Sena Kaleli Erzincan Trabzon Demiryolu projesi için soru önergesi verdiSena Kaleli Erzincan Trabzon Demiryolu projesi için soru önergesi verdi
CHP Bursa Milletvekili ve Bayburt’tan Sorumlu Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, Doğu Karadeniz’den geçirilmesi planlanan Erzincan Trabzon Demiryolu projesine ilişkin TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi sundu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması talebiyle sunulan soru önergesinde, Bayburt sanayisi ve ticaretinin canlandırılmasına yönelik kara, hava ve demiryolu projelerinin yatırım programına alınıp alınmadığını soran CHP’nin Bayburt’tan Sorumlu Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, Erzincan Trabzon Demiryolu güzergâhının Bayburt için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Bayburt’un nüfusunun sürekli azalmasına yol açan göçün nedenlerinin araştırılması ve kalıcı önlemler alınması amacıyla TBMM Başkanlığı’na daha önce araştırma önergesi veren CHP Bursa Milletvekili ve Bayburt’tan Sorumlu Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, bu defa Doğu Karadeniz’den geçmesi planlanan ve Bayburt’u da çok yakından ilgilendiren Erzincan Trabzon Demiryolu projesi hakkında soru önergesinde bulundu.

1990’lı yıllarda 110 bine yakın nüfusu bulunan Bayburt’un, ekonomik hayatın durgunluğu ve yatırımsızlık nedeniyle sürekli göç verdiğine dikkat çeken Kaleli, soru önergesinde, “Kentleşme sürecinin yönelik alt yapı çalışmalarına yerel yönetimler tarafından önem verilmemesinin yanı sıra sosyal yardımlarla atıl durumda bırakılan Bayburt halkı göçü, çare olarak görmektedir. Oysa Bayburt eski transit ticaret yolu olan Trabzon-İran arasındaki “İpek ve baharat yolunun” önemli bir durağıdır. İldeki sanayi ve ticari hayatın gelişmesi, ekonominin canlandırılması ve topyekûn kalkınmanın sağlanabilmesi için ulaşım çok büyük önem kazanmaktadır. Cumhuriyet tarihinde en çok yol yapıldığıyla övülen bir dönemde bile Bayburt, ne yazık ki ulaşımda da payına düşeni alamamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Bakan Yıldırım tarafından yanıtlanması istemi ile Kaleli tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan ve Bayburt’un ulaşımına ilişkin bazı soruları da içeren önergede şu ifadelere yer verildi:

“1990’lı yıllarda 110 bine yakın nüfusu bulunan Bayburt, ekonomik hayatın durgunluğu ve yatırımsızlık nedeniyle sürekli göç vermekte ve küçülmektedir. Yapılan çalışmalara göre bugün itibariyle 75 bin olan nüfusun 2023’te 50 binin altına gerileyeceği öngörülmektedir. Bunun başlıca nedeni işsizlik ve göçtür. Ticaret ve sanayinin gelişmediği, tarım ve hayvancılığın ekonomiyi canlandıramadığı, el sanatlarının ve dokuma işlerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu Bayburt, içine kapanan bir il görünümündedir. Kentleşme sürecinin yönelik alt yapı çalışmalarına yerel yönetimler tarafından önem verilmemesinin yanı sıra sosyal yardımlarla atıl durumda bırakılan Bayburt halkı göçü, çare olarak görmektedir. Oysa Bayburt eski transit ticaret yolu olan Trabzon-İran arasındaki “İpek ve baharat yolunun” önemli bir durağıdır. İldeki sanayi ve ticari hayatın gelişmesi, ekonominin canlandırılması ve topyekûn kalkınmanın sağlanabilmesi için ulaşım çok büyük önem kazanmaktadır. Cumhuriyet tarihinde en çok yol yapıldığıyla övülen bir dönemde bile Bayburt, ne yazık ki ulaşımda da payına düşeni alamamaktadır!”
“Demiryolu, Bayburt için büyük önem taşıyor”

“Bayburt, Demirözü, Gökçedere ve Sadak yolunun duble yola çevrilmesi halinde İstanbul’a ve Erzincan’a giden yolun 35 kilometre kısalacağı açıktır. Ama Bayburtlular hâlâ Köse ve Kelkit’ten geçmeye mahkûm edilmektedir. Olası bir Trabzon Erzincan Demiryolu hattının güzergâhı da Bayburt için büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, 11 yıllık AKP hükümetleri döneminde Bayburt’a ulaşım anlamında hangi yatırımlar yapılmış ve bu yatırımlar için ne kadar kaynak aktarılmıştır? Bakanlığınızın yatırım, proje ve kaynak aktarımları bakımından Bayburt’un diğer iller arasındaki yeri nedir? Bayburt’ta bakanlığınızca halen yürütülen ulaştırma yatırımları nelerdir? Bu yatırımlara ne zaman başlanmıştır ve tamamlanmasına yönelik öngörülen tarih nedir? Bayburt sanayisi ve ticaretinin canlandırılmasına yönelik yatırım programına alınan kara, hava ve demiryolu projeleriniz nelerdir? 1950 ve 1954 yıllarında tespit edilen tren ve havayolu limanı konusunda güncelleme ve çalışma yapılmakta mıdır? Trabzon – Erzincan demiryolu hattıyla ilgili çalışmalar hangi aşamadadır? Söz konusu hattın Bayburt ve Gümüşhane’yi de kapsamasına yönelik bir planlama yapılmış mıdır?

sena_kaleli_demiryolu_soru_onergesi

Kaynak : bayburtpostasi.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.