Konya Yüksek Hızlı Tren projeleriAnkara-Konya Yüksek Hızlı Tren projesi 2011 yılında tamamlanmış ve hizmete girmiştir. Konya–İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesinde ise birkaç aşama halinde çalışmalar devam etmektedir. Eskişehir-İstanbul arası hattın yapımının 15.12.2013 yılında tamamlanması hedeflenmektedir. Eskişehir-İstanbul hattında fiziki gerçekleşme oranı ortalama %50’dir. Bu hattın tamamlanmasının ardından Konya-Eskişehir-İstanbul hattı ulaşıma açılacaktır.

Ayrıca Konya-İstanbul Hızlı Tren Projesinin 2013 yılında tamamlanmasını sağlamak üzere çalışmalara hız verilmelidir. Ankara–Konya hızlı demiryolu hattı, halen yapımı devam etmekte olan Ankara-İstanbul hızlı tren hattı ile Polatlı’dan sonra irtibatlı olduğundan, söz konusu projenin bir an önce tamamlanması Konya–İstanbul arasında da kesintisiz hızlı tren seferlerine başlanılması için büyük öneme sahiptir.

Konya-Antalya Hızlı tren çalışmaları başlatılmalıdır: Ankara – Konya hızlı tren hattı Konya-Manavgat-Antalya hattı ile desteklendiği takdirde daha fizible olacaktır.

Konya Yüksek Hızlı Tren

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.