TCDD-Adif Arasında Eğitim İşbirliğiTCDD-Adif Arasında Eğitim İşbirliği :İspanya Demiryolları Altyapı Yöneticisi (ADIF) Uluslararası İlişkiler Bölümü Uluslararası Projeler Müdürü Juan Ignacio Campo Jori ile TCDD yetkilileri arasında 3-5 Aralık 2013 tarihleri arasında bir dizi toplantı gerçekleştirildi.
Dış İlişkiler Dairesi Başkanı İbrahim Halil Çevik’in başkanlığını yaptığı toplantıya TCDD’yi temsilen Yol Dairesi, Eğitim ve Öğretim Dairesi, Demiryolu Yapım Dairesi, APK Dairesi, Tesisler Dairesi, Trafik Dairesi, YHT Bölge Müdürlüğü, Merkez Emniyet Yönetim Sistemi Müdürlüğü ve Koruma ve Güvenlik Müdürlüğünden temsilciler katıldı.
3 Aralık tarihindeki toplantı sırasında İspanyol firması COMSA tarafından İspanya’daki, dünyadaki ve Türkiye’deki faaliyetlerini içeren bir sunum yapıldı.
4 Aralık tarihinde İspanya Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Victor Audera Lopez ve Campo Jori Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman’a bir nezaket ziyaretinde bulundu. Audera İspanya ve Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin iki demiryolu şebekesine de yansıdığını ifade ederek duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İsmet Duman’a teşekkür etti. Jori ise TCDD ve ADIF arasında eğitim alanındaki mevcut işbirliğinin mükemmel bir şekilde devam ettiğini ve şimdiye kadar 165 kişinin ADIF’ten eğitim aldığını ifade etti. Marmaray açılışından dolayı tebriklerini de sundu.
Genel Müdür Yardımcısı Duman ise İspanyollarla tarihten gelen bir kardeşlik duygusu içerisinde olunduğunu belirterek kendilerine Teşekkülümüzü ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Türkiye’nin hızlı tren işletmeciliğine geçişte OHL, Dimetronic, CAF, THALES gibi İspanyol firmalarının önemli katkısı olduğunu ifade eden Duman, İzmir’de halen günlük 250.000 yolcu taşımacılığı yapılan banliyö taşımacılığında kullanılan 99 vagonluk 33 setin CAF tarafından üretildiğini belirtti.
Duman, Emniyet Yönetim Sistemi’ne çok önem verildiğini dolayısıyla bu konuda alınacak eğitimlerin de önemli olduğunun altını çizdi.
TCDD ve ADIF arasındaki görüşmelerde, ADIF’ten alınan eğitimlerin Teşekkülümüz bünyesinde yaygınlaştırılmasını sağlayacak eğiticilerin de eğitilmesi konusunda işbirliğine gidilmesi hususu ele alındı. Ayrıca, TCDD aracılığıyla, TCDD’ye komşu ülkelerin demiryolları başta olmak üzere 3. ülkelerin demiryolu idarelerine eğitim sağlanması konusunda işbirliğine gidilmesi hususu da ele alındı.
Ayrıca TCDD ve ADIF arasında eğitim alanında halen devam etmekte olan işbirliği konularının yanısıra önümüzdeki yıllarda TCDD’nin ihtiyaç duyabileceği ve ADIF tarafından gerçekleştirilebilecek eğitim programları ele alındı.

Reklamlar