Bursa Hızlı Trene Parça ÜretecekBursa Hızlı Trene Parça Üretecek :Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentte raylı sistemlerin gelişmesi noktasında emin adımlar atıldığını belirterek, yerli tramvay üretiminin yanı sıra yan sanayi parçalarının da Bursa’da üretilmeye başlandığını söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Durmazlar Makine’yi ziyaret ederek, yerli tramvay üretimi çalışmalarını inceledi. Altepe, kentin raylı sistemlerde öncü olduğuna dikkati çekerek, “Dönem başında Bursa, raylı sistemlerin dünyadaki üretim merkezlerinden biri haline gelecek’ demiştik. Tramvay imalatının sürdüğü Bursa’da bir yandan BursaRay ve metro araçlarımızın ihalesine çıkıp, onları yapıma hazırlarken diğer taraftan da Fransız firmalarının ürettiği hızlı trenlerin altyapısını üretmeye başladık.” dedi.
Bursa’nın güçlü potansiyeline dikkati çeken Başkan Altepe, “BursaRay ve metro araçlarının ana parçaları olan bogieler (buji) de Bursa’da Durmazlar tarafından üretiliyor. Bursa’da tramvay, metro ve hızlı trenle ilgili imalatlar başlamış oldu. Aynı zamanda raylı sistem araçları üretilirken yan sanayii de gelişiyor. Bursa, sadece araçlarıyla değil yan sanayiyle de bu sektörde dünyanın önemli bir merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.” diye konuştu. Başkan Altepe, hızlı bir giriş yapılan sektörde çalışmalarının sonuçlarını kısa sürede aldıklarını da sözlerine ekledi.
Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz da Türkiye’de olmayan bir sektöre Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe vesilesiyle adım attıklarını ifade ederek, “Türkiye’de böyle bir sektör yoktu. Sayın Altepe, vesile olunca biz de bu işi yapmaya talip olduk ve altından kalktık. Bursa’da üretilen bu tramvaylar 2-3 aydan bu yana, günlük 9-10 bin yolcu taşıyor.” dedi.
Durmaz, başarının haklı gururunu yaşadıklarını da kaydederek, bundan sonraki süreçte sektörün gelişmesini, Bursa’da sanayicilerin daha çok iş yapmasını ve bu sayede de Türkiye’nin kalkınmasını amaçladıklarını söyledi. Durmaz, “Amacımız doğrultusunda ilerliyoruz. Inşallah hızlı treni de bir gün Durmazlar ailesi olarak yaparız” diyerek, hızlı tren üretiminin de hedefleri arasında olduğunu vurguladı.

Reklamlar