TCDD Sendikaların İş Bırakma Kararına Tepki Gösterdi

TCDD Sendikaların İş Bırakma Kararına Tepki Gösterdi
Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, demiryollarında örgütlü ancak yetkili olmayan sendikaların, Demiryollarının Serbestleşmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nı gerekçe göstererek yarın aldığı iş bırakma kararına tepki gösterdi. Genel müdürlük, yapılan eylemin ve dile getirilen söylemlerin kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğunu kaydetti.


Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, demiryollarında örgütlü ancak yetkili olmayan sendikaların, Demiryollarının Serbestleşmesi Hakkında Kanun Tasarısını bahane ederek, 16 Nisan 2013 günü iş bırakma kararı aldığını bildirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapılması gerekli görüldüğü ifade edilen açıklamada, demiryollarının devlet politikası olarak ele alındığı, bugüne kadar gerçekleştirilmeyen büyük demiryolu projelerinin hayata geçirildiği, Türkiye’nin demiryolu ulaşım koridoru oluşturarak Asya-Avrupa ulaşım koridorları arasında avantajlı ülke konumuna geldiği bir dönemde, sektörün dar, içe kapanık ve rekabetçi olmayan bir mantıkla işletilmesinin çağın gereklerine uymadığı belirtildi. Avrupa Birliği ülkeleri dahil dünyanın gelişmiş bütün ülkelerinin serbestleşmeyi sağladığı bir dönemde, finansal olarak altyapı ve işletmeciliği birbirinden ayıran “Demiryollarının Serbestleşmesi Hakkında Kanun” tasarısı bahane edilerek yapılacak eylemin hiçbir haklı gerekçesinin bulunmadığı vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Söz konusu kanun tasarısı demiryollarının serbestleşmesi hakkında olup bir özelleştirme kanunu olmadığı gibi, hiçbir şekilde demiryollarının özelleştirilmesi de söz konusu değildir. Eylem kararı alan sendikaların ‘demiryolları halkındır, satılamaz’ söylemlerinin hiçbir şekilde karşılığı bulunmamaktadır. Yasanının getirdiği herhangi bir satış, devir, vesaire söz konusu değildir. Demiryolu sektörünün serbestleşmesinin satış yahut özelleştirme olarak yansıtılması gerçekle bağdaşmamaktadır. Yasa tasarısı hiçbir demiryolcunun hak kaybına uğramasına müsaade etmemektedir. Çalışanlar mevcut konum ve işlerinde çalışmaya devam edecekler, herhangi bir zorunlu iş ve statü değişimi olmayacaktır. Tasarının öngördüğü serbestleşme modelinde, TCDD’nin üç bağlı ortaklığına TCDD Taşımacılık A.Ş. ilave edilerek dördüncü bağlı ortaklık kurulmaktadır. Bu model TCDD tarafından 25 yıldır bilinen, uygulanan ve KİT mevzuatına tabi bir modeldir. Tasarı, ülkenin demiryolu kapasitesinin tam olarak kullanılmasını sağlayarak, diğer ulaşım modları arasında demiryolu lehine bir eğilimin oluşmasını amaçlamaktadır. Kanun tasarısının hazırlanma sürecinde eylem kararı alan ‘yetkisiz’ iki sendika dahil ilgili bütün paydaşlarla görüşülmüş ve bunun bir özelleştirme olmadığı bütün açıklığıyla ifade edilmiştir. Hal böyleyken yapılan eylem ve dile getirilen söylemler kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir. Kaldı ki demiryollarında yetkili olan sendika eyleme taraf olmamaktadır. Özetle yasal dayanağı ve haklı gerekçesi olmayan iş bırakma eyleminde, TCDD, tren işletmeciliğinin aksamaması için elinden geleni yapacaktır.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar