Svilengrad ile Türkiye Sınırı Arasındaki Demiryolu Hattı Yenilendi

Svilengrad Demiryolu
Svilengrad Demiryolu

Avrupa Ulaşım programı tarafından finanse edilen Svilengrad Türkiye sınırı arasındaki 18 kilometrelik demiryolu hattı yenilenerek hizmete girdi. Bu projenin tamamlanması ile proje, ülkede tam olarak tamamlanan ilk demiryolu projesi ünvanına da sahip oldu. Elektrik hattının tamamen yenilendiği demiryolunda lokomotifler saatte 160 km hız yapabilecek. 70 milyon levaya mal olan proje çerçevesinde Meriç nehri üzerine yeni bir demiryolu köprüsü de inşa edildi.

Toplam 433 metre uzunluğunda ve 7 metre yüksekliğindeki demiryolu köprüsü aynı zamanda ülkenin en uzun demiryolu köprüsü konumunda bulunuyor. Yenilenen demiryolu hattının açılışını Başbakan Marin Raykov ve Ulaştırma Bakanı Kristian Krıstev yaptı. Açılışa Türkiye’den de yetkililer katıldı. Başbakan Raykov, 43 yıldır yenilenmeyen hattın yenilenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, ilk tamamlanan demiryolu projesinden dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti. Ulaştırma Bakanı Krıstev ise, bu gibi başarılı projeler sayesinde yeni dönem Avrupa finansman programında yeni lokomotif ve vagon alımı için Bulgaristan’ın güvenle daha fazla kaynak isteyebileceğini söyledi.

Çek şirket OHL ZS tarafından yaklaşık 3 yılda tamamlanan proje sayesinde, demiryolu altyapı bakım giderlerinin azaltılması, güvenli ulaşımın sağlanması ve dizel lokomotiflerin elektrikli vagonlar ile değiştirilerek çevre kirliliğinin azaltılması öngörülüyor. Tamamlanan hat, Plovdiv Svlengrad Türkiye sınırı hattının bir parçasını oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl güzergahın Plovdiv-Dimitrovgrad güzergahı tamamlanmıştı.

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar