Afyon-Ankara hızlı tren hattı için Köroğlu'na 5 kilometrelik tünelAfyon-Ankara hızlı tren hattı için Köroğlu’na 5 kilometrelik tünel :Afyon – Ankara hızlı tren hattı için 5 bin 200 metre uzunluğunda tünel inşa edilecek.Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi tarafından ‘Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı ve Polatlı-Afyonkarahisar Kesimi Alt Yapı İmalatları İnşaatı Projesi’ tanıtım toplantısı düzenlendi. AKÜ Ahmet Necdet Sezer Kampusu Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda öğrenci ve öğretim elemanlarına yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısında, yüklenici firma Sigma-YDA-Makimsan-Burkay İş Ortaklığı’ndan jeoloji mühendisi Taylan Demir bilgi verdi.
AKÜ Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tülay Altay’ın yanı sıra toplantıya maden, jeoloji, inşaat ve harita mühendisliği bölümlerinin öğretim elemanları, doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencileri katıldı. Polatlı-Afyonkarahisar Hızlı Tren Projesi güzergâhı hakkında bilgi veren Taylan, proje tamamlandığında Afyonkarahisar- Ankara arasının 1,5 saatte alınacağını söyledi.
Projenin bazı imalat kalemleri hakkında bilgiler veren Demir, özellikle tüneller üzerinde durdu. Demir, tünellerde Avusturya tünel delme yönteminin kullanıldığını belirterek, bu yöntemin prensipleri hakkında değerlendirmeler yaptı. Taylan Demir ayrıca, Afyonkarahisar Köroğlu Beli altında bu yöntemle delinmeye başlanan ve tamamlandığında 5 bin 200 metre uzunlukta olacak olan tünelin Türkiye’nin en uzun demiryolu tünellerinden biri olacağını vurguladı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.