Demiryolu Çorum’u Şahlandırır

bakan turhan trabzon erzincan demiryolu ile ilgili konustu
bakan turhan trabzon erzincan demiryolu ile ilgili konustu

Çorum sanayisinin Anadolu’nun parlayan sanayisi olduğunu kaydeden Özdebir, “Çorum yalnız buğday ve tuğla ile değil makine sanayisinde gelişmiş bir il. Burada takdir ettiğim bir noktada Çorumluların birlikte iş yapma kültürüdür. Birlikte iş yapma oranı Anadolu ortalamasının üzerindedir. Ancak mutlaka demiryolu ile Samsun limanına bağlanması lazım. Bu Çorum’un gelişmesi içinde önemlidir” dedi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, Çorum sanayisinin Anadolu’nun parlayan sanayisi olduğunu söyledi.

TSO’nun davetlisi olarak Çorum’a gelen ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, meclis toplantısında konuştu.
“Küresel Ekonomik Gelişmeler ve Türkiye Ekonomisi” başlıklı bir sunum yapan Nurettin Özdebir, Avrupa ekonomisinin ikinci dünya savaşından beri geçirdiği değişimi ve dönüşümü anlattı.

ABD’de başlayıp Avrupa’yı etkisi altına alan küresel mali kriz hakkında değerlendirme yapan Özdebir, konuşmasında Arap Baharı ve Türkiye etkilerine de değindi.

Türkiye’nin bölgede sıfır sorun politikası ile yola çıktığını ancak her geçen gün Ortadoğu batağına çekildiğini ifade eden Özdebir, “Yine de Türkiye bu karışık ortamda dünyanın parlayan yıldızıdır. Geçtiğimiz günlerde Alman Sanayi Odaları Başkanı’yla biraraya geldik ve bize çok ilginç bir şey söyledi. Alman işadamlarının içerideki daralmayı aşmak için ülke dışına yatırım yapacağı ülkeler listesinde ilk sırada Türkiye’nin bulunduğunu söyledi” dedi.

Çorum sanayisinin Anadolu’nun parlayan sanayisi olduğunu kaydeden Özdebir, “Çorum yalnız buğday ve tuğla ile değil makine sanayisinde gelişmiş bir il. Burada takdir ettiğim bir noktada Çorumluların birlikte iş yapma kültürüdür. Birlikte iş yapma oranı Anadolu ortalamasının üzerindedir. Ancak mutlaka demiryolu ile Samsun limanına bağlanması lazım. Bu Çorum’un gelişmesi içinde önemlidir. Havaalanının da açılmasıyla birlikte Çorum 2023’ün parlayan yıldızı olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal ise savunma sanayinden Çorum’un da pay alması için ASO’dan yardım beklediklerini söyledi.

Kaynak : Corum Haber

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.