Antalya – Kayseri hızlı tren hattı 11 şehri birbirine bağlayacakAntalya – Kayseri hızlı tren hattı 11 şehri birbirine bağlayacak :Akdeniz bölgesini Ankara ve İç Anadolu’ya bağlayacak olan hızlı tren projesinde çalışmaların bittiğini, ihalenin erkene alınması için gayret gösterdiklerini belirten Ak Parti Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, “Kilometrelerce tünel açıyoruz. Ferhat Şirin’in aşkına dağları delmiş, biz memleket aşkına dağları delip tünel yapıyoruz” dedi.
11 ŞEHRİ BİRBİRİNE BAĞLAYACAK
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleştirme Bakanlığı’nın 5 milyar 126 milyon TL yatırım bütçesine sahip Alanya – Antalya – Kayseri hızlı treni tamamlandığında Alanya, aralarında İstanbul ve Ankara’nın yer aldığı 11 kente demiryoluyla hem de hızlı bağlanacak. Antalya’yı İç Anadolu’ya bağlayacak hızlı tren projesi, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini tamamlıyor. Demiryolu, Antalya’dan başlayan ve Konya, Aksaray, Nevşehir’den Kayseri’ye uzanan ana hat ve Alanya- Antalya bağlantı hattından meydana geliyor. Proje diğer projelerle uygunlu hale getirilerek 11 şehre ulaşımı sağlayacak.
‘EZBERE KONUŞANLAR SUSSUNLAR’
Projenin Antalya – Kayseri ana hattı 583 kilometre, Alanya- Antalya bağlantı hattı uzunluğu ise 57 kilometre olarak projelendirildi. Güzergahları boyunca çok sayıda alt geçit, üst geçit, viyadük, köprü ve tünel bulunacak. Proje hakkında değerlendirmeler bulunan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, bugüne kadar bazı kesimlerin ‘Alanya güzergahta yok’ dediklerini hatırlatarak “Bilmeden ezbere konuşanlar, siyaset yapmak için çamur atanlar artık sussunlar” diye konuştu.
‘ALANYA İÇİN ÖNEMLİ PROJELER VAR’
Alanya güzergahını önceden bildirdiklerini ifade eden Çavuşoğlu, çalışmaların bittiğini ve ihaleyi erkene alma gayreti içinde olduklarını aktardı. Konya’dan Alanya’ya iki önemli projelerinin daha olduğunu bildiren Çavuşoğlu, Biri hızlı trendi. İkincisi ise Alacabel’e açılacak olan 7 bin 500 metre uzunluğundaki tünel. Bu tünelle birlikte Konya-Antalya-Alanya arası duble yol yapılıyor. Üçüncü önemli proje ise Burdur-Antalya-Alanya otobanı. Memleket aşkı için dağları delip tüneller açıyoruz. Ferhat Şirin’in aşkına dağları delmiş, biz memleket aşkına dağları delip tünel açıyoruz” dedi.

Reklamlar