Konya’da Mevcut Demiryolu Hatlarının İyileştirilmesi

Konya ile Karaman arasındaki demiryolu trafiğini hızlandıracak olan Konya-Karaman II. Hat Demiryolu Projesi’nin yapımına 2014 yılında başlanacaktır. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlayan proje, 2017 yılında tamamlanacaktır.


TCDD 6. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan proje ile mevcut Konya Karaman demiryolu hattına paralel bir hat daha eklenecektir. Tamamlanacak proje ile mevcut Konya-Karaman demiryolu hattında 19 olan sefer sayısı 34’e yükseltilecektir. Buna göre, 15 olan yük sefer sayısı da proje sonunda 20’ye çıkmış olacaktır.

Konya-Mersin çift hatlı yük taşımacılığı çalışmaları başlatılmalıdır: Konya Mersin arasında Mersin Limanı ve serbest bölgeye hızlı bir şekilde lojistik sağlanması için özellikle konteynır taşımacılığına müsait çift hatlı bir alt yapının iki il arasında oluşturulması gerekmektedir.

Konya-Mersin arasında Yenice istasyonundan aktarmalı olarak yapılan yolcu ve yük taşımacılığı, Ulukışla-Yenice arasında mevcut hat kapasitesinin dolu olması sebebiyle gecikmeli olarak yapılabilmekte, söz konusu hattın, Toros dağlarını geçilen yerde olması yaşanan sıkıntıları artırmaktadır. Bu soruna köklü bir çözüm getirmek için Toprakkale-Adana-Mersin ve Yenice-Ulukışla-Boğazköprü hattını sinyalli hale getirecek çalışmalar bitirilmelidir. Sinyalizasyon kapsamında söz konusu kesimin telekomünikasyon sistemi de yenilenmelidir.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar