Marmarayla rüyamız gerçekleştiMarmarayla rüyamız gerçekleşti :Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) tarafından bu yıl üçüncüsü yapılan Hazar Forumu kapsamında düzenlenen panellerden birine Romanya Ulaştırma Bakanlığı Sekreteri Nicuşor Marian Buica (solda), Azerbaycan Hazar Deniz Gemiciliği Şirketi Başkanı Rauf Aliyev (ortada) ve Kazakistan Ulaştırma Bakanı Askar Mamin (sağda) katıldı.
HAZAR FORUMU’NA KATILAN KAZAK BAKAN’DAN ÖVGÜ
HASEN tarafından gerçekleştirilen Hazar Forumu’nda ‘Hazar Transit Koridoru’ konulu panelde konuşan Kazakistan Demiryolları Başkanı Asgar Mamin, gelecek yıl Marmaray ile bağlantılı projeleri olacağını, bu sayede Boğazlar’a kadar uzanacaklarını belirterek, “Yani Çin’den Avrupa’ya tek bir proje üzerinden ilerlenebilecek” dedi. Mamin, Hazar Bölgesi’nin Asya ve Avrupa arasında stratejik konuma sahip olan bir bölge olduğunu belirterek, Hazar koridorunun Avrupa ve Asya ekonomilerini birleştireceğini ifade etti. Mamin, Kazakistan’da şu anda çok büyük bir projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, “1.000 kilometrelik bir uzunluğa sahip Hazar Denizi’ne bağlantılı bir proje” dedi. Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mammadov ise İpek Yolu’nun önemini belirterek, İpek Yolu’nun sadece taşıma ve ulaşım yolu olmadığını, halkları ve milletleri de birleştiren bir bağlantı olduğunu söyledi.
Hazar’da işbirliği önemli
Ülkelerin ulaşım sistemlerinin sadece iç taşımalara değil, aynı zamanda dünya ulaşım ağına da hizmet eden bir sistem olduğuna dikkati çeken Mammadov “Azerbaycan, Avrasya ulaşım bağlantılarının gelişimi için bir çok projenin aktif katılımcısıdır” dedi. Romanya Ulaştırma Bakanlığı Devlet Sekreteri Nicuşor Marian Buica da ulaştırma konusunda ülkelerin işbirliği gerçekleştirmesi gerektiğini belirterek, Avrupa’yı Asya’ya bağlamak için Hazar Bölgesi ülkelerinin işbirliğinin çok önemli olduğunu söyledi. Kazakistan için Asya’yı Avrupa’ya demiryoluyla bağlamanın eskiden hayal olduğunu anlatan Buica, ancak Marmaray sayesinde bu rüyanın gerçekleştiğinin altını çizdi. Ulaştırma firması Hazar’ın Başkanı Rauf Valiyev de Türkiye’nin ülkeler arasında işbirliği geliştirmesi konusunda önemli bir rol üstlendiğini, bölgede gerçekleştirilen ulaştırma projelerine katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirterek Hazar Projesi ve yeni İpek Yolu projelerinde de firmalarının faaliyet göstereceğini ifade etti.
Gül: Hazar çok kritik konumda
Zirveye mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül “Azerbaycan ile birlikte gerçekleştirdiğimiz TANAP güney gaz koridorunun bel kemiğini teşkil edecektir” dedi. Gül, Hazar’ın önemli ticaret, ulaştırma ve kültürel etkileşim güzergahlarının kesişme noktası olduğunu, enerji güvenliği, sürdürülebilir kalkınma, refah ve barış arayışlarında çok kritik bir konumda olduğunu ifade etti. Bölgesel ortaklık vizyonunun bir diğer önemli parçasının ulaştırma olduğuna işaret ederek, modern İpek Yolu olarak adlandırılan orta pasifik hattının canlandırılmasının bu açıdan önemli olduğunu kaydeden Gül, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu bağlantısı sayesinde Londra ile Pekin’in Hazar üzerinden demiryoluyla bağlanmış olacağını bildirdi.
Aliyev: Kültürler yakınlaşacak
Hazar Formu’na mektup gönderen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Doğu ile Batı’yı birleştiren Hazar’ın dünyanın önemli jeostratejik bölgelerinden biri haline geldiğini ifade etti. Aliyev “Son 10 yılda Azerbaycan ekonomisinin gelişmesi ile bölgede ve ülkede dev projeler üstlenmeye ve farklı ülkelerin enerji alanında yatırımlar yapmaya imkan elde etmiştir. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu da büyük ipek yolunun yeniden canlandırılması yönünde farklı kültürlerin daha da yakınlaşmasına hizmet edecektir” dedi.

Kaynak : haber.stargazete.com

Reklamlar