Bursa’ya 24 adet kullanılmış vagonBursaray’ın mevcut hatlarında ve önümüzdeki aylarda devreye alınacak Kestel hattında ortaya çıkan vagon ihtiyacını uluslararası piyasadan karşılamada sıkıntı çeken BURULAŞ kullanılmış araca yöneldi.
Önceki gün BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy ile konuştuk. Daha önce de, şirketin Avrupa kentlerinde ikinci el vagon aradığını duymuştuk. Meğer, Fidansoy da bu amaçla ayağının tozuyla yurtdışından yeni dönmüş. İlk ağızdan öğrenmek için Genel Müdür’ü yakalamışken soralım istedik.
BURULAŞ Genel Müdürü Fidansoy araç arama ve alım işini doğruladı.
Almanya’dan direkt olarak, aracısız bir belediyeden, şehir işletmesinden 24 adet ikinci el vagon alma konusunda anlaştıklarını açıkladı.
Fidansoy, araçların hangi Alman kentinden geleceğini ve markasını ise gizliyor. Ancak duyumlarımız, Bombardier’in ikinci el araçlarının Bursa’ya getirileceği yönünde. Fidansoy, aracı kullanmadan temin ettikleri kullanılmış vagonların her birini 45 bin Avro’dan satın aldıklarını ve çok avantalı durumda olduklarını söyledi.
Daha önce de İncirli’de kullanılan eski tramvay vagonlarının 40 bin Avro’dan satın aldıklarını belirten Fidansoy, her konuda uzlaştıkları araçlardan ikisinin bir aya kadar Bursa’ya gelmiş olacağını kaydediyor.
Sistemde araç ihtiyacına dikkat çeken Fidansoy, “Şu an bile Kestel hattı devreye girmeden vagona acil ihtiyacımız var. Acil olarak bunu sıfır araçlar bakımından hemen temin etmemiz mümkün değil. Bu yüzden ikinci ele yöneldik” diyor.
Bu arada, Almanya’dan alınacak ray araçlarının her birinin 2,5 milyon kilometre yol katettiği söyleniyor.
Bursa’da 10 yıldır sistemde kullanılan Siemens marka vagonların 1 milyon 250 bin ile 1,5 milyon kilometreye ulaştıkları düşünülürse Almanya’dan gelecek kullanılmış araçların bir hayli eski ve yaşlı oldukları anlaşılıyor.
50 yıllık ömürleri olduğu bilinen ray araçlarınında bakımla bunun sorun olmayacağı da vurgulanıyor.
Bursa’da vagon üretimi konusunda çalışmalar hızlanırken, anlık ihtiyaçların karşılanmasında bazen bu tür ara alımlara da ihtiyaç duyuluyor.
Büyükşehir Belediyesi’nin vagon üretimi konusunda Bursa’da iki otobüs üreticisini daha teşvik ettiği biliniyor.
Otobüse Heykel yasağı
Önceki gün Bursa’da lastik tekerlekli (özel-kamu) toplu taşıma araçlarıyla raylı sistemin 10 yıllığına daha işletme hakkını Büyükşehir Belediyesi’nden devralan BURULAŞ, kentiçi ulaşımın da tek patronu haline getirildi.
Bu kararla Otobüs İşletmesi Müdürlüğü’de tümüyle lağvedildi, Müdürü ise Teleferik’e verildi.
Net kazancın yüzde 3’ünü Büyükşehir’e devretmek koşuluyla tek yetkili kılınan BURULAŞ, tramvay ile birlikte Atatürk Caddesi’ni de büyük ölçüde otobüslere kapatıyor.
Günde bin 300 otobüsün çıktığı Atatürk Caddesi bu kararla büyük nefes alacak.
Otobüslerin çoğunluğu Acemler, Merinos, Arabayatağı metro istasyonları ile Stadyum ve Kent Meydanı tramvay hatlarına besleme hat olarak çalışacak.
Böylece, Atatürk Caddesi’nden geçecek günlük otobüs sayısı da 350’ye indirilecek.
T1 hattı öncesi, bu yöndeki planlama çalışmaları da sürüyor.

Kaynak : www.olay.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.