Balıkesir lojistik merkezi oluyor

Balıkesir’e kurulan lojistik merkezi, 1 milyon ton taşıma kapasiteli olacak. Bölgede üretilen ürünler, buradan Avrupa ve Asya’ya ulaşacak.


Devlet Demiryolları, raylara yaptığı yatırım kadar lojistik alanına da yatırım gerçekleştiriyor. Bu çerçevede Devlet Demiryolları tarafından Balıkesir’de lojistik merkezi kuruluyor. Balıkesir’de kurulma çalışmaları devam eden Gökköy Lojistik Merkezi tamamlandığında kent lojistik alanında öne çıkacak. Gökköy Lojistik Merkezi, Avrupa-Asya hattında önemli bir konuma sahip olacak ve dolayısıyla da Balıkesir’in ticaret anlamında dünyaya açılmasını sağlayacak.

Gökköy Lojistik Merkezi için iki proje önem taşıyor. Bu bağlamda merkezin tam anlamıyla çalışabilmesi için Tekirdağ-Bandırma Tren-Feri Projesi ile Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattı’nın hizmete alınması gerekiyor.

Tekirdağ-Bandırma Tren-Feri Projesi’nin hayata geçirilmesiyle Avrupa’ya, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattı’nın işletmeye alınmasıyla da Asya’ya Balıkesir ve çevresinde üretilen her türlü yükün sevki merkez üzerinden kolaylıkla yapılabilecek.

Merkezin 2013 ortalarında bitirilerek hizmete alınması planlanırken, Devlet Demiryolları’nın lojistik alanına olan yatırımları ülke genelinde devam ediyor.

 sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar