YHT’de Yerköy-Sivas hattının yüzde 90’ı bitti

Ankara-Sivas arasını 3 saate indirecek hızlı tren projesinde, Yozgat-Sivas hattı ve Ankara-Kırıkkale-Yerköy kesiminin ihalesinin ardından Yerköy-Sivas altyapı çalışmalarda yüzde 90 oranında ilerleme kaydedildi.


Ankara-Sivas arasını 3 saate indirecek hızlı tren projesinde, Yozgat-Sivas hattı ve Ankara-Kırıkkale-Yerköy kesiminin ihalesinin ardından Yerköy-Sivas altyapı çalışmalarda yüzde 90 oranında ilerleme kaydedildi. Ankara-Sivas hızlı tren projesi, 2016 yılında tamamlanması hedefleniyor. TCDD’den üst düzey bir yetkili, ana güzergah çalışmalarının kazı, dolgu, alt temel tabakası, beton miktarı, kazı, tünel şeklinde devam ettiğini söyledi. Karayolu projesinin gündeme gelmesi nedeniyle Ankara-Yerköy hattı ihalesinin geciktiğini kaydeden yetkili, “Dolayısıyla karayoluyla, demiryolunun projeleri birbiriyle çakıştı. Ama bu sene ikinci kısmı ihale edeceğiz. Kırıkkale ile Yerköy arası düz bir alan, dolayısıyla orası daha hızlı gidecek. Ama Elmadağ’da biraz zorlanacağız. Sonuçta 2016 yılında hepsi bitecek” ifadelerini kullandı.

Konsorsiyumda Çinliler de var

Ankara-Sivas arasına yapılacak hızlı trenin Yozgat (Yerköy)-Sivas bölümü için çıkılan ihalede en düşük teklifi 839 milyon dolarla ChinaMajor Bridge Engineering (Çin) – Cengiz İnşaat – Limak ve Kolin İnşaat’ın oluşturduğu ortak girişim grubu vermişti. İhaleyi kazanan firma, kazı ve dolgu gibi toprak işlerini, menfez, alt ve üst geçitleri, geçiş köprülerini, karayolu geçiş köprüsünü, 4 tane viyadük ve 7 adet delme tünelin inşaatını gerçekleştirecek. Hattın 3 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

Proje, Pan-Avrupa 4. Koridorunda yer alıyor

Ankara-Sivas hızlı tren projesinin gerçekleşmesi halinde 602 kilometre olan mevcut demiryolu uzunluğu, 136 kilometre kısalarak 466 kilometreye inecek. 11 saat olan seyahat süresi de 2 saat 50 dakika olacak. Çift hatlı 250 kilometre hıza sahip olacak projenin yaklaşık maliyeti ise 1 milyar 85 milyon dolar. Ankara-Sivas demiryolu projesi Avrupa-İran, Avrupa-Ortadoğu ve Kafkas ülkelerinin demiryolu bağlantısı üzerinde bulunuyor. Proje, Pan-Avrupa 4. Koridorunda yer alıyor. Ankara-Sivas demiryolu projesi ile birlikte Ankara-İstanbul ve Ankara-İzmir Hızlı Tren hatlarının da işletmeye açılmasıyla ülkenin doğusu ile batısı arasında demiryolu bağlantısı sağlanmış olacak. Sadece, ülkemizin doğusu ile batısını değil, Avrupa ile İran’ın, Avrupa ile Kafkasya’nın bağlantısı da bu proje sayesinde geçekleşecek.

Kaynak: İşteKobi


İlk yorum yapan olun

Yorumlar