Ahmet Emin Yılmaz : Bursa'da tramvay ihaleye çıktı, değişim başlıyor

Bursa’nın görünümünü değiştirecek İpekböceği tramvayının yapım ihalesi dün KİK internet sitesinde 25 Haziran olarak açıklandı. 6.6 kilometrelik Heykel-Garaj ring hattında 13 durak olacak ve 8 vagon sürekli hareket edecek. Kültürpark’a geçici tramvay garajı yapılacak…
Resmi prosedürde T1 Hattı olarak adlandırılıyor… Ama kamuoyunda Heykel-İnönü Caddesi-Uluyol-Kent Meydanı-Çarşamba Pazarı-İpekiş-Stadyum-Altıparmak-Çakırhamam-Heykel Ring Hattı olarak biliniyor.
Gerçi…
Bursa’nın ilk tramvay hattı sembolik de olsa nostaljik tramvay adıyla Cumhuriyet Caddesi’ne kuruldu ama, eskilerin tarifiyle Heykel-Garaj Tramvay Hattı hiç kuşku yok ki Bursa’nın ulaşımda dönüşüm projesi olacak.
Çünkü…
Kenti bir baştan bir başa ana gövde olarak geçen Bursaray’ın yanında, kent merkezinde raylı sistem taşımacılığıyla toplu taşımacılığa ayrı bir boyut kazandıracak.
Aynı zamanda…
Bursa’nın görünümünü değiştirecek, kent caddelerine modern bir hava getirecek.
İşte…
Yerel seçim öncesi Recep Altepe’nin adaylığı sürecinde en büyük kozu olarak açıkladığı tramvay için ilk resmi adım dün atıldı.
Çünkü…
Vagonları İpekböceği adıyla halen Durmazlar Makine tarafından üretilen T1 Hattı tramvay ihalesinin 25 Haziran’da yapılacağı Kamu İhale Kurumu’nun internet sitesinde dün yayınlandı.
Sitede yer alan duyuruya göre, ihale 25 Haziran günü saat 14.00’te Burulaş Genel Müdürlüğü’nde açık ihale yöntemiyle yapılacak.
İhaleyi kazanan firma, tramvay hattının inşaatını üstlenecek.
Bu arada…
İhale ilanıyla birlikte, Bursa’nın ilk tramvay ring hattının özellikleri de ortaya çıktı.
Proje…
6.6 kilometre uzunluğunda tramvay hattı öngörüyor. Bu hat üzerinde, uzunluğu 24-30 metre olan tekli ve körüklü 8 vagon sürekli hareket halinde olacak. 2 vagon da yedekte kalacak.
Yani…
Sistem 10 vagonluk olarak planlanıyor.
Tramvay, caddelerin sağ şeridinden geçecek. Yolcularını da büyük oranda halen otobüs durağı olarak kullanılan duraklardan alacak.
Bu amaçla 13 durak belirlendi. Duraklar kullanım sırasında doğan ihtiyaca göre arttırılabilecek ya da azaltılabilecek.
Duraklardan tramvaya binişler, Bursaray’daki gibi turnikeli sistemle değil, otobüslerdeki gibi olacak.
Ayrıca…
Tramvay için Kültürpark’ın alt tarafında Lunapark ile Emniyet tarafından kullanılan alan arasındaki otoparkın hemen üstüne prefabrik olarak yapılacak.
Tramvay buraya İpekiş’in yanından girecek.
Projenin ilerleyen bölümünde İpekiş-Kanalboyu hattı yapıldığında, tramvay ana durağı da Yakın Çevre Yolu’nun hemen yakınında, odun depolarının yanında yapılacak.
25 Haziran’da yapılacak ihaleye itiraz olmazsa, temmuz ayının ortalarında tramvay hattı temelinin atılması hedefleniyor.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.