Tren Garları kent merkezinde olmak zorunda

Tren Garları kent merkezinde olmak zorunda
Yıldız Teknik Üniversitesi Ulaştırma Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zerrin Bayraktar, hızlı tren sisteminde garın mutlaka şehir merkezinde olması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:
“Hızlı tren 800 kilometreye varan hızıyla uçakla rekabet edebilen bir sistem. En büyük özelliği de garlarının kentin merkezinde olmasıdır. Gar merkezde olmazsa ne olacak? İnsanlar ha Gebze’de inip başka trenle İstanbul’a gelmiş, ha Sabiha Gökçenden İstanbul’a gelmişler. Bir farkı kalmayacak. Köln, Paris gibi şehirlerde hızlı tren hızını 15-20 kilometreye kadar indirerek şehrin içine kadar girer.”
Bayraktar, en başta Marmaray Projesi’ni kendisinin de desteklerken Haydarpaşa ve Sirkeci Garları’nın kapanacağı ihtimalinin aklına gelmediğini belirterek, “Amaç burada TCDD’nin işlevini bitirmek” dedi.
Amaç kamu arazisinden rant sağlamak
Mithat Ercan ise, hızlı tren ve Marmaray Projeleri gerekçe gösterilerek kent merkezindeki kamu arazilerinden “kentsel dönüşüm” adı altında rant yaratılmak istendiğini söyledi.
Mithat Ercan, Haydarpaşa Dayanışması olarak, 104 yıldır gar olarak hizmet veren İstanbul’un simgesi haline gelmiş dünya kültür mirası Haydarpaşa garı ve limanı ile 123 yıldır gar olarak hizmet veren Sirkeci garının endüstriyel işlevini devam ettirmesini istediklerini ifade ederek şunları söyledi:
“Her iki tarihi gar yalnızlaştırılarak, işlevsiz olduklarına kamuoyu ikna edilmek isteniyor. Marmaray Projesi’nin inşası esnasında en az dört yıl İstanbul’un Avrupa ve Anadolu ile demiryolu bağlantısı olmayacak. Projeden sonra da Haydarpaşa Gara Anadolu’dan gelen konvansiyonel trenlerin, Sirkeci’ye ise Avrupa’dan gelen Orient Ekspresi, Bölgesel Ekspres trenlerin getirilmemesi planlanıyor. Kamu yararına yönelik ciddi tehditler barındıran bu yağma projesi gerçekleştirildiği takdirde kentin doğal çevresi, sosyal yapısı, tarihi ve fiziksel dokusunda geri dönülmez hasarlar oluşacağı konusunda kamuoyunu uyarma girişimimiz ve mücadelemiz sürecektir.”
TCDD, İBB’ye dava açtı
TCDD, İstanbul ili içinde mülkiyetinde bulunan başta Sirkeci ve Haydarpaşa Gar alanları da dahil olmak üzere toplam 2 milyon metrekare alanın kentsel dönüşüm projeleri hazırlanarak değerlendirilmesi ve buna göre imar planı hazırlanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile 2007’de protokol imzaladı.
Ancak TCDD, İBB’nin hazırladığı 1/5000 Ölçekli Fatih İlçesi Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nda “demiryolu işletmeciliği” aleyhine olan kısmı için yürütmeyi durdurma ve iptal kararı açtı.
Haydarpaşa Dayanışması, TCDD’nin Sirkeci gar dönüşüm projesine karşı açmış olduğu davayı desteklediklerini belirterek TCDD’nin Haydarpaşa ve Sirkeci Gar dönüşüm projelerini iptal ettirmesi gerektiğini söyledi.


Kaynak : www.skyturk360.com


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar