu sene içerisinde jeolojik etütlerini, güzergah çalışmalarını tamamen bitirmiş kamulaştırma çalışmalarına da başlamış olacağız” dedi.
Yıldırım, “Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe” metrosunun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, yeni yatırımın hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.
İstanbul’u anlatmaya kelimelerin yetmediğini dile getiren Yıldırım, şair Necip Fazıl Kısakürek’in “Canım İstanbul” şiirinden “Çiçeği altın yaldız/ Suyu telli pulludur/ Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur/ Denizle toprak yalnız onda ermiş visale/ Ve kavuşmuş rüyalar onda onda misale/ İstanbul benim canım/ Vatanım da vatanım” dizelerini okudu.
“İstanbul’a böyle güzel hizmetler helal olsun” diyen Yıldırım, gençliğinin ve okul yıllarının buralarda geçtiğini, çamuru, bataklık yolların çilesini kendisinin de çektiğini kaydetti.
Yıldırım, nerelerden nereye gelindiğine işaret ederek, su, kanalizasyon, yol sorunları düşünülürken şimdi buralara metrolar yapıldığını belirtti.
Bakan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ana muhalefet partisi lideri diyor ki, ‘İstanbul için düşüncelerimiz var’. E biraz daha düşün bakalım, ne kadar düşüneceksin? İstanbul’a proje lazım, düşünce yetmez.Kanalistanbul projesi. İstanbul Ankara arasına hızlı tren lazım. İstanbul-İzmir arasında otoyol lazım, köprü lazım. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı projelerini birer birer gerçekleştiriyoruz.”
Yıldırım, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını getirdiğini kaydetti.
44 kilometre ile devraldıkları metro hattını iki katına çıkardıklarını dile getiren Yıldırım, gelecek yılın sonunda Marmaray’ın devreye girmesiyle çok yakında Kadıköy Kartal metro hattının devreye girmesiyle bu rakamın 180 kilometreyi aşacağını vurguladı. Bakan Yıldırım, birkaç yıl sonra da bu rakamın 250 kilometreyi aşacağına dikkati çekti.
Sadece İstanbul’da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak 7 büyük projeyi gerçekleştirdiklerini ifade eden Yıldırım, bunlardan birinin üçüncü boğaz köprüsü olduğunu, ikincisinin Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren projesi olduğunu belirtti.
Yıldırım, Ankara ile İstanbul’u arasındaki seyahat süresini 3 saatin altına düşürecek projeyi gelecek yılın sonunda bitirmeyi hedeflerini kaydetti.
Üçüncü önemli projenin Marmaray olduğunu, bir dünya projesi olan Marmaray’ın dünyada denizin dibinden 63 metre gibi bir derinlikten geçen tek proje olduğunu dile getiren Yıldırım, “29 ekim 2013’de istanbullular’ın hizmetine sunacağız” dedi.
Marmaray’ın hemen yanında bir kardeş tünel, Avrasya Tünelini yaptıklarına da dikkati çeken Yıldırım, bu tünelin de 2015’de biteceğini bildirdi.
Beşinci önemli projenin, havayolu projesi olduğunu kaydeden Yıldırım, Atatürk Havalimanı’nın artık ihtiyaca cevap vermediğini, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın da yine talebe cevap veremez aşamaya geldiğini belirtti.
‘5 milyon kişi raylı sistemle taşınacak’
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Şu anda 82 kilometrelik raylı sistemi 1 milyon 372 bin insan kullanmakta. İnşallah 2014’e vardığımızda 5 milyon yolcu raylı sistemleri kullanacak” dedi.
“Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe” metrosunun temel atma töreninde konuşan Topbaş, tarihi bir gün yaşandığını ve törene katılanların şu anda tarihe tanıklık ettiklerini söyledi.
“Gelecek kuşaklar, bu metroyu kullanırken belki bizi hatırlamayacaklar ama biz insanlığa hizmet için yola çıktık” diyen Topbaş, göreve geldiklerinden bu yana 52 milyar lira yatırım yaptıklarını, bu yatırımların 24 milyarının ulaşımla ilgili olduğunu anlattı.
Planladıkları ulaşım sistemlerini birer birer hayata geçirdiklerini kaydeden Topbaş, “Şu anda 82 kilometrelik raylı sistemi 1 milyon 372 bin insan kullanmakta. İnşallah 2014’e vardığımızda 5 milyon yolcu raylı sistemleri kullanacak” dedi.
Şehirde yaşayan insan sayısının 3 katı kadar şehirde insan hareketi olduğunu aktaran Topbaş, bu nedenle ulaşım sistemlerinin doğru kurgulanmasının çok önemli olduğuna işaret etti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla üçüncü köprünün ihalesinin yapıldığını kaydeden Topbaş, ciddi anlamda toplu taşıma imkanı veren yatırımlara ağırlık verdiklerini, metrolarla ilgili yatırımların miktarının 10 milyar lira olduğunu aktardı.
Üsküdar-Ümraniya-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun 16 istasyonlu ve 20 kilometre uzunluğunda olacağını dile getiren Topbaş, hizmete girmesiyle bu metro hattının hizmete girmesiyle bölgenin trafik sorunun ciddi anlamda rahatlayacağını belirtti.
Topbaş, 20 kilometrelik hattın 38 aylık gibi rekor bir sürede tamamlanacağını belirtti.
Bu hattın bir özelliğinin de Kartal metrosunda olduğu gibi sistemin gerekirse makinistsiz de çalışabileceğini, gerektiğinde kendi başına yolcusunu alarak istasyonlara uğrayacağını, oradan da depolama alanına gideceğini ifade eden Topbaş, bunun dünyanın en ileri teknolojisi olduğunu bildirdi.
Kadir Topbaş, Kaynarca’ya kadar uzattıkları Kartal-Kadıköy metro hattının test sürüşlerinin tamamlanmak üzere olduğunu, onun da yakında hizmete gireceğini bildirdi.
564 milyon euro yatırım
Anadolu yakasının ikinci metro hattı olacak Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun raylı sistem hattının tamamı yer altı tüneli şeklinde yapılacak. Metro hattı 564 milyon euroya mal olacak.
Kadıköy-Kartal metro hattında olduğu gibi Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattının tamamında güzergah ve depo sahası trenlerin hareketi sürücüsüz olacak şekilde yapılacak.
Marmaray projesi ile Üsküdar istasyonunda, metrobüs hattı ile Altunizade istasyonunda, Bostancı-Dudullu metro hattı ile Dudullu istasyonunda proje çalışması devam eden hat tamamlandığında entegrasyon sağlanacak.
Üsküdar-Sancaktepe 24 dakikaya inecek
Hat, 20 kilometre ve 16 istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 metre bağlantı tünellerinden oluşacak. Hatta 126 vagon hizmet verecek. Depo sahasının inşası da bu iş kapsamında yapılacak. Metro hattı 38 ay gibi rekor sürede tamamlanacak. Metro tamamlandıktan sonra Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe arası 24 dakikaya inecek. Hat, Marmaray Üsküdar istasyonu ile entegre olarak başlayacak ve Alemdağ Caddesi ile Şile Yolu Kavşağı yakınlarında son bulacak.
Söz konusu metro hattında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonları yer alacak.
Çekmeköy-Sancaktepe’den yolculuk süreleri, Üsküdar 24, Kartal 59, Yenikapı 36, Taksim 44, Hacıosman 68, havalimanı 68, Olimpiyat Stadı 78 dakika olacak.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.