Rusya, Türkiye'deki demiryolu inşaat projelerine katılmak istiyorRusya Demiryolları İdaresi RJD, Türkiye’deki demiryolu altyapı projelerine katılmak istediklerini duyurdu. Kurumdan yapılan resmi açıklamada Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı dahil olmak üzere, diğer demiryolu altyapı çalışmalarına ilgi duyulduğu kaydedildi.
Açıklamada, “Türkiye’deki demiryolu altyapı projelerine katılabilme imkanlarını gözden geçiriyoruz. Bunlar Azerbaycan, Gürcistan ve İran üzerinden, İstanbul’dan Gürcistan’a kadar planlanan koridor inşaat projeleri” denildi.
Açıklamada Rusya Demiryolları İdaresi’nin Birleşik Arap Emirlikleri’nde planlanan yaklaşık 2 milyar dolarlık demiryolu inşaat projesine, ayrıca da Kuveyt ve Suudi Arabistan’da metro hatları inşaatlarına katılmaya hazırlandıkları ifade edildi.
RJD, işbirliği olarak Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Doğu Avrupa, Afrika ve Basra Körfezi bölgesi ülkelerinin kendileri için öncü bölgeler olduğunu kaydetti.
İran ve Sırbistan’da bazı projelerde yer aldıklarını da örnek veren RJD, “Yurtdışındaki demiryolu alanında modernizasyon ve inşaat projelerinden elde edilen gelirler, Rusya’da yatırım programlarının finanse edilmesinde önemli kaynaklardan biri sayılıyor” denildi.

Kaynak : Timeturk

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.