Karadeniz İş Dünyasından Tek Ses Tek Hedef Samsun Sarp Demiryolu Projesi

Karadeniz İş Dünyasından Tek Ses Tek Hedef Samsun Sarp Demiryolu Projesi
Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa TSO başkanlarından ortak hedef.
Karadeniz Bölgesi’nde faaliyet gösteren Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa TSO başkanları Samsun’dan Sarp’a kadar olan güzergâhta, demiryolu projesi başlatılması için ortak hareket edilmesi konusunda birleştiler. TSO başkanları bölgenin kalkınması ve hamle yapabilmesi için Karadeniz Sahili boyunca tüm illeri kapsayacak olan demiryolu için il il değil topyekûn hareket edilmesi gerektiğini belirttiler. Bölge TSO Başkanlarının Samsun-Sarp Demiryolu projesi yle ilgili görüşleri ise şöyle;
MURZİOĞLU: BİR ELİN NESİ VAR İKİ ELİN SESİ VAR
Samsun TSO başkanı Salih Zeki Murzioğlu ise, “Dünyanın kabul ettiği en ekonomik en güvenli ulaşım aracı demiryoludur. Maalesef bu zamana kadar demiryoluyla ilgili yatırımlar gerçekleşmemiştir. Samsun’dan Sarp’a dolayısıyla Kafkasya’ya ulaşan bir demiryolu ağı bölgeye büyük bir ekonomik canlılık getirir. Bunu desteklememek buna katılmamak düşünülemez bile. Demiryoluna hep beraber bölge olarak sahip çıkarak siyasilerden istemeliyiz. Bunun için siyaseti devreye sokmalıyız. Bir elin nesi var iki elin sesi var sözünden yola çıkarak çalışmalıyız” diye konuştu.
ÇAKIRMELİKOĞLU: BU DEMİRYOLU BİZİM KURTULUŞUMUZ OLACAK
Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, “Ordu-Giresun-Trabzon-Rize-Artvin illeri Samsun-Bakü hattı için birbirinin rakibi değil, işbirliği içinde olmaları karşılıklı yarar sağlayacaktır. Samsun’dan Sarp’a kadar devam eden bir demiryolu çalışmasını desteklemeliyiz. Bölgenin topyekûn kalkınması için bu güzergâhtan geçecek olan demiryolu projesi çok önemlidir. Bu demiryolu bizim kurtuluşumuz olacaktır. Hep birlikte topyekün demiryolu yatırımını bölgemize kazandırmalıyız”
ŞAHİN: DEMİRYOLU BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin ise Giresun’da yapılan demiryolu Çalıştayı’ndan çıkan sonucu destekleyerek, “Ordu’nun da ilçelerinin de kalkınmasında demiryolu çok önemli. Nihai hedefimiz Samsun’dan başlayan demiryolunun Sarp’a kadar uzanması. Bu proje bölge için çok önemli. Demiryolunda bölge TSO başkanlarıyla ortak hareket ederek, çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. Samsun’dan başlayan ve Sarp’a kadar uzanan bir demiryolu Karadeniz Bölgesi’nin çehresini değiştirir” dedi.
HACISALİHOĞLU: PROJEYİ CANI GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUZ
Trabzon TSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu ise, Samsun-Sarp Demiryolu Trabzon’a olduğu kadar tüm bölgeye hareket getirecektir. Projeyi canı gönülden destekliyoruz. Demiryolu projesi siyasetin bölgeye yapacağı en büyük yatırım olacaktır. Ayrıca biz Trabzon-Erzincan Demiryolu Projesi’nin de gerçekleşmesini istiyoruz. Sahilden olduğu gibi Erzincan hattından Anadolu’ya inmeyi de önemsiyoruz”
OFLUOĞLU: SAMSUN SARP DEMİRYOLU BÖLGEYİ RESMEN UÇURUR
Rize TSO Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu ise, “ Samsun Sarp demiryolu bölgeyi resmen uçurur. Bu projede mutlaka limanlarımız dikkate alınmalı. Liman bağlantıları ve şehir bağlantılarıyla Doğu Karadeniz büyük bir ekonomik canlılık kazanır. Biz Rize TSO ve Rizeliler bunu canı gönülden istiyor ve destekliyoruz. Bu proje için Karadeniz’deki bütün illerle beraber ortak hareket etmeye hazırız”
KOYUNCU: HAYAL ETMEK BİLE ÇOK GÜZEL BİR ŞEY
Hopa TSO Başkanı Engin Koyuncu ise, “ Samsun-Sarp dolayısıyla Hopa’yı da içine alan bir demiryolunu hayal etmek bile çok güzel bir şey. Karadeniz limanları Hopa Limanı tamamen bir lojistik üst olacak. Bunun için ne yapılması gerekiyorsa beraber yapmalıyız. Proje için Karadeniz ortak hareket etmeli. Bizler Karadeniz Sahil Kısmi boyunca kurulacak bir demiryolu ile tüm Türkiye’ye açılmak istiyoruz.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar