Samsun’da Samulaş yaz tarifesi uygulamasına geçiyor

Samsun’da Samulaş yaz tarifesi uygulamasına geçiyor
Samsun’da Samulaş 2013 yaz tarifesine geçecek. tarife detaylarına bakalım. Yaz tarifesiyle yapılan değişikliklerle ilgili bilgi veren Genel Müdür Üner, raylı sistemde tramvayların son hareket saatinin 23.30’dan 23.45’e alındığını belirtti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ulaştırma şirketi Samulaş AŞ, yaz mevsiminde değişecek yolcu sayısını göz önünde bulundurarak yaz tarifesine geçeceğini açıkladı. Okulların kapanması, yaklaşan Ramazan ayı ve artan sıcaklıklar nedeniyle yolculuk taleplerinde mevsimsel değişimler olacağını belirten Samulaş Genel Müdürü Akın Üner, yaz tarifesinin 15 Haziran’dan itibaren uygulamaya konulacağını kaydetti.

Yaz tarifesiyle yapılan değişikliklerle ilgili bilgi veren Genel Müdür Üner, raylı sistemde tramvayların son hareket saatinin 23.30’dan 23.45’e alındığını belirtti. Bu yıl ilk defa yapılacak bir uygulamayla bazı tramvayların sadece yolcunun daha yoğun olduğu Gar–Türkiş arasında çalıştırılacağını belirten Üner, “Tramvaylardan bir bölümü ise şimdiye kadar olduğu gibi üniversiteye kadar işletilecek. Taflan-Çatalçam ringinde yazlık bölgelerde artan talebin karşılanması için zirve saatte 20 dakikada bir otobüs hareket edecek. Taflan Yalı Mahallesi’nden sahile kadar inecek olan R12 otobüslerinin büyüklükleri de 6 metreden 9 metreye çıktı. Ayrıca günde 2 defa Kurugökçe Mahallesi’ne de otobüs çıkacak.” dedi.

Ekspres otobüslerin hafta içi zirve saatte 10 dakikada bir, hafta sonu ise 12 dakikada bir yolcuya hizmet vereceğini ifade eden Samulaş Genel Müdürü Akın Üner, “R10 ringinde ise yaz döneminde üniversiteden çalışacak otobüsler Büyükoyumca mahallesinin içinden geçen uzun ringte hizmet verecek. Kurupelit istasyonundan kalkan otobüsler ise Pelitköy–Feza Koleji arasındaki kısa güzergahta ring yapacak. R5 ringinde ise Nişantaşı Caddesi’nde süren çalışmalar bitinceye kadar paralel caddelerde hizmet yürütülmeye devam edecek. R4 ringi ise ilk defa olarak uzun güzergahta işitme engelliler okulu, Piri Reis Lisesi ve Ondokuz Mayıs kışlasından geçerek Araştırma Hastanesi’ne gidecek.” şeklinde konuştu.

Genel Müdür Üner, yaz uygulamasının yolcuya daha verimli hizmet verirken takriben 100 bin TL civarında aylık yakıt ve enerji tasarrufu sağlayacağını sözlerine ekledi.

Benzer demiryolu haberleri

1 Trackback / Pingback

  1. Denizli Teleferik’te Yaz Saati Uygulaması Başladı - TeleferikHaber

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.